"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Статус адвоката – це не про привілеї, а про стандарти поведінки, - Є.Солодко


Під час обшуку у квартирі адвокат очевидно вирішив позбутися зайвої інформації і ймовірно викинув свій телефон разом із флешками з балкону. Втім, такі «методи захисту» зафіксували правоохоронці.
Участь у слідчій дії, яку цього разу проводили детективи Національного антикорупційного бюро на підставі ухвали Вищого антикорупційного суду, взяв член Комітету Національної асоціації адвокатів України з питань захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Євген Солодко.
Нагадаємо, відповідно до ст. 23 Закону про адвокатуру та адвокатську діяльність, під час проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката має бути присутній представник органу адвокатського самоврядування. Для забезпечення його участі службова особа, яка буде проводити відповідну слідчу дію чи застосовувати захід забезпечення кримінального провадження, завчасно повідомляє про це раду адвокатів регіону за місцем проведення такої процесуальної дії. З метою захисту адвокатської таємниці представнику надається право ставити запитання, подавати свої зауваження та заперечення щодо порядку проведення процесуальних дій, що зазначаються у протоколі.
Перебуваючи під час обшуку на балконі квартири, детективи помітили, що під ним на землі лежать телефон і кілька флеш-накопичувачів. Коли один із правоохоронців набрав номер адвоката, у якого проходив обшук, телефон під балконом почав дзвонити. У зв’язку із цим була викликана додаткова група співробітників НАБУ, яка оглянула місця під балконом обшукуваної квартири.
«Статус адвоката – це не лише гарантії діяльності, які дехто хибно вважає привілеями. Це також підвищені (порівняно з пересічними громадянами) стандарти поведінки та повага до адвокатської професії», - переконаний Є.Солодко.
Він послався на ст. ст. 12, 12-1 Правил адвокатської етики, відповідно до яких адвокат всією своєю діяльністю повинен стверджувати повагу до адвокатської професії, яку він уособлює, її сутності та громадського призначення, сприяти збереженню та підвищенню поваги до неї в суспільстві. Цього принципу адвокат має додержуватися не лише у професійній діяльності, але й у громадській, публіцистичній та інших сферах. Також адвокат повинен бути добропорядним, чесно та гідно виконувати свої професійні обов'язки.
«А от встановлені гарантії не стільки захищають особу, скільки забезпечують дотримання усіх принципів та засад адвокатської діяльності», - наголосив представник НААУ. Так, зокрема, відповідно ст. 23 Закону:
- проведення стосовно адвоката оперативно-розшукових заходів чи слідчих дій, що можуть проводитися виключно з дозволу суду, здійснюється на підставі судового рішення, ухваленого за клопотанням Генерального прокурора, його заступників, прокурора Автономної Республіки Крим, області, міста Києва та міста Севастополя;
- забороняється проведення огляду, розголошення, витребування чи вилучення документів, пов’язаних із здійсненням адвокатської діяльності;
- забороняється втручання у приватне спілкування адвоката з клієнтом.
- у разі проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката слідчий суддя, суд у своєму рішенні в обов’язковому порядку зазначає перелік речей, документів, що планується відшукати, виявити чи вилучити.
«Зрозуміло, що подібні дії адвоката під час обшуку навряд чи прикрашають його як професіонала. Але є інші питання: чи був він добропорядним, чи поводив він себе чесно та гідно, чи можна тут говорити про ствердження поваги до адвокатської професії? І вони є критеріями належної поведінки, що встановлені Правилами адвокатської етики. І відповіді на них цілком можуть стати у майбутньому предметом розгляду у дисциплінарній справі. Якщо, звісно, відповідна скарга надійде до КДКА», - застерігає Є.Солодко.
Популярні новини

Навчання
Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права
Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

За кордоном
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…
Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

Регіони
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…
2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

Дискусія
Апостилювання подорожчало у 12 разів
Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

Гарантії діяльності
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими
Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

За кордоном
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)
Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

Підтримка
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…
Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

За кордоном
У Великій Британії провели Ukraine Law Day
У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).