"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Втручання НАЗК у діяльність Конституційного Суду неприпустиме, - РАУ

Заява голови Національного агентства з питань запобігання корупції Олександра Новікова про можливий зрив суддями Конституційного Суду України е-декларування є фактом прямого втручання в діяльність органу конституційної юрисдикції.
Таку оцінку дала Рада адвокатів України листу НАЗК від 22.08.2023 №112-03/19270-23 до Президента України, оприлюдненому на сайті відомства.
У цьому листі говориться про начебто ризики, пов’язані із конституційним провадженням у справі N3-79/2023/(157/23) за конституційною скаргою Бухтоярової Оксани Василівни щодо відповідності Конституції України (конституційності) абз. 15 ч. 1 ст. 1, п.п. «в» п. 2 ч. 1 ст. 3, ч. 1 ст. 45, ч. 1 ст. 51- 1 Закону «Про запобігання корупції». Зокрема, НАЗК указує на те, що визнання неконституційними окремих положень Закону може нівелювати процес е-декларування в Україні та унеможливить ефективну роботу антикорупційних органів. Заява була широко поширена українськими засобами масової інформації.
Рада адвокатів України наголосила, що позиція голови НАЗК є надуманою та маніпулятивною, оскільки предмет конституційного провадження не стосується скасування е-декларування чи звуження повноважень антикорупційних органів.
Так, ухвалою третьої колегії суддів Другого сенату КС 15 червня п.р. було відкрито конституційне провадження за скаргою Бухтоярової О.В. (документ розміщено на сайті суду). Скаржниця є адвокатом, членом дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Закарпатської області. НАЗК, посилаючись на згадані норми Закону «Про запобігання корупції», визнало її суб’єктом декларування та зобов’язало подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування. А це є прямим втручанням в діяльність незалежних органів адвокатського самоврядування.
Крім того, заява є фактом прямого втручання державного органу в діяльність Конституційного Суду. І останній не вперше стикається з такою протиправною поведінкою. Так, у 2020 році самі судді Конституційного Суду зверталися державних установ і заявляли про неприпустимість незаконного впливу на них, зокрема з боку НАЗК. Відповідну заяву про загрози зупинки роботи суду, підриву авторитету та втрати суспільної довіри розміщено на сайті КС).
У зв’язку із цим у РАУ нагадали, що незалежність суддів Конституційного Суду України гарантуються Конституцією і законами України. Вплив на суддю Конституційного Суду України у будь який спосіб забороняється.
Саме до повноважень Конституційного Суду України відповідно до статті 151-1 Конституції України віднесено вирішення питання про відповідність Конституції України (конституційність) закону України за конституційною скаргою особи, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України суперечить Конституції України.
Про цю проблему і висловлену правову позицію поінформовано Президента України з проханням унеможливити вплив з боку державних органів та інших сторонніх осіб на суддів Конституційного Суду України.
Переконані, що Конституційний Суд України у конституційному провадженні за скаргою Бухтоярової О.В. має керуватися виключно положеннями Конституції, Закону України «Про Конституційний Суд України», та діятиме в інтересах Українського народу, - йдеться у рішенні РАУ.
Популярні новини

Дискусія
Апостилювання подорожчало у 12 разів
Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

Гарантії діяльності
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими
Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

За кордоном
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)
Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

Підтримка
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…
Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

За кордоном
У Великій Британії провели Ukraine Law Day
У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

Дискусія
Адвокати, науковці та експерти дослідили проблеми судової…
Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз організувала круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.

Cудова практика
Судову практику у сфері містобудування за 2025 рік виклали у…
Останні ключові позиції Верховного Суду щодо ДАБК, будівельного паспорту, містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, дозволу на виконання будівельних робіт, прийняття в експлуатацію обʼєктів будівництва та самочинного будівництва проаналізували у НААУ.

Cудова практика
Чи порушує мобілізація адвоката право людини на захист, - висновок…
Положеннями ст. 335 КПК передбачено зупинення судового провадження лише у випадках, коли для проходження військової служби під час мобілізації був призваний обвинувачений. Однак це положення не поширюється на мобілізацію захисника.