Наслідки скасування судового контролю за продовженням строків розслідування оцінили в НААУ | НААУ

Наслідки скасування судового контролю за продовженням строків розслідування оцінили в НААУ

Законодавство
10:18 Чт 12.10.23 9456 Переглядів
Версія для друку

Надання прокурору права самостійно продовжувати строк досудового розслідування у кримінальних провадженнях, якщо нікому не було повідомлено про підозру, негативно вплине на права учасників та створить підґрунтя для зловживань з боку правоохоронних органів.

На це звернула увагу голова Комітету НААУ з питань кримінального права та процесу Анжеліка Моісєєва під час засідання робочої групи при Комітеті Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності. 10 жовтня група продовжила розглядати проект Закону № 8402 від 31.01.2023 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України, Кримінального кодексу України та деяких інших законів України щодо посилення незалежності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури», до положень якого в НААУ раніше вже висловлювали зауваження.

Проектом закону зокрема пропонується змінити деякі положення статей КПК, що стосуються продовження строку досудового розслідування. Так, передбачається виключити статтю 295-1 «Порядок продовження строку досудового розслідування слідчим суддею».

А.Моісєєва нагадала, що НААУ не підтримує зміни у цій частині, оскільки поза судовим контролем залишиться ефективність проведення досудового розслідування. А це призведе до порушень, адже потерпілі не зможуть реалізувати свої права у випадках бездіяльності органу досудового розслідування. Тож жодні аргументи, заявлені ініціаторами змін, не можуть стояти вище інтересів потерпілих та інших учасників кримінального процесу.

Сьогодні слідчий чи прокурор, звертаючись до слідчого судді із клопотанням про продовження строків досудового розслідування до повідомлення особі про підозру, мають вказати всі слідчі та процесуальні дії, які вже були вчиненні у кримінальному провадженні та надати перелік заходів, які планується здійснити. Також він має вказати обставини, які заважали провести заплановане раніше. Слідчий суддя має дати оцінку такому стану досудового розслідування та визначити необхідний строк для завершення розслідування.

«У разі реалізації положень проекту Закону №8402 прокурор отримує широку дискрецію у питанні встановлення строку досудового розслідування. І це є підґрунтям для зловживань, - зауважила представник НААУ. - Так, можна буде затягувати розслідування, наприклад очікуючи спливу строків притягнення до кримінальної відповідальності. Також, знаючи про безперспективність розслідування, можна використовувати інструменти досудового розслідування для тиску на бізнес,  ініціюючи безкінечні повторні допити, обшуки тощо».

Популярні новини

Анонс

Особливості трудового права ЄС розкриють українським адвокатам

8 березня 2024 року у НААУ відбудеться круглий стіл на тему «Трудове право ЄС: що потрібно знати українським адвокатам?».

15:57 Пт 01.03.24 2825

Законодавство

Адвокатів пропонують забронювати, – правки до проекту №10449

Народні депутати у поданих ними правках до проекту Закону про посилення мобілізації пропонують передбачити бронювання адвокатів. Мета – упередити зриви судових засідань.

11:19 Пт 01.03.24 4251

За кордоном

7 кроків до професії юриста у США (вебінар)

На відміну від нашої країни, юрист у Сполучених Штатах Америки – це адвокат, який отримав кваліфікацію для юридичної практики та надає консультації або здійснює представництво у судових справах.

10:21 Пт 01.03.24 3257

Анонс

Стартував конкурс з відбору адвокатів БПД у 17-ти регіонах України

Сьогодні, 1 березня, розпочався конкурс з відбору адвокатів, які залучаються до надання безоплатної вторинної правничої допомоги в сімнадяти регіонах України.

9:12 Пт 01.03.24 4420

Гарантії діяльності

Збої Електронного суду порушують конституційні гарантії, - НААУ

Останніми днями до Національної асоціації адвокатів України надходять численні повідомлення адвокатів про технічні збої в роботі підсистеми «Електронний суд». Зокрема, скарги стосуються неможливості авторизуватись в електронному кабінеті, що обмежує адвокатів у реалізації процесуальних прав, зокрема, подавати документи, брати участь у судових засіданнях в режимі відокоференції.

16:28 Чт 29.02.24 5427

Законодавство

Поняття колабораційної діяльності варто звузити, - думка

Основним критерієм злочинності діяння колабораціонізму має бути добровільність згоди на співпрацю з агресором. І, аби забезпечити справедливе правосуддя для людей з ТОТ, окрім примусу, законодавець має запровадити заходи заохочення.

15:12 Чт 29.02.24 4460

Самоврядування

Комітети НААУ звітують про роботу у 2023 році

З метою забезпечення реалізації функцій, покладених на Національну асоціацію адвокатів України профільним законом, при НААУ створюються і діють дорадчі органи – комітети. Чим вони займалися протягом 2023 року?

12:26 Чт 29.02.24 4934

Cудова практика

Фіксований гонорар: час робіт має значення при відшкодуванні витрат…

За порядком обчислення погодинна оплата послуг адвоката відрізняється від фіксованого розміру гонорару, де не враховуються фактичні витрати часу. Однак в обох випадках вони беруться до уваги при вирішенні питання відшкодування витрат на правничу допомогу.

11:13 Чт 29.02.24 4237

Вестник:№1-2 січень-лютий 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл