"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Слідчого переконали не вилучати ноутбук і флешки

Інформація, отримана в ході спілкування адвоката з клієнтом, становить адвокатську таємницю. Відтак, зважаючи на положення Кримінального процесуального кодексу та Закону про адвокатуру та адвокатську діяльність, відповідні носії інформації не можуть бути вилучені.
12 вересня Головне управління Нацполіції у м. Києві проводило обшук в офісному приміщенні особи, яка має статус адвоката. Участь у заході взяв представник Комітету НААУ із захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Богдан Кушнір.
Під час заходу слідчий зокрема виявив ноутбук та десять флеш-накопичувачів, які планувалося вилучити.
Б.Кушнір зауважив, що відповідно до статті 161 КПК речами і документами, до яких заборонено доступ, є листування або інші форми обміну інформацією між захисником та його клієнтом, а також об’єкти, які додані до такого листування або інших форм обміну інформацією. Також ст. 23 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» прямо забороняє проведення огляду, розголошення, витребування чи вилучення документів, пов’язаних зі здійсненням адвокатської діяльності.
Вислухавши аргументи представника Комітету НААУ, слідчий відмовився від своїх первинних намірів та залишив носії інформації у володінні особи, стосовно якої проводився обшук.
«Зрозуміло, що адвокати (на відміну від правоохоронців) не можуть застосовувати фізичну силу, коли йдеться про виконання покладених завдань. Єдиною зброєю у нас є розум та слово, - говорить Б. Кушнір. – Тому протистояти силоміць, навіть у випадках явних зазіхань правоохоронців на адвокатську таємницю, не вийде. Однак ми можемо знайти спільну мову та доступно донести правові наслідки порушення гарантій адвокатської діяльності. В цій конкретній справі завдяки комунікації зі слідчою групою нам вдалося дійти згоди про проведення обшуку без надмірного формалізму, на принципах взаємоповаги та верховенства права».
Нагадаємо, адвокатською таємницею є будь-яка інформація, що стала відома адвокату, помічнику адвоката, стажисту адвоката, особі, яка перебуває у трудових відносинах з адвокатом, про клієнта, зокрема, зміст порад, консультацій, роз’яснень адвоката, складені ним документи, інформація, що зберігається на електронних носіях, та інші документи і відомості, одержані адвокатом під час здійснення адвокатської діяльності.
Втручання службових осіб у діяльність захисника є злочином, відповідальність за який передбачена ст. 397 Кримінального кодексу. Одна з форм втручання – це порушення встановлених законом гарантій діяльності та професійної таємниці.
Популярні новини

Дискусія
Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС
Нещодавнє відкриття ринку Султанату Оман для української аграрної продукції — вже дев’ятий новий експортний напрям з початку 2025 року. Але за цим — не просто зростання цифр, але й перебудова логістики, відновлення довіри і пошук рівних правил гри.

ЄРАУ
19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів
У суботу, 19 липня, у звʼязку із плановими технічними роботами буде тимчасово обмежений доступ до особистих електронних кабінетів адвокатів на сайті Національної асоціації адвокатів України.

Законодавство
Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції –…
Законопроект №13382 про внесення змін про удосконалення процедури конкурсу на зайняття посади члена ВККС суперечить Конституції, не забезпечує вдосконалення процедури, а тому його включення до порядку денного сесії ВР є недоцільним.

Законодавство
Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення
Замість того, аби переписувати до законів України положення регламентів ЄС, варто розпочати пошук механізмів врахування останніх як елементів національного права. З набуттям членства України у ЄС всі ці документи автоматично стануть частиною законодавства, тож важливо вчитися працювати з ними вже зараз.

Законодавство
Тих, хто ототожнює адвокатів з клієнтами, штрафуватимуть – ухвалено…
Публічне ототожнення особою адвоката з клієнтом, якому таким адвокатом надається професійна правнича допомога стане адміністративним правопорушенням, а форми втручання в діяльність адвоката, відповідальність за яке передбачена ст. 397 Кримінального кодексу, - деталізовано.

Навчання
Вимкни справу: чим ризикує адвокат, ігноруючи режим сну
У юридичній практиці складно уникнути перенавантаження: дедлайни, багатозадачність, емоційна робота з клієнтами, публічні виступи. Але саме ці фактори роблять адвокатів особливо вразливими до наслідків хронічного недосипу.

За кордоном
НААУ передала зауваження до імміграційного закону Португалії
Представник Національної асоціації адвокатів України в Португалії Віктор Архіпов обговорив з новообраним головою Ордену адвокатів Португалії Жоао Массано низку питань, що стосуються правового становища українців у країні.

Взаємодія
Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової…
Національна асоціація адвокатів України, Рада адвокатів Львівської області та Центральний державний історичний архів України у м. Львів підписали Меморандум про співпрацю. Документ відкриває нові можливості для вивчення та популяризації історії української адвокатури, архівних досліджень і створення спільних науково-просвітницьких проектів.