100-річчя Союзу Українських Адвокатів відзначили круглим столом | НААУ

100-річчя Союзу Українських Адвокатів відзначили круглим столом

Привітання
10:02 Чт 23.11.23 8384 Переглядів
Версія для друку

У листопаді цього року в Україні відзначається сто років від дня утворення Союзу Українських Адвокатів - професійної організації адвокатів, що охоплювала сучасні Львівську, Тернопільську та Івано-Франківську області, і до якої входило 90% адвокатів, які практикували у Галичині.

Цю подію у Львові відзначили тематичним круглим столом «Союз Українських Адвокатів на службі справедливості та Україні». До його організації долучилися Центр досліджень адвокатури і права НААУ, Рада адвокатів Львівської області, Львівський національний університет ім. Івана Франка, Національний університет «Львівська політехніка» та Державний архів Львівської області.

Союз Українських Адвокатів (СУА) був одним з найпотужніших професійних адвокатських співтовариств у міжвоєнний період минулого століття. Організація поширювала свою діяльність на всю територію Галичини і мала свої відділення у тих містах, де працювали окружні суди.

Статут СУА передбачав, що метою організації є оборона українських національних прав та інтересів адвокатського звання. Серед основних завдань - оборона прав, інтересів та достоїнств звання адвоката, підтримка товариських взаємовідносин між українськими адвокатами і кандидатами адвокатури, надання взаємної допомоги, надання матеріальної допомоги молодим правникам для закінчення правничих студій. Окремим завданням союзу визначалася участь у законотворчій діяльності.

СУА об’єднав у своїх лавах видатних представників адвокатської корпорації з великим досвідом професійної, політичної та громадської праці. Засновниками виступили колишній міністр харчового уряду (міністерства) ЗУНР, адвокат Степан Федак, декан правничого факультету Таємного українського університету у Львові, доктор права Максим Левицький; член Української національної Ради – парламенту ЗУНР, голова Української трудової партії адвокат Володимир Охримович; колишній голова дипломатичного представництва Української Народної Республіки у Великій Британії, адвокат Ярослав Олесницький; сотник Українських січових стрільців адвокат Михайло Волошин та ще 14 відомих адвокатів. Чисельність СУА станом на 1939 рік становила 366 адвокатів. 

Одним з ключових у діяльності СУА були питання адвокатської етики. Це  перша професійна організація українських адвокатів, в якій на передній план виносилося питання громадянського обов’язку захисника як представника свого народу. У документах СУА вказувалося, що український адвокат передусім має бути «добрим громадянином, вірним сином свого народу, брати участь у громадянському і політичному житті та бути заступником, оборонцем прав народу».

Відносини адвоката і клієнта мали базуватися на довірі з обов’язковим дотриманням адвокатської таємниці. СУА систематично аналізував дотримання адвокатами етичних норм щодо вибору справ, адже, як наголошувалося, у веденні справ адвокат мусить бути «старанний і розважний, і не вимагати у сторін надмірних гонорарів». Також оборонець як речник права мав відверто розповісти клієнтові про перспективу справи, не обіцяючи виграти процес будь-якими неправовими і незаконними методами.

Високими у СУА були стандарти морально-етичної поведінки в адвокатському середовищі у частині «товариських взаємин та взаємної лояльності і солідарності і об’єднання всіх товаришів у Союзі». Адвокат повинен був зберігати особливу повагу і прихильність до свого колеги за професією, до його особистості та підпорядковувати свої дії інтересам усієї адвокатської корпорації.

«Національна асоціація адвокатів України вже 11 років забезпечує адвокатське самоврядування на засадах професійної незалежності. І у наших цінностях закладено досвід Союзу Українських Адвокатів, - зауважив у своєму виступі на заході заступник голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій. - Як і сто років тому, сьогодні українські адвокати – це патріоти, які захищають свій народ зі зброєю в руках; підтримують фронт, волонтерять, виконують гуманітарні місії».

Він також нагадав, що НААУ, як колись СУА, створила Благодійний фонд для допомоги адвокатам і їх сім’ям, що постраждали під час війни. Також НААУ продовжила традиції видавничої діяльності.

Відзначивши вагомий внесок Союзу Українських Адвокатів у становлення адвокатського самоврядування, розвиток правил професійної етики, збереження національної свідомості, донесення правди про національно-визвольну боротьбу в першій половині ХХ століття, учасники круглого столу ухвалили резолюцію, якою рекомендували Центру досліджень адвокатури і права та РА Львівської області зібрати та оцифрувати документи з історії адвокатури, підготувати до видання окрему монографію щодо діяльності СУА, запропонувати заходи з увічнення пам'яті членів союзу.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Дискусія

Велика приватизація: сподівання на повне розблокування процесу

Попри вкрай складну економічну ситуацію, спричинену війною, Україна вимагає дієвих підходів до відновлення економіки. І приватизація є одним із ключових джерел наповнення бюджету та перетворення неефективних державних активів на дієздатні підприємства, що створюють робочі місця та забезпечують податкові надходження.

16:38 Пт 30.08.24 1448

Cудова практика

Обчислення вислуги років за участь в операціях Миротворчих Сил:…

Час служби у складі Миротворчих Сил ООН військовослужбовцям Збройних Сил України зараховується до вислуги років для призначення пенсій на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці.

14:28 Пт 30.08.24 1611

Підтримка

Родина загиблого на війні бійця отримала допомогу від Опікунської…

Опікунська рада НААУ підтримала родину загиблого на війні бійця, а також надала матеріальну допомогу двом пораненим воїнам та адвокату, який втратив майно через ворожі обстріли.

12:36 Пт 30.08.24 1753

Законодавство

Зміни до КПК про безальтернативне тримання під вартою суперечать…

Безальтернативне тримання під вартою для підозрюваних у правопорушеннях проти власності, у сфері господарської та службової діяльності суперечить положенням Конституції України, рішенням Конституційного Суду, а також практиці Європейського Суду з прав людини.

11:04 Чт 29.08.24 3374

Гарантії діяльності

Обшук у адвоката і гарантії діяльності: 8 висновків АП ВАКС, які…

Адвокати, як і судді, наділені окремими елементами імунітету спеціального суб’єкта у кримінальному провадженні проти них. Тож підхід, установлений щодо суддів варто застосовувати за аналогією щодо гарантій адвокатської діяльності.

10:12 Ср 28.08.24 5792

Cудова практика

Зниклий безвісти військовий: як визнати загиблим (судова практика)

В умовах війни буває так, що всі обставини свідчать про загибель військовослужбовця, але немає тіла або його неможливо ідентифікувати. В таких випадках отримати лікарський документ про смерть не вийде. Особа визнається безвісти зниклою, а родичі не можуть отримати всіх належних сум.

16:07 Вт 27.08.24 6182

Гарантії діяльності

Захисту достойні всі, адвокатура виконує цю вимогу Конституції

Формування у суспільстві думки, що адвокати якось неправильно обирають собі клієнтів, бо деякі люди не варті захисту, - дуже небезпечне явище для держави. У майбутньому це може бути використано нашими ворогами проти України.

12:58 Вт 27.08.24 5302

Привітання

Привітання з Днем незалежності України!

Шановні колеги, друзі та партнери!

8:57 Сб 24.08.24 34545

Вестник:№ 6 червень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл