100-річчя Союзу Українських Адвокатів відзначили круглим столом | НААУ

100-річчя Союзу Українських Адвокатів відзначили круглим столом

Привітання
10:02 Чт 23.11.23 8449 Переглядів
Версія для друку

У листопаді цього року в Україні відзначається сто років від дня утворення Союзу Українських Адвокатів - професійної організації адвокатів, що охоплювала сучасні Львівську, Тернопільську та Івано-Франківську області, і до якої входило 90% адвокатів, які практикували у Галичині.

Цю подію у Львові відзначили тематичним круглим столом «Союз Українських Адвокатів на службі справедливості та Україні». До його організації долучилися Центр досліджень адвокатури і права НААУ, Рада адвокатів Львівської області, Львівський національний університет ім. Івана Франка, Національний університет «Львівська політехніка» та Державний архів Львівської області.

Союз Українських Адвокатів (СУА) був одним з найпотужніших професійних адвокатських співтовариств у міжвоєнний період минулого століття. Організація поширювала свою діяльність на всю територію Галичини і мала свої відділення у тих містах, де працювали окружні суди.

Статут СУА передбачав, що метою організації є оборона українських національних прав та інтересів адвокатського звання. Серед основних завдань - оборона прав, інтересів та достоїнств звання адвоката, підтримка товариських взаємовідносин між українськими адвокатами і кандидатами адвокатури, надання взаємної допомоги, надання матеріальної допомоги молодим правникам для закінчення правничих студій. Окремим завданням союзу визначалася участь у законотворчій діяльності.

СУА об’єднав у своїх лавах видатних представників адвокатської корпорації з великим досвідом професійної, політичної та громадської праці. Засновниками виступили колишній міністр харчового уряду (міністерства) ЗУНР, адвокат Степан Федак, декан правничого факультету Таємного українського університету у Львові, доктор права Максим Левицький; член Української національної Ради – парламенту ЗУНР, голова Української трудової партії адвокат Володимир Охримович; колишній голова дипломатичного представництва Української Народної Республіки у Великій Британії, адвокат Ярослав Олесницький; сотник Українських січових стрільців адвокат Михайло Волошин та ще 14 відомих адвокатів. Чисельність СУА станом на 1939 рік становила 366 адвокатів. 

Одним з ключових у діяльності СУА були питання адвокатської етики. Це  перша професійна організація українських адвокатів, в якій на передній план виносилося питання громадянського обов’язку захисника як представника свого народу. У документах СУА вказувалося, що український адвокат передусім має бути «добрим громадянином, вірним сином свого народу, брати участь у громадянському і політичному житті та бути заступником, оборонцем прав народу».

Відносини адвоката і клієнта мали базуватися на довірі з обов’язковим дотриманням адвокатської таємниці. СУА систематично аналізував дотримання адвокатами етичних норм щодо вибору справ, адже, як наголошувалося, у веденні справ адвокат мусить бути «старанний і розважний, і не вимагати у сторін надмірних гонорарів». Також оборонець як речник права мав відверто розповісти клієнтові про перспективу справи, не обіцяючи виграти процес будь-якими неправовими і незаконними методами.

Високими у СУА були стандарти морально-етичної поведінки в адвокатському середовищі у частині «товариських взаємин та взаємної лояльності і солідарності і об’єднання всіх товаришів у Союзі». Адвокат повинен був зберігати особливу повагу і прихильність до свого колеги за професією, до його особистості та підпорядковувати свої дії інтересам усієї адвокатської корпорації.

«Національна асоціація адвокатів України вже 11 років забезпечує адвокатське самоврядування на засадах професійної незалежності. І у наших цінностях закладено досвід Союзу Українських Адвокатів, - зауважив у своєму виступі на заході заступник голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій. - Як і сто років тому, сьогодні українські адвокати – це патріоти, які захищають свій народ зі зброєю в руках; підтримують фронт, волонтерять, виконують гуманітарні місії».

Він також нагадав, що НААУ, як колись СУА, створила Благодійний фонд для допомоги адвокатам і їх сім’ям, що постраждали під час війни. Також НААУ продовжила традиції видавничої діяльності.

Відзначивши вагомий внесок Союзу Українських Адвокатів у становлення адвокатського самоврядування, розвиток правил професійної етики, збереження національної свідомості, донесення правди про національно-визвольну боротьбу в першій половині ХХ століття, учасники круглого столу ухвалили резолюцію, якою рекомендували Центру досліджень адвокатури і права та РА Львівської області зібрати та оцифрувати документи з історії адвокатури, підготувати до видання окрему монографію щодо діяльності СУА, запропонувати заходи з увічнення пам'яті членів союзу.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Законодавство

Цивільний захист: що забули прописати у змінах, - висновок Комітету…

Автори законодавчої ініціативи формально підійшли до імплементації Механізму цивільного захисту ЄС у національне законодавство. Зокрема, потребує удосконалення термінологія, процедурні моменти та обмін даними.

17:59 Пт 08.11.24 587

За кордоном

Українцям у Франції підготували Сімейний порадник

Українські юристи-волонтери за підтримки Посольства України у Франції підготували для українців, які проживають у Франції, черговий спеціалізований довідник про важливі аспекти сімейного життя, освіти, соціальних та адміністративних питань, охорони здоров'я, фінансів і дозвілля.

11:57 Пт 08.11.24 959

Дискусія

Банкрутство фізособи як спосіб вирішення проблем: ризики назвав…

В Україні помітно зросла кількість заяв про банкрутство, що пов'язано з економічними проблемами та впливом війни. Більшість осіб, які оголошують про банкрутство, - віком від 25 до 45 років.

10:14 Пт 08.11.24 1067

Гарантії діяльності

Адвокатці погрожували в Хмельницькому - відкрито кримінальну…

За фактом втручання в діяльність представника особи Хмельницьке районне управління ГУНП Хмельницької області відкрило кримінальне провадження проти чоловіка, який погрожував адвокатці своєї колишньої дружини.

16:29 Чт 07.11.24 2316

Видання

Монографію з історії судочинства та адвокатури Слобідської України…

У Львові в Українському Католицькому Університеті презентовано книгу учасниці проекту «Історія адвокатури України» Центру досліджень адвокатури і права НААУ Світлани Потапенко «Замість себе вірю в суді бути…»: Адвокати Слобожанщини у XVIII ст.».

11:23 Чт 07.11.24 3445

За кордоном

Чеське сімейне право для українців: що варто знати

Основною відмінністю правового підходу до розгляду сімейних справ у Чеській Республіці є комплексне вирішення питань, що виникають під час шлюборозлучних процесів. Перед ухваленням рішення про розірвання шлюбу суд визначає порядок опіки та участі батьків у вихованні спільної дитини, поділу майна колишнього з подружжя, аліментних зобов’язань.

10:12 Чт 07.11.24 2422

Регіони

Як адвокати творили історію української державності – семінар у…

Історичний шлях української адвокатури через біографії її видатних представників дослідили вчені-історики у Львові під час наукового семінару «Адвокатура України в іменах і фактах».

14:28 Ср 06.11.24 3575

Гарантії діяльності

На поліцейських, що пригрозили адвокату скаргою, наклали стягнення

В ході проведення службового розслідування стосовно порушення працівниками поліції професійних прав та гарантій адвокатської діяльності було встановлено неналежне виконання правоохоронцями службових обов’язків. Порушників покарали в дисциплінарному порядку.

12:17 Ср 06.11.24 3382

Вестник:№ 9 вересень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл