За яких умов можливо провести вибори в Україні обговорили адвокати та експерти | НААУ

За яких умов можливо провести вибори в Україні обговорили адвокати та експерти

Дискусія
15:50 Вт 19.12.23 3975 Переглядів
Версія для друку

Для проведення виборів у поствоєнний період необхідно врегулювати законодавство, зокрема, в частині функціонування виборчих дільниць, голосування за кордоном та оновлення реєстрів виборців.

Такого висновку дійшли учасники круглого столу на тему «Вибори в умовах воєнного стану: можливість/неможливість проведення. Виклики поствоєнних виборів», організованого Комітетом НААУ з питань виборчого права 18 грудня 2023 року.

Під час круглого столу обговорювались такі питання:

1.Конституційні та законодавчі передумови проведення виборів в Україні в умовах воєнного стану. Нормативна база поствоєнних виборів.

2. Організаційно-технічні особливості проведення виборів в Україні в умовах воєнного стану або у контексті поствоєнних виборів.

3. Можливість участі заборонених партій у виборчому процесі: шляхи розв'язання проблеми.

4. Міжнародні стандарти заборони партій у виборчому процесі.

5. Дискусійні питання припинення повноважень депутатів різного рівня.

6. Припинення повноважень виборчих комісій, роль суб'єктів виборчого процесу.

Участь у заході взяли члени Комітету НААУ, народні депутати України, представники Центральної виборчої комісії України та науковці.

Перший заступник голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко у своєму виступі наголосив на необхідності розроблення групи законів, направлених на якісне проведення поствоєнних виборів в Україні. Зокрема, це необхідність зміни законодавчого регулювання функціонування виборчих дільниць, організації голосування за кордоном, впорядкування виборчих реєстрів, забезпечення реалізації активного та пасивного права різних категорії виборців, в першу чергу військовослужбовців. В цьому контексті особливої уваги потребує уніфікація виборчого законодавства з профільними законами, що регулюють порядок проходження військової служби.

Член Центральної виборчої комісії України Андрій Євстігнєєв проінформував учасників круглого столу про законодавчі ініціативи, які опрацьовуються ЦВК спільно з відповідними комітетами Верховної Ради України у форматі робочих груп.

Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України до ЄС Вадим Галайчук звернув увагу учасників круглого столу на необхідності формування своїх пропозицій до міжнародних партерів, що стосуються технічних можливостей та гармонізації виборчого законодавства за результатами парламентського виборчого діалогу, який відбувся 30 – 31 травня у Брюсселі на базі Європейського парламенту, та дводенного глобального форуму ОЕСР в Парижі. Дане питання є вкрай важливим для забезпечення голосування мільйонів українців, які через збройну агресію російської федерації вимушено виїхали за кордон.

Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександр Качура наголосив на необхідності ефективної комунікації з боку Центральної виборчої комісії України та Верховної Ради України в частині інформування населення про законодавчі ініціативи для уникнення будь-яких маніпуляцій суспільною думкою з питань, що стосуються можливості призначення виборів в умовах воєнного стану, оскільки наближення строку призначення президентських виборів сприяє поширенню різних суперечливих позицій з даного питання.

Завідувачка кафедри конституційного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка Ольга Лотюк акцентувала увагу парламентарів на необхідності суворого дотримання статті 91 Конституції України при прийняті Верховною Радою України рішень, що стосуються регламентації виборчого процесу, особливо в частині строків призначення і проведення виборів, а також на важливій ролі Конституційного Суду України в тлумаченні спірних норм.

Член Комітету НААУ з питань виборчого права Світлана Кустова виступила з доповіддю на тему організаційно-технічних особливостей проведення виборів в умовах воєнного стану або в контексті поствоєнних виборів, детально окресливши перелік основних ризиків і необхідність активної роботи щодо внесення змін до Виборчого кодексу України.

Заступник голови Комітету НААУ з питань виборчого права Володимир Кістяник презентував учасникам круглого столу доповідь щодо загальних засад заборони політичних партій в контексті національного та міжнародного досвіду на прикладі різних країни, зробивши детальний аналіз рішень Європейського суду з прав людини що стосуються заборони політичних партій.

Член Комітету НААУ з питань виборчого права Любов Криган наголосила, що питання практичної реалізації заборони політичних партій має важливе значення для проведення так званої «політичної люстрації» в контексті спільного висновку Венеційської комісії та БДІПЛ ОБСЄ щодо законопроекту №9081.

Член Комітету НААУ з питань виборчого права Тетяна Сав'як виступила з детальною доповіддю щодо дискусійних питань припинення повноважень депутатами різного рівня, а також надала аналіз розробленого законопроекту щодо встановлення неможливості організації і проведення виборів чи організації голосування на окремих територіях.

Член Комітету НААУ з питань виборчого права Микола Торбєєв представив доповідь щодо дискусійних питань набуття повноважень депутатами різного рівня, зокрема розкривши проблематику визначення кворуму засідання виборчої комісії за умови припинення повноважень окремого члена від певної партії без його заміщення.

За результатами обговорень учасниками круглого столу член Комітету НААУ з питань виборчого права Наталія Бернацька резюмувала виступи учасників, наголосивши на необхідності зосередження всіх зусиль сторін щодо опрацювання змін до виборчого законодавства з урахуванням найкращих міжнародних практик.

Учасники круглого столу вирішили провести серію спільних заходів щодо тематики поствоєнних виборів. Комітет НААУ з питань виборчого права відкритий до діалогу та чекає від адвокатів та інших сторін пропозиції щодо тем подальших круглих столів, панельних дискусій тощо.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Cудова практика

Трудові спори у 2024 році: на що звертає увагу ВС

Зменшення замовлень у підприємства після введення воєнного стану на території України не свідчить про неможливість роботодавця забезпечити роботою працівника, тому призупинення трудового договору з ним є незаконним.

17:28 Вт 16.04.24 1733

Анонс

Про нові правила фінмоніторингу у ЄС розповідають адвокатам ELF та CCBE

У Європейському Союзі завершується робота над пакетом змін з питань фінансового моніторингу. Тож незабаром наберуть чинності оновлені правила запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. Чого слід чекати?

14:54 Вт 16.04.24 1830

Законодавство

Свідоцтво адвоката пропонують викладати у Дію - проект закону

Зважаючи на досвід розміщення документів у Єдиному державному веб порталі електронних послуг, у Верховній Раді пропонують закріпити можливість відображення свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката на порталі Дія.

17:14 Пн 15.04.24 3470

Привітання

У другому Турнірі із судових дебатів визначено переможців

Молодіжний Комітет НААУ – UNBA NextGen оголосив переможців другого Турніру із судових дебатів, участь у якому брали студенти юридичних вишів.

16:36 Пн 15.04.24 3434

Законодавство

Адвокати знайшли юридичний ляп в останніх змінах до КПК

Через помилки у юридичній техніці, що були допущені під час внесення чергових змін до Кримінального процесуального кодексу, можуть порушуватися права осіб, що тримаються в установах попереднього ув’язнення або виконання покарань.

13:32 Пн 15.04.24 3610

Законодавство

Якщо строк розслідування закінчився, справа має бути закрита, -…

Міністерство юстиції в рамках приведення законодавства до стандартів ЄС опрацьовує ідею скасування однієї з підстав закриття кримінального провадження, а саме - закінчення строку досудового розслідування. У НААУ попереджають про порушення прав підозрюваного.

15:52 Пт 12.04.24 8480

Дискусія

Підготовче судове засідання: поради адвокатам

Щодня відбуваються десятки підготовчих судових засідань у кримінальних справах, в абсолютній більшості яких беруть участь адвокати. Принципово важливим є те, щоб кожен захисник, який залучається до підготовчого судового засідання, усвідомлював значення такої стадії процесу та вмів ефективно підготувати себе та клієнта до участі в ньому.

16:41 Чт 11.04.24 8794

За кордоном

Як оформити паспорти українцям в Північній Ірландії? (вебінар)

Громадяни України, які через війну тимчасово перебувають в Північній Ірландії, можуть записатися на прийом до консульських установ в межах консульського округу в місті Единбург. Там надаються послуги з оформлення паспортного документа, реєстрації народження дитини, продовження дії паспорта та отримання проїзного документа для повернення в Україну.

13:26 Чт 11.04.24 7863

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл