Спеціалізація суддів у справах за участі дітей: українські реалії та міжнародний досвід | НААУ

Спеціалізація суддів у справах за участі дітей: українські реалії та міжнародний досвід

Дискусія
18:30 Чт 14.12.23 2019 Переглядів
Версія для друку

В Україні необхідне запровадження спеціалізації суддів на розгляді справ за участі дітей. Це є важливим елементом правосуддя дружнього до дитини, підтвердженим міжнародними стандартами.

На цьому наголосила голова Комітету НААУ з питань сімейного права Лариса Гретченко під час засідання Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх, яке відбулось 12 грудня 2023 року.

У заході взяли участь голова Верховного Суду Станіслав Кравченко, представники центральних органів виконавчої влади, зокрема Міністерства юстиції України, Міністерства соціальної політики України, МВС України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства молоді та спорту України, Міністерства цифрової трансформації України, Міністерства охорони здоров’я України, Офісу Генерального прокурора, Національної поліції України, Секретаріату Уповноваженого з дотримання прав людини, Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, Національної школи суддів України, Державної судової адміністрації, представники суддівського корпусу, Національної асоціації адвокатів України, Координаційного центру з надання правничої допомоги, а також Радниця-уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації, представники міжнародних організацій (Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Представництва Ради Європи в Україні та громадських організацій (зокрема, ГС «Українська мережа за права дитини», Фундація DEJURE та інші).

Основною метою засідання було обговорення актуальних питань, що стосуються забезпечення прав дитини у системі правосуддя, схвалення напрацювання робочих груп та залучення експертів, а також обговорення результатів впроваджених пілотних проєктів, ініційованих МКР.

Лариса Гретченко, яка також є експертом МКР, презентувала аналіз досвіду запровадження сімейної спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей. Під час дослідження був використаний досвід зарубіжних країн у цьому питанні – Польщі, Франції, Казахстану, Грузії, Англії та Уельсу, а також України.

Адвокат дійшла висновку, що досліджений міжнародний досвід характеризується спеціальним законодавством та упровадженим на практиці інститутом спеціалізації суддів на розгляді справ за участі дітей. Таке відображення спеціалізації суддів на розгляді справ за участі дітей в національній політиці може стати одним із вагомих кроків на шляху європейської інтеграції України. Вона зазначила, що реформування системи ювенальної юстиції в Україні демонструє цілеспрямовані кроки з метою створення дружнього до дітей правосуддя на основі професійного підходу осіб, що працюють з дітьми.

Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко відзначив важливість роботи МКР, яка вже протягом кількох років успішно працює над розбудовою та впровадженням в Україні принципів правосуддя, дружнього до дитини, що набуло особливого значення після повномасштабного вторгнення російської федерації.

Виконавча директорка благодійного фонду «Українська фундація громадського здоров’я» Галина Скіпальська разом із експерткою МКР Аллою Благою представили зміни до Порядку реалізації пілотного проєкту щодо захисту та соціально-психологічної підтримки у процесі правосуддя дітей, які постраждали або стали свідками насильства (за моделлю «Барнахус») та до Положення про Центр захисту та соціально-психологічної підтримки у процесі правосуддя дітей, які постраждали або стали свідками насильства (за моделлю «Барнахус»).

За словами Галини Скіпальської, впровадження моделі «Барнахус» в Україні триває з 2021 року і станом на сьогодні працюють вже 8 центрів, шість з яких були відкриті після початку повномасштабного вторгнення. До кінця року планується відкриття ще трьох центрів: у Полтаві, Сумах та Луцьку. За цей час спеціалістами було накопичено неабиякий досвід, враховуючи те, що з часом змінюються запити на послуги, які можуть надаватись в центрах.

З метою реагування на зміни та покращення надання послуг було розроблено зміни до Порядку реалізації цього пілотного проєкту, які, серед іншого, включають:

- Розширення кола дітей, комплексна робота з якими ведеться за моделлю «Барнахус».

- Розширення кола психологів, які можуть бути залучені до процесуальних дій за моделлю «Барнахус».

- Уточнення переліку документів, з яких формується особова справа неповнолітніх, з якими проводиться робота в центрах «Барнахус», та інші питання.

Директор Директорату правосуддя та кримінальної юстиції Міністерства юстиції України, секретар МКР Олександр Олійник та експертка з питань захисту прав дитини Всеукраїнського громадського Центру «Волонтер» Олександра Грицевич презентували проєкт Національної стратегії реформування системи юстиції та захисту прав дитини у сфері правосуддя на 2024 – 2028 роки. Вона визначає декілька стратегічних цілей та передбачає охоплення ширшої категорії дітей та ширшого спектру завдань та заходів, таких як:

- Забезпечення захисту та дотримання прав дитини в умовах збройного конфлікту.

- Формування якісно нової системи правосуддя щодо дітей, які перебувають у контакті із законом, забезпечення прав дитини на всіх етапах кримінального провадження відповідно до міжнародних стандартів.

- Запровадження системного підходу та ефективної міжвідомчої взаємодії щодо запобігання та протидії насильству щодо дітей, забезпечення прав дітей, постраждалих від насильства, та дітей, які стали свідками злочинів.

- Забезпечення прав та найкращих інтересів дитини у цивільних провадженнях, що стосуються її життя, з урахуванням думки дитини.

- Забезпечення прав і свобод дитини в мережі Інтернет, запобігання експлуатації і зловживанням щодо дітей у цифровому середовищі.

- Впровадження комплексного міжвідомчого підходу до профілактики правопорушень серед дітей та проведення соціально-виховної роботи з дітьми, схильними до вчинення правопорушень.

Комітет ООН з прав дитини наголосив на важливості створення в Україні спеціалізованих дитячих судових установ, призначення спеціалізованих суддів у справах дітей, які повинні проходити відповідну підготовку стосовно правосуддя щодо дітей. За словами Павла Пархоменка, впровадження спеціалізації суддів дозволить:

- Підвищити ефективність судового розгляду з урахуванням найкращих інтересів дитини.

- Примножити кращі правозахисні практики та посилити єдність судової практики при розгляді справ щодо сім’ї та дітей.

- Сформувати якісно нову систему систему правосуддя дружнього до дитини.

- Виконати Україною міжнародні зобов’язання щодо розбудови правосуддя, дружнього до дитини, на засадах спеціалізації суддів.

Також учасники засідання ознайомились зі станом реалізації пілотних проєктів щодо залучення психологів до кримінальних проваджень за участю малолітніх, неповнолітніх осіб через регіональні/міжрегіональні центри з безоплатної правничої допомоги та програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення.

Підбиваючи підсумки засідання, заступник Міністра юстиції України, голова МКР Олександр Банчук висловив подяку учасникам за активну участь в обговоренні нагальних питань, над якими зараз працює МКР.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Дискусія

Принцип безперервності влади під час війни дослідили на круглому…

Дотримання принципу інституційної безперервності влади в Україні є надзвичайно важливим в нинішніх воєнних умовах, адже позбавлення легітимності української влади є одним з очевидних пріоритетів агресора не лише для пропаганди, а й дискредитації на міжнародній арені.

17:58 Ср 17.04.24 116

Cудова практика

Трудові спори у 2024 році: на що звертає увагу ВС

Зменшення замовлень у підприємства після введення воєнного стану на території України не свідчить про неможливість роботодавця забезпечити роботою працівника, тому призупинення трудового договору з ним є незаконним.

17:28 Вт 16.04.24 1764

Анонс

Про нові правила фінмоніторингу у ЄС розповідають адвокатам ELF та CCBE

У Європейському Союзі завершується робота над пакетом змін з питань фінансового моніторингу. Тож незабаром наберуть чинності оновлені правила запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. Чого слід чекати?

14:54 Вт 16.04.24 1865

Законодавство

Свідоцтво адвоката пропонують викладати у Дію - проект закону

Зважаючи на досвід розміщення документів у Єдиному державному веб порталі електронних послуг, у Верховній Раді пропонують закріпити можливість відображення свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката на порталі Дія.

17:14 Пн 15.04.24 3496

Привітання

У другому Турнірі із судових дебатів визначено переможців

Молодіжний Комітет НААУ – UNBA NextGen оголосив переможців другого Турніру із судових дебатів, участь у якому брали студенти юридичних вишів.

16:36 Пн 15.04.24 3458

Законодавство

Адвокати знайшли юридичний ляп в останніх змінах до КПК

Через помилки у юридичній техніці, що були допущені під час внесення чергових змін до Кримінального процесуального кодексу, можуть порушуватися права осіб, що тримаються в установах попереднього ув’язнення або виконання покарань.

13:32 Пн 15.04.24 3635

Законодавство

Якщо строк розслідування закінчився, справа має бути закрита, -…

Міністерство юстиції в рамках приведення законодавства до стандартів ЄС опрацьовує ідею скасування однієї з підстав закриття кримінального провадження, а саме - закінчення строку досудового розслідування. У НААУ попереджають про порушення прав підозрюваного.

15:52 Пт 12.04.24 8488

Дискусія

Підготовче судове засідання: поради адвокатам

Щодня відбуваються десятки підготовчих судових засідань у кримінальних справах, в абсолютній більшості яких беруть участь адвокати. Принципово важливим є те, щоб кожен захисник, який залучається до підготовчого судового засідання, усвідомлював значення такої стадії процесу та вмів ефективно підготувати себе та клієнта до участі в ньому.

16:41 Чт 11.04.24 8797

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл