Наслідки скасування судового контролю за продовженням строків розслідування оцінили в НААУ | НААУ

Наслідки скасування судового контролю за продовженням строків розслідування оцінили в НААУ

Законодавство
10:18 Чт 12.10.23 9700 Переглядів
Версія для друку

Надання прокурору права самостійно продовжувати строк досудового розслідування у кримінальних провадженнях, якщо нікому не було повідомлено про підозру, негативно вплине на права учасників та створить підґрунтя для зловживань з боку правоохоронних органів.

На це звернула увагу голова Комітету НААУ з питань кримінального права та процесу Анжеліка Моісєєва під час засідання робочої групи при Комітеті Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності. 10 жовтня група продовжила розглядати проект Закону № 8402 від 31.01.2023 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України, Кримінального кодексу України та деяких інших законів України щодо посилення незалежності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури», до положень якого в НААУ раніше вже висловлювали зауваження.

Проектом закону зокрема пропонується змінити деякі положення статей КПК, що стосуються продовження строку досудового розслідування. Так, передбачається виключити статтю 295-1 «Порядок продовження строку досудового розслідування слідчим суддею».

А.Моісєєва нагадала, що НААУ не підтримує зміни у цій частині, оскільки поза судовим контролем залишиться ефективність проведення досудового розслідування. А це призведе до порушень, адже потерпілі не зможуть реалізувати свої права у випадках бездіяльності органу досудового розслідування. Тож жодні аргументи, заявлені ініціаторами змін, не можуть стояти вище інтересів потерпілих та інших учасників кримінального процесу.

Сьогодні слідчий чи прокурор, звертаючись до слідчого судді із клопотанням про продовження строків досудового розслідування до повідомлення особі про підозру, мають вказати всі слідчі та процесуальні дії, які вже були вчиненні у кримінальному провадженні та надати перелік заходів, які планується здійснити. Також він має вказати обставини, які заважали провести заплановане раніше. Слідчий суддя має дати оцінку такому стану досудового розслідування та визначити необхідний строк для завершення розслідування.

«У разі реалізації положень проекту Закону №8402 прокурор отримує широку дискрецію у питанні встановлення строку досудового розслідування. І це є підґрунтям для зловживань, - зауважила представник НААУ. - Так, можна буде затягувати розслідування, наприклад очікуючи спливу строків притягнення до кримінальної відповідальності. Також, знаючи про безперспективність розслідування, можна використовувати інструменти досудового розслідування для тиску на бізнес,  ініціюючи безкінечні повторні допити, обшуки тощо».

Популярні новини

Дискусія

Стан енергетичної спроможності країни: чого очікувати бізнесу

Незважаючи на всі намагання держави зменшити дефіцит електроенергії, сподіватися бізнесу на покращення ситуації поки не варто.

10:31 Пт 26.07.24 1963

Дискусія

Проблеми захисту персональних даних в умовах воєнного стану…

В умовах воєнного стану особливої актуальності набуло питання уточнення даних про військовозобов'язаних. Адже держава повинна мати актуальну інформацію про мобілізаційний резерв. Водночас, цей процес супроводжується виникненням правових проблем.

13:28 Чт 25.07.24 3242

Анонс

Розпочато реєстрацію на Форум ім. Й.Бронза

23 серпня в Одесі відбудеться Форум з кримінального права та процесу імені Йосипа Бронза. Відкрито реєстрацію на захід.

15:39 Ср 24.07.24 4651

Cудова практика

Автоматичне продовження тримання під вартою порушує право на…

Конституцією не визначено можливості обмеження права на свободу та особисту недоторканність, права на судовий захист, презумпції невинуватості та права на захист. Відтак, норма ч. 6 ст. 615 КПК про можливість автоматичного (без рішення суду) продовження тримання під вартою суперечить Основному Закону.

11:42 Ср 24.07.24 4909

Навчання

Інхаус або зовнішній консультант: що молодому юристу варто знати?

Куди молодому правнику краще йти працювати: до юридичної фірми чи на підприємство? Як визначитися з пріоритетами, реально оцінити свої можливості та максимально ефективно використати набуті знання?

16:24 Вт 23.07.24 6356

Дискусія

Уточнення військово-облікових даних: спірні питання обговорили…

16 липня сплив установлений законом 60-денний термін, протягом якого громадяни України мали стати на військовий облік або уточнити свої військово-облікові дані. Напередодні в НААУ обговорювали повʼязані із цим проблемні питання.

15:57 Чт 18.07.24 13698

Взаємодія

У Раді Європи підтримують розвиток НААУ

Офіс Ради Європи в Україні надаватиме всіляку підтримку розвитку Національної асоціації адвокатів України та її ініціативам на користь українського суспільства.

11:13 Ср 17.07.24 11036

Дискусія

Як компенсувати нестачу кадрів в будівельній сфері пояснив голова…

В Україні простежується дефіцит кадрів у будівельній сфері, який нині становить близько 40 %. Згідно з даними Конфедерації роботодавців України, за два роки кількість офіційно зареєстрованих працівників у будівельному секторі скоротилася на 25,4 %, до майже 300 тисяч людей. Будівельні компанії вимушені залучати до роботи іноземні кадри.

11:16 Вт 16.07.24 11076

Вестник:№ 6 червень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл