"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Безплатний проїзд транспортом для УБД: шлях вирішення питання запропонували у НААУ

Попри наявність в учасників бойових дій пільги безплатного проїзду міським транспортом, гарантованої законом, на практиці далеко не всі автомобільні перевізники готові безкоштовно везти таких осіб. Адже витрати за надані послуги наразі компенсуються не в повному обсязі.
У Центрі надання методичної допомоги та координації волонтерського руху адвокатів з правового захисту військовослужбовців при Національній асоціації адвокатів України дослідили положення національного законодавства та запропонували необхідні кроки для вирішення цієї проблеми.
Закон «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надає пільгу безплатного проїзду усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, незалежно від відстані та місця проживання:
- учасникам бойових дій (п.7 ч. 1 ст. 12);
- особам з інвалідністю внаслідок війни, прирівняним до них особам, особам, що супроводжують особу з інвалідністю I групи (п.7 ч. 1 ст. 13).
Крім цього, військовослужбовці, які стали особами з інвалідністю внаслідок бойових дій, учасники бойових дій та прирівняні до них особи, а також батьки військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти під час проходження військової служби, користуються правом безоплатного проїзду всіма видами міського пасажирського транспорту загального користування (крім таксі) в межах адміністративного району за місцем проживання (ч. 4 ст. 14).
Але реалізація гарантії безкоштовного проїзду пільговим категоріям населення негативно відображається на перевізниках. Останні не отримують належну плату за надані ними послуги та зазнають збитків.
У зв’язку із цим в Центрі звернули увагу, що Законом «Про автомобільний транспорт» урегульовані питання партнерства між перевізником та державою. Відповідно до ч.2 ст. 29 органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані надати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифами, компенсацію. Відносини цих суб’єктів згідно зі ст. 31 визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування.
У договорі, зокрема мають визначатися:
- перелік маршрутів загального користування, які буде обслуговувати автомобільний перевізник;
- умови організації перевезень;
- показники якості транспортного обслуговування населення;
- термін роботи автомобільного перевізника;
- зобов'язання органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо облаштування маршруту, підтримки проїзної частини автомобільної дороги та під'їзних шляхів у належному стані (для міських автобусних маршрутів);
- розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати.
Види та обсяги пільгових перевезень установлюються замовленням, у якому визначається порядок компенсації автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів на маршрутах загального користування, збитків від цих перевезень (ч. 4 ст. 37).
У зв’язку із цим, у НААУ запропонували місцевій владі Києва винести на обговорення та вжити таких заходів:
- Затвердити Порядок компенсації витрат автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів, що мають право на пільговий проїзд на міських маршрутах загального користування.
- Забезпечити укладення договорів з автомобільними перевізниками про компенсацію витрат від перевезень учасникам бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни.
- Надати у 2024 році місцевим бюджетам субвенцію на компенсацію витрат пільгового проїзду учасникам бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни.
Відповідні пропозиції були направлені Київському міському голові, голові КМДА Віталію Кличку. Також планується подати аналогічні пропозиції до голів інших міст України.
Забезпеченість базовими потребами учасників бойових дій, а також надання компенсацій автомобільним перевізникам сприятиме соціальній стабільності, допомагаючи уникнути можливих конфліктів чи невдоволеності серед ветеранів.
Нагадаємо, завданнями Центру надання методичної допомоги та координації волонтерського руху адвокатів з правового захисту військовослужбовців є:
- забезпечення ефективної співпраці зі Збройними Силами України з питань правничої допомоги військовослужбовцям та надання допомоги волонтерам, військовослужбовцям та членам їх сімей;
- забезпечення інформаційної , методичної та іншої підтримки адвокатів, які надаватимуть правничу допомогу військовослужбовцям pro bono в рамках волонтерського руху;
- розроблення проектів пропозицій з правозастосовних питань для поліпшення законодавчого середовища для військовослужбовців.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Cудова практика
Негаторний позов: про що свідчить судова практика ВС
Поки особа є власником майна, вона не може бути обмежена у праві звернутися до суду з негаторним позовом, який може бути пред'явлений упродовж всього часу тривання правопорушення.

Дискусія
Погони не личать мантії: моделі відновлення військових судів…
У Комітеті ВР з питань правової політики провели робочу нараду з обговорення проектів законів, які передбачають створення та функціонування в Україні на постійній основі військових судів. Інститут адвокатури представив свої застереження щодо такої ініціативи.

Навчання
У Івано-Франківську адвокатів навчали мистецтву красномовства
Риторика відіграє надзвичайно важливу роль у професійній діяльності адвоката. Вміння чітко, переконливо та ефективно доносити свою позицію є ключем до успіху в суді, під час переговорів та у спілкуванні з клієнтами.

Законодавство
Уточнення щодо впливу боргів за аліментами на поділ майна є зайвим, -…
Ухилення від виконання прямих батьківських обов’язків з утримання дитини, а саме наявність заборгованості за аліментами, є підставою для відступлення від засад рівності часток подружжя відповідно до Сімейного кодексу.

Дискусія
Бойовий імунітет: хто і як має оцінювати рішення командира?
Захист військових, які діють в умовах крайньої небезпеки та стресу, потребує чіткого правового регулювання. Особливого значення в умовах повномасштабної збройної агресії набуває питання притягнення захисників до кримінальної відповідальності за прийняті бойові рішення.

Навчання
Використовувати практику ЄСПЛ навчали адвокатів на вебінарі
Якщо судові засідання призначаються день в день або на розгляд матеріалів справи адвокату надається кілька годин – чи є це порушенням права на захист з точки зору практики Європейського суду з прав людини? Приклади конкретних кейсів розглянули на вебінарі.

Навчання
Як адвокату працювати з ШІ розповіли під час семінару
Адвокатська практика стрімко змінюється під впливом технологій. Чи може штучний інтелект допомогти адвокату в щоденній роботі? Практичні поради правникам дали під час семінару.

Навчання
Як адвокату правильно заявити про себе в Instagram і TikTok
Особистий бренд адвоката дозволяє побачити його як особистість, зрозуміти цінності, якості та інтереси. І це надає можливість налагодження ділових стосунків з людьми, які поділяють близькі цінності та інтереси.