100-річчя Союзу Українських Адвокатів відзначили круглим столом | НААУ

100-річчя Союзу Українських Адвокатів відзначили круглим столом

Привітання
10:02 Чт 23.11.23 8209 Переглядів
Версія для друку

У листопаді цього року в Україні відзначається сто років від дня утворення Союзу Українських Адвокатів - професійної організації адвокатів, що охоплювала сучасні Львівську, Тернопільську та Івано-Франківську області, і до якої входило 90% адвокатів, які практикували у Галичині.

Цю подію у Львові відзначили тематичним круглим столом «Союз Українських Адвокатів на службі справедливості та Україні». До його організації долучилися Центр досліджень адвокатури і права НААУ, Рада адвокатів Львівської області, Львівський національний університет ім. Івана Франка, Національний університет «Львівська політехніка» та Державний архів Львівської області.

Союз Українських Адвокатів (СУА) був одним з найпотужніших професійних адвокатських співтовариств у міжвоєнний період минулого століття. Організація поширювала свою діяльність на всю територію Галичини і мала свої відділення у тих містах, де працювали окружні суди.

Статут СУА передбачав, що метою організації є оборона українських національних прав та інтересів адвокатського звання. Серед основних завдань - оборона прав, інтересів та достоїнств звання адвоката, підтримка товариських взаємовідносин між українськими адвокатами і кандидатами адвокатури, надання взаємної допомоги, надання матеріальної допомоги молодим правникам для закінчення правничих студій. Окремим завданням союзу визначалася участь у законотворчій діяльності.

СУА об’єднав у своїх лавах видатних представників адвокатської корпорації з великим досвідом професійної, політичної та громадської праці. Засновниками виступили колишній міністр харчового уряду (міністерства) ЗУНР, адвокат Степан Федак, декан правничого факультету Таємного українського університету у Львові, доктор права Максим Левицький; член Української національної Ради – парламенту ЗУНР, голова Української трудової партії адвокат Володимир Охримович; колишній голова дипломатичного представництва Української Народної Республіки у Великій Британії, адвокат Ярослав Олесницький; сотник Українських січових стрільців адвокат Михайло Волошин та ще 14 відомих адвокатів. Чисельність СУА станом на 1939 рік становила 366 адвокатів. 

Одним з ключових у діяльності СУА були питання адвокатської етики. Це  перша професійна організація українських адвокатів, в якій на передній план виносилося питання громадянського обов’язку захисника як представника свого народу. У документах СУА вказувалося, що український адвокат передусім має бути «добрим громадянином, вірним сином свого народу, брати участь у громадянському і політичному житті та бути заступником, оборонцем прав народу».

Відносини адвоката і клієнта мали базуватися на довірі з обов’язковим дотриманням адвокатської таємниці. СУА систематично аналізував дотримання адвокатами етичних норм щодо вибору справ, адже, як наголошувалося, у веденні справ адвокат мусить бути «старанний і розважний, і не вимагати у сторін надмірних гонорарів». Також оборонець як речник права мав відверто розповісти клієнтові про перспективу справи, не обіцяючи виграти процес будь-якими неправовими і незаконними методами.

Високими у СУА були стандарти морально-етичної поведінки в адвокатському середовищі у частині «товариських взаємин та взаємної лояльності і солідарності і об’єднання всіх товаришів у Союзі». Адвокат повинен був зберігати особливу повагу і прихильність до свого колеги за професією, до його особистості та підпорядковувати свої дії інтересам усієї адвокатської корпорації.

«Національна асоціація адвокатів України вже 11 років забезпечує адвокатське самоврядування на засадах професійної незалежності. І у наших цінностях закладено досвід Союзу Українських Адвокатів, - зауважив у своєму виступі на заході заступник голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій. - Як і сто років тому, сьогодні українські адвокати – це патріоти, які захищають свій народ зі зброєю в руках; підтримують фронт, волонтерять, виконують гуманітарні місії».

Він також нагадав, що НААУ, як колись СУА, створила Благодійний фонд для допомоги адвокатам і їх сім’ям, що постраждали під час війни. Також НААУ продовжила традиції видавничої діяльності.

Відзначивши вагомий внесок Союзу Українських Адвокатів у становлення адвокатського самоврядування, розвиток правил професійної етики, збереження національної свідомості, донесення правди про національно-визвольну боротьбу в першій половині ХХ століття, учасники круглого столу ухвалили резолюцію, якою рекомендували Центру досліджень адвокатури і права та РА Львівської області зібрати та оцифрувати документи з історії адвокатури, підготувати до видання окрему монографію щодо діяльності СУА, запропонувати заходи з увічнення пам'яті членів союзу.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Дискусія

Принцип безперервності влади під час війни дослідили на круглому…

Дотримання принципу інституційної безперервності влади в Україні є надзвичайно важливим в нинішніх воєнних умовах, адже позбавлення легітимності української влади є одним з очевидних пріоритетів агресора не лише для пропаганди, а й дискредитації на міжнародній арені.

17:58 Ср 17.04.24 201

Cудова практика

Трудові спори у 2024 році: на що звертає увагу ВС

Зменшення замовлень у підприємства після введення воєнного стану на території України не свідчить про неможливість роботодавця забезпечити роботою працівника, тому призупинення трудового договору з ним є незаконним.

17:28 Вт 16.04.24 1819

Анонс

Про нові правила фінмоніторингу у ЄС розповідають адвокатам ELF та CCBE

У Європейському Союзі завершується робота над пакетом змін з питань фінансового моніторингу. Тож незабаром наберуть чинності оновлені правила запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. Чого слід чекати?

14:54 Вт 16.04.24 1920

Законодавство

Свідоцтво адвоката пропонують викладати у Дію - проект закону

Зважаючи на досвід розміщення документів у Єдиному державному веб порталі електронних послуг, у Верховній Раді пропонують закріпити можливість відображення свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката на порталі Дія.

17:14 Пн 15.04.24 3549

Привітання

У другому Турнірі із судових дебатів визначено переможців

Молодіжний Комітет НААУ – UNBA NextGen оголосив переможців другого Турніру із судових дебатів, участь у якому брали студенти юридичних вишів.

16:36 Пн 15.04.24 3507

Законодавство

Адвокати знайшли юридичний ляп в останніх змінах до КПК

Через помилки у юридичній техніці, що були допущені під час внесення чергових змін до Кримінального процесуального кодексу, можуть порушуватися права осіб, що тримаються в установах попереднього ув’язнення або виконання покарань.

13:32 Пн 15.04.24 3686

Законодавство

Якщо строк розслідування закінчився, справа має бути закрита, -…

Міністерство юстиції в рамках приведення законодавства до стандартів ЄС опрацьовує ідею скасування однієї з підстав закриття кримінального провадження, а саме - закінчення строку досудового розслідування. У НААУ попереджають про порушення прав підозрюваного.

15:52 Пт 12.04.24 8492

Дискусія

Підготовче судове засідання: поради адвокатам

Щодня відбуваються десятки підготовчих судових засідань у кримінальних справах, в абсолютній більшості яких беруть участь адвокати. Принципово важливим є те, щоб кожен захисник, який залучається до підготовчого судового засідання, усвідомлював значення такої стадії процесу та вмів ефективно підготувати себе та клієнта до участі в ньому.

16:41 Чт 11.04.24 8803

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл