За яких умов можливо провести вибори в Україні обговорили адвокати та експерти | НААУ

За яких умов можливо провести вибори в Україні обговорили адвокати та експерти

Дискусія
15:50 Вт 19.12.23 4338 Переглядів
Версія для друку

Для проведення виборів у поствоєнний період необхідно врегулювати законодавство, зокрема, в частині функціонування виборчих дільниць, голосування за кордоном та оновлення реєстрів виборців.

Такого висновку дійшли учасники круглого столу на тему «Вибори в умовах воєнного стану: можливість/неможливість проведення. Виклики поствоєнних виборів», організованого Комітетом НААУ з питань виборчого права 18 грудня 2023 року.

Під час круглого столу обговорювались такі питання:

1.Конституційні та законодавчі передумови проведення виборів в Україні в умовах воєнного стану. Нормативна база поствоєнних виборів.

2. Організаційно-технічні особливості проведення виборів в Україні в умовах воєнного стану або у контексті поствоєнних виборів.

3. Можливість участі заборонених партій у виборчому процесі: шляхи розв'язання проблеми.

4. Міжнародні стандарти заборони партій у виборчому процесі.

5. Дискусійні питання припинення повноважень депутатів різного рівня.

6. Припинення повноважень виборчих комісій, роль суб'єктів виборчого процесу.

Участь у заході взяли члени Комітету НААУ, народні депутати України, представники Центральної виборчої комісії України та науковці.

Перший заступник голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко у своєму виступі наголосив на необхідності розроблення групи законів, направлених на якісне проведення поствоєнних виборів в Україні. Зокрема, це необхідність зміни законодавчого регулювання функціонування виборчих дільниць, організації голосування за кордоном, впорядкування виборчих реєстрів, забезпечення реалізації активного та пасивного права різних категорії виборців, в першу чергу військовослужбовців. В цьому контексті особливої уваги потребує уніфікація виборчого законодавства з профільними законами, що регулюють порядок проходження військової служби.

Член Центральної виборчої комісії України Андрій Євстігнєєв проінформував учасників круглого столу про законодавчі ініціативи, які опрацьовуються ЦВК спільно з відповідними комітетами Верховної Ради України у форматі робочих груп.

Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України до ЄС Вадим Галайчук звернув увагу учасників круглого столу на необхідності формування своїх пропозицій до міжнародних партерів, що стосуються технічних можливостей та гармонізації виборчого законодавства за результатами парламентського виборчого діалогу, який відбувся 30 – 31 травня у Брюсселі на базі Європейського парламенту, та дводенного глобального форуму ОЕСР в Парижі. Дане питання є вкрай важливим для забезпечення голосування мільйонів українців, які через збройну агресію російської федерації вимушено виїхали за кордон.

Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександр Качура наголосив на необхідності ефективної комунікації з боку Центральної виборчої комісії України та Верховної Ради України в частині інформування населення про законодавчі ініціативи для уникнення будь-яких маніпуляцій суспільною думкою з питань, що стосуються можливості призначення виборів в умовах воєнного стану, оскільки наближення строку призначення президентських виборів сприяє поширенню різних суперечливих позицій з даного питання.

Завідувачка кафедри конституційного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка Ольга Лотюк акцентувала увагу парламентарів на необхідності суворого дотримання статті 91 Конституції України при прийняті Верховною Радою України рішень, що стосуються регламентації виборчого процесу, особливо в частині строків призначення і проведення виборів, а також на важливій ролі Конституційного Суду України в тлумаченні спірних норм.

Член Комітету НААУ з питань виборчого права Світлана Кустова виступила з доповіддю на тему організаційно-технічних особливостей проведення виборів в умовах воєнного стану або в контексті поствоєнних виборів, детально окресливши перелік основних ризиків і необхідність активної роботи щодо внесення змін до Виборчого кодексу України.

Заступник голови Комітету НААУ з питань виборчого права Володимир Кістяник презентував учасникам круглого столу доповідь щодо загальних засад заборони політичних партій в контексті національного та міжнародного досвіду на прикладі різних країни, зробивши детальний аналіз рішень Європейського суду з прав людини що стосуються заборони політичних партій.

Член Комітету НААУ з питань виборчого права Любов Криган наголосила, що питання практичної реалізації заборони політичних партій має важливе значення для проведення так званої «політичної люстрації» в контексті спільного висновку Венеційської комісії та БДІПЛ ОБСЄ щодо законопроекту №9081.

Член Комітету НААУ з питань виборчого права Тетяна Сав'як виступила з детальною доповіддю щодо дискусійних питань припинення повноважень депутатами різного рівня, а також надала аналіз розробленого законопроекту щодо встановлення неможливості організації і проведення виборів чи організації голосування на окремих територіях.

Член Комітету НААУ з питань виборчого права Микола Торбєєв представив доповідь щодо дискусійних питань набуття повноважень депутатами різного рівня, зокрема розкривши проблематику визначення кворуму засідання виборчої комісії за умови припинення повноважень окремого члена від певної партії без його заміщення.

За результатами обговорень учасниками круглого столу член Комітету НААУ з питань виборчого права Наталія Бернацька резюмувала виступи учасників, наголосивши на необхідності зосередження всіх зусиль сторін щодо опрацювання змін до виборчого законодавства з урахуванням найкращих міжнародних практик.

Учасники круглого столу вирішили провести серію спільних заходів щодо тематики поствоєнних виборів. Комітет НААУ з питань виборчого права відкритий до діалогу та чекає від адвокатів та інших сторін пропозиції щодо тем подальших круглих столів, панельних дискусій тощо.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

В адвоката, який здійснював захист у злочині проти нацбезпеки, провели обшук

Гарантії діяльності

В адвоката, який здійснював захист у злочині проти нацбезпеки,…

Правоохоронці провели обшук у квартирі адвоката, який надавав професійну правничу допомогу та здійснював захист підозрюваних у посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України. Самого адвоката затримали.

16:17 Пт 24.01.25 1101
Підтримку ментального здоровʼя адвокатів поставлять на платформу

Підтримка

Підтримку ментального здоровʼя адвокатів поставлять на платформу

Проект з підтримки ментального здоров’я українських адвокатів під час війни, що реалізується Національною асоціацією адвокатів України за підтримки Міжнародної асоціації юристів (IBA), отримає свою електронну платформу.

11:14 Пт 24.01.25 1118
Як адвокату утримати баланс між обов’язками та особистими потребами

Навчання

Як адвокату утримати баланс між обов’язками та особистими…

Професія адвоката — це постійна взаємодія з викликами, напругою та відповідальністю за долі клієнтів. Однак такий стиль життя нерідко призводить до стресу, тривожності та професійного вигорання.

16:17 Чт 23.01.25 932
Систематичність - це втретє: як правильно кваліфікувати домашнє насильство?

Законодавство

Систематичність - це втретє: як правильно кваліфікувати домашнє…

Уточнення ознаки систематичності вчинення домашнього насильства має важливе значення для тлумачення диспозиції відповідної статті 126-1 Кримінального кодексу. Разом із тим необхідно відмежовувати норми матеріально-правового і процесуального характеру.

15:28 Ср 22.01.25 386
Які спрощення кримінального процесу неможливо погодити

Законодавство

Які спрощення кримінального процесу неможливо погодити

Директорат правосуддя та кримінальної юстиції Мінʼюсту підготував аналітичний звіт про доцільність спрощення процедури здійснення окремих слідчих (розшукових) або інших процесуальних дій з урахуванням стандартів дотримання прав людини та практики ЄСПЛ.

18:09 Вт 21.01.25 372
Мінʼюст формує стандарти БПД щодо неповнолітніх

БПД

Мінʼюст формує стандарти БПД щодо неповнолітніх

До стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги підготовлені зміни. Крім суто технічних правок («правова» допомога стає «правничою», а «ЗМІ» перетворюються на «медіа»), передбачаються вимоги стосовно допомоги і представництва неповнолітніх.

13:21 Вт 21.01.25 366
ВС підтримав адвоката у діджиталізованій реальності

Cудова практика

ВС підтримав адвоката у діджиталізованій реальності

Гарантування права на судовий захист та заборона його обмежень, особливо в умовах діджиталізації та воєнного стану, вимагають від суду підтримки різних способів взаємодії з учасниками процесу. Це стосується і способів підписання ордеру, які не можуть бути обмежені.

17:09 Пн 20.01.25 588
Що підтверджує витрати на правничу допомогу для їх стягнення?

Cудова практика

Що підтверджує витрати на правничу допомогу для їх стягнення?

Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

11:46 Пт 17.01.25 4384

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл