Чи можна виправляти помилки органів досудового розслідування змінами до закону? | НААУ

Чи можна виправляти помилки органів досудового розслідування змінами до закону?

Законодавство
17:07 Пн 23.10.23 4491 Переглядів
Версія для друку

Згідно із Кримінальним кодексом, давність не застосовується у разі вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, проти миру та безпеки людства. Це правило хочуть поширити на тяжкі та особливо тяжкі корупційні злочини, вчинені в період дії воєнного стану.

23 жовтня Рада адвокатів України дала оцінку проекту Закону № 10100 від 29.09.2023 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо забезпечення ефективності здійснення кримінального провадження та притягнення до відповідальності за корупційні злочини».

Цим документом, зокрема, пропонується, аби у разі вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, перебіг давності зупинявся на період воєнного стану, що вводиться в Україні. За задумом суб’єктів законодавчої ініціативи, відновлюватися перебіг має з дня припинення воєнного стану або скасування воєнного стану.

«Звичайно, боротьба з корупцією є важливим викликом для сучасного суспільства на шляху до євроінтеграції. Однак тут виникає цілком логічне запитання: чому запропоновані зміни обмежені дією воєнного стану, - зауважила член РАУ Ганна Лазарчук. - Якщо ми вважаємо корупцію «раковою пухлиною» нашої сучасності, ми повинні позбавитись її раз і назавжди. Тому виникають думки про приховані мотиви запропонованих змін».

Адвокат говорить, що концепція зупинення перебігу строків на час воєнного стану виглядала б логічно, наприклад, у справах про військові злочини. Коли правоохоронні органи можуть просто не мати доступу до місць злочинів, де значно ускладнений процес проведення слідчих дій. «Але здійснення досудового розслідування у корупційних злочинах вчиняється найпотужнішими (з огляду на устаткування, кваліфікацію та умови праці) правоохоронними органами. Тож чому вони не здатні здійснити ефективне досудове розслідування у певній категорії справ у строк, визначений законодавством», - задає питання Г.Лазарчук. – Можливо це спроба або дискредитації антикорупційних органів або маскування помилок, які тягнуть за собою порушення основоположних прав громадян?».

Окремої уваги, на її думку, заслуговує пропозиція щодо скасування строків, які застосовуються до повідомлення особі про підозру, починаючи з 2018 року. «Проблема полягає в тому, що сьогодні суди почали закривати кримінальні провадження, направлені до суду саме з підстав закінчення строків досудового розслідування або направлення обвинувальних актів поза межами встановлених строків, - пояснює член РАУ. – Думаю, що лобіюванням законопроекту займаються правоохоронні органи, які дуже хочуть власні помилки та неправильне трактування раніше прийнятих процесуальних змін виправити шляхом законодавчих правок, що абсолютно недопустимо».

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Щорічні внески адвокатів: лідери, аутсайдери та наслідки несплати

ЄРАУ

Щорічні внески адвокатів: лідери, аутсайдери та наслідки несплати

У січні завершилася кампанія зі сплати внесків на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування за 2025 рік. У середньому по Україні свій фінансовий обовʼязок виконали 64,5% діючих адвокатів.

10:43 Сб 22.02.25 811
РАУ стала на захист 36 адвокатів, яких ТЦК звинуватив у зриві мобілізації

Гарантії діяльності

РАУ стала на захист 36 адвокатів, яких ТЦК звинуватив у зриві…

Дії адвокатів, викладені у зверненні Бучанського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки як протиправні правопорушення, насправді є реалізацією законних повноважень, пов’язаних із наданням професійної правничої допомоги клієнтам - громадянам України, які є військовозобов’язаними.

18:23 Пт 21.02.25 2958
Статті, фото та документи про Союз Українських Адвокатів зібрали в одній книзі

Видання

Статті, фото та документи про Союз Українських Адвокатів зібрали в…

Центр досліджень адвокатури і права Національної асоціації адвокатів України презентував науково-документальне видання «100 років Союзу Українських Адвокатів: статті, матеріали, документи».

16:32 Пт 21.02.25 1591
Парламентські інструменти не мають використовуватися у приватних інтересах – заява про злочин

Самоврядування

Парламентські інструменти не мають використовуватися у приватних…

Правоохоронні органи мають оцінити факт використання народним депутатом інструменту парламентського дослідження у приватних інтересах. Залучення Дослідницької служби ВР до виконання завдань, що не передбачені Положенням про неї, містить ознаки корупційних злочинів.

13:56 Пт 21.02.25 1945
Перспективи регулювання діяльності АРМА та управління активами обговорили в НААУ

Дискусія

Перспективи регулювання діяльності АРМА та управління активами…

У парламенті ухвалили за основу комплексний законопроект №12374-д, який покликаний видозмінити функціонування Агентства з питань розшуку та менеджменту активів, посилити його інституційну спроможність та вдосконалити механізми управління активами.

10:46 Пт 21.02.25 2084
У профільному комітеті ВР підтримали зміни до КПК заради захисту бізнесу

Законодавство

У профільному комітеті ВР підтримали зміни до КПК заради захисту…

Проект Закону про внесення змін до КПК щодо удосконалення гарантій захисту суб’єктів господарювання під час здійснення кримінального провадження рекомендовано парламенту ухвалити за основу з наступним доопрацюванням.

14:36 Чт 20.02.25 3278
Земельні спори: огляд практики Верховного Суду

Cудова практика

Земельні спори: огляд практики Верховного Суду

Друга половина 2024 року була традиційно багата на різноманітні земельні спори. І хоча практика їх вирішення суттєво не змінилася (що засвідчив своїми рішеннями Верховний Суд), все ж удалося виявити деякі нові підходи. Зокрема з питань захисту права оренди землі.

12:31 Чт 20.02.25 3568
Для цілей визначення медичної практики слід розрізняти допомогу і послуги, - комітет НААУ

Законодавство

Для цілей визначення медичної практики слід розрізняти допомогу і…

Аби закріпити на законодавчому рівні термін «медична практика», у Міністерстві охорони здоровʼя підготували зміни до Основ законодавства України про охорону здоров’я. Втім запропоноване визначення є недосконалим.

10:17 Чт 20.02.25 3468

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл