Чи відшкодовується очікування адвокатом судового засідання, - рішення ВС | НААУ

Чи відшкодовується очікування адвокатом судового засідання, - рішення ВС

Cудова практика
14:09 Пт 18.08.23 5888 Переглядів
Версія для друку

Послуги адвоката, які дублюють одна одну, не мали впливу на хід розгляду справи та не потребували спеціальних професійних навичок, не потребують відшкодування у судовому прядку.

Такий висновок зробив Сьомий апеляційний адміністративний суд у справі №560/9332/22 і його 27 липня підтримав Верховний Суд, повідомляє «Судово-юридична газета».

Верховний Суд залишив без змін постанову 7ААС, якою залишено без змін рішення ХОАС про часткове задоволення заяви ТОВ про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 10 000 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у справі.

У судовому порядку було розглянуто справу за позовом ТОВ до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми «Р» від 17.02.2022. Після розгляду суд отримав заяву позивача, у якій Товариство просило ухвалити додаткове рішення у справі та стягнути на свою користь судові витрати на правничу допомогу у розмірі 30 900 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача. Відповідач не погодився з такими судовими рішеннями та оскаржив його у касаційному порядку.

У своїх рішеннях суд підкреслив, що до жодного з видів правничої допомоги не можуть бути віднесені випадки, що не передбачені статтями 1, 19 Закону України від 05.07.2012 № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Зокрема, мова йде про оформлення копій та час, витрачений на виїзд до клієнта та підписання ним документів. Відповідно, вказані види роботи не можуть бути відшкодовані як витрати на професійну правничу допомогу.

Також суд врахував, що прибуття до суду та очікування початку судового засідання не передбачають використання адвокатом спеціальних знань або навичок. Відповідно вказаний час не може бути оплачений як час надання правничої допомоги, а час, безпосередньо проведений у судових засіданнях (згідно з протоколами засідань), становить менше вказаних в акті семи годин.

Оцінивши характер правової допомоги у цій справі щодо змісту виконаних робіт, витраченого адвокатом часу, обсягу наданих послуг та значенню справи, з урахуванням заперечень відповідача, суд першої інстанції дійшов висновку, що витрати на правничу допомогу мають бути зменшені до 10 000 грн, адже особа має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір обґрунтованим.

Питання витрати на професійну правничу допомогу врегульовані статтею 134 КАС. Так, для цілей розподілу судових витрат:

-  розмір витрат на правничу допомогу адвоката, у тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

-  розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

-  складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

-  часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

-  обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

-  ціною позову та (або) значенням справи для сторони, у тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вказаних вимог суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які можуть бути розподілені між сторонами.

Отже, вирішуючи питання про розподіл судових витрат, судами було враховано критерії об’єктивного визначення розміру суми послуг адвоката, конкретні обставини, зокрема ціну позову. Суд обмежив їх розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи та фінансового стану обох сторін.

Крім того, згідно з вимогами частини сьомої статті 134 КАС України обов’язок доведення співмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення розміру витрат. У свою чергу, відповідач не надав доказів та не зазначив обставин, які б спростували співмірність розміру витрат із обсягом виконаних робіт, що не спростувало висновків судів.

Популярні новини

Дискусія

Нормотворчі ініціативи щодо політичних партій дослідили на…

Інститут політичних партій у демократичному суспільстві є колективним інструментом вираження політичної волі. І партії повинні мати можливість повною мірою реалізовувати право на свободу об’єднань і вільне висловлювання думок.

15:43 Ср 12.06.24 1347

Навчання

Сімейні спори заради відстрочки від мобілізації суперечать…

Виклики воєнного стану безпосередньо впливають на суспільні відносини та формування судової практики, в тому числі, і в сімейних спорах. Але найкращі інтереси дитини залишаються головним критерієм при ухваленні судами рішень.

12:41 Ср 12.06.24 1927

Cудова практика

Суд спростував тезу про дискримінаційний характер підвищення…

Адвокат, виконуючи протягом року обов’язок з підвищення свого професійного рівня, має можливість самостійно, без обмежень, на власний розсуд обрати той чи інший спосіб (усього їх чотирнадцять) підвищення кваліфікації.

11:52 Ср 12.06.24 1785

Гарантії діяльності

Щодо тиску НАЗК на суддів КС: заява Ради адвокатів України

11 червня Національне агентство з питань запобігання корупції поширило на своєму сайті новину під заголовком «Чи мають декларуватися члени кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури: на чий бік стане КСУ?», у якій закликало громадськість, журналістів та міжнародних партнерів уважно стежити за розглядом у Конституційному Суді України скарги члена Дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Закарпатської області Оксани Бухтоярової щодо конституційності деяких положень Закону України «Про запобігання корупції». Засідання КСУ за цією справою має відбутися о 10 годині 12 червня 2024 року.

8:48 Ср 12.06.24 2069

Законодавство

Локалізація публічних закупівель: чи працює закон (результати…

Вдосконалення механізму ведення реєстру виробників товарів з локалізацією не тільки зменшить рівень шахрайських схем у реєстрі, але й підвищить зацікавлення інвесторів до розвитку українського бізнесу.

12:21 Вт 11.06.24 3062

Дискусія

Як захистити права дитини, коли батьки нею маніпулюють?

Поки батьки вирішують особисті спори, права дитини порушуються і вона стає механізмом для вирішення конфліктів між дорослими. Як наслідок – дитина потерпає від психологічного і фізичного насилля. Як захистити права дитини, коли законні представники не діють в її інтересах?

11:39 Вт 11.06.24 3318

Анонс

Подаруй життя захиснику: адвокатів закликають здати кров

З нагоди Всесвітнього дня донора крові, який щороку відзначається 14 червня, адвокати та всі небайдужі громадяни мають змогу долучитися до збору крові для наших захисників і захисниць, що боронять Україну.

10:24 Вт 11.06.24 3296

Гарантії діяльності

Адвокатів, які пішли на військову службу, закликають усунути…

Оскільки військова служба є несумісною з діяльністю адвоката, у військових частинах почали попереджати військовослужбовців, які не виконали вимогу закону про несумісність, про ініціювання застосування до них заходів дисциплінарного впливу.

12:18 Пн 10.06.24 15205

Вестник:№ 5 травень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл