Чи відшкодовується очікування адвокатом судового засідання, - рішення ВС | НААУ

Чи відшкодовується очікування адвокатом судового засідання, - рішення ВС

Cудова практика
14:09 Пт 18.08.23 4352 Переглядів
Версія для друку

Послуги адвоката, які дублюють одна одну, не мали впливу на хід розгляду справи та не потребували спеціальних професійних навичок, не потребують відшкодування у судовому прядку.

Такий висновок зробив Сьомий апеляційний адміністративний суд у справі №560/9332/22 і його 27 липня підтримав Верховний Суд, повідомляє «Судово-юридична газета».

Верховний Суд залишив без змін постанову 7ААС, якою залишено без змін рішення ХОАС про часткове задоволення заяви ТОВ про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 10 000 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у справі.

У судовому порядку було розглянуто справу за позовом ТОВ до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми «Р» від 17.02.2022. Після розгляду суд отримав заяву позивача, у якій Товариство просило ухвалити додаткове рішення у справі та стягнути на свою користь судові витрати на правничу допомогу у розмірі 30 900 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача. Відповідач не погодився з такими судовими рішеннями та оскаржив його у касаційному порядку.

У своїх рішеннях суд підкреслив, що до жодного з видів правничої допомоги не можуть бути віднесені випадки, що не передбачені статтями 1, 19 Закону України від 05.07.2012 № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Зокрема, мова йде про оформлення копій та час, витрачений на виїзд до клієнта та підписання ним документів. Відповідно, вказані види роботи не можуть бути відшкодовані як витрати на професійну правничу допомогу.

Також суд врахував, що прибуття до суду та очікування початку судового засідання не передбачають використання адвокатом спеціальних знань або навичок. Відповідно вказаний час не може бути оплачений як час надання правничої допомоги, а час, безпосередньо проведений у судових засіданнях (згідно з протоколами засідань), становить менше вказаних в акті семи годин.

Оцінивши характер правової допомоги у цій справі щодо змісту виконаних робіт, витраченого адвокатом часу, обсягу наданих послуг та значенню справи, з урахуванням заперечень відповідача, суд першої інстанції дійшов висновку, що витрати на правничу допомогу мають бути зменшені до 10 000 грн, адже особа має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір обґрунтованим.

Питання витрати на професійну правничу допомогу врегульовані статтею 134 КАС. Так, для цілей розподілу судових витрат:

-  розмір витрат на правничу допомогу адвоката, у тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

-  розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

-  складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

-  часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

-  обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

-  ціною позову та (або) значенням справи для сторони, у тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вказаних вимог суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які можуть бути розподілені між сторонами.

Отже, вирішуючи питання про розподіл судових витрат, судами було враховано критерії об’єктивного визначення розміру суми послуг адвоката, конкретні обставини, зокрема ціну позову. Суд обмежив їх розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи та фінансового стану обох сторін.

Крім того, згідно з вимогами частини сьомої статті 134 КАС України обов’язок доведення співмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення розміру витрат. У свою чергу, відповідач не надав доказів та не зазначив обставин, які б спростували співмірність розміру витрат із обсягом виконаних робіт, що не спростувало висновків судів.

Популярні новини

Дискусія

Тимчасовий захист у країнах ЄС: права та обов’язки українців (відео)

Статус тимчасового захисту в країнах ЄС надає можливість українцям проживати, отримувати соціальну і медичну допомогу, освіту для дітей та доступ до ринку праці без попереднього отримання робочої візи. Разом з тим цей статус викликає значну кількість питань, які стосуються роботи, оподаткування та соціального захисту.

16:22 Пт 22.09.23 217

Анонс

Родинам постраждалих адвокатів зберуть кошти на благодійному…

У Національній асоціації адвокатів України відбудеться благодійний вечір «Творчість адвокатів під час війни». Зібрані кошти будуть направлені на допомогу родинам адвокатів, які постраждали внаслідок воєнної агресії проти Україні.

12:45 Пт 22.09.23 280

Гарантії діяльності

Інформацію про порушення прав адвокатів систематизують

Факти порушень прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності, які фіксує профільний комітет НААУ, мають узагальнюватися у тематичні дайджести, оприлюднюватися і регулярно надсилатися відповідальним органам для реагування.

10:32 Пт 22.09.23 363

Дискусія

В Україні дослідили ризики повернення дітей, депортованих до РФ

Намагаючись возз’єднатися із дітьми, які були насильно вивезені з тимчасово окупованих територій до РФ, батьки вимушені комунікувати з органами влади країни-агресора. Але як досягти бажаної мети і при цьому не наразитися на відповідальність за співпрацю з ворогом?

14:10 Чт 21.09.23 182

Підтримка

Оголошено конкурс на стипендію імені українського адвоката

Аби заохотити талановиту молодь до вивчення та розвитку аграрного та земельного права України, Благодійний фонд імені адвоката Олександра Поліводського оголосив конкурс на здобуття всеукраїнської стипендії для аспірантів та студентів-юристів.

13:05 Чт 21.09.23 525

За кордоном

БПД у Великій Британії: низькі гонорари адвокатів ведуть до…

У Великій Британії констатують занепад системи безоплатної правничої допомоги. У зв’язку із цим Міністерству юстиції рекомендують терміново виділити додаткові кошти. Також викликає сумніви ефективність розподілу гонорарів структурою Мін’юсту.

12:00 Чт 21.09.23 411

Взаємодія

Студентів Університету Драгоманова вчитимуть історії адвокатури

В Українському державному університеті ім. М.Драгоманова для студентів створять програми, що відповідають вимогам юридичної практики та здобуткам правничої науки. Зокрема, в освітній процес впровадять навчальні дисципліни з історії становлення та розвитку інституту адвокатури.

17:35 Вт 19.09.23 400

Cудова практика

Відшкодування витрат на правничу допомогу: що має перевірити суд

Наявність або відсутність заперечень процесуального опонента проти відшкодування витрат на професійну правничу допомогу має значення лише для розв'язання питання про співмірність судових витрат на правову допомогу, заявлених до відшкодування. Водночас, це не впливає на обов’язок перевіряти заявлені витрати на відповідність іншим критеріям.

15:15 Вт 19.09.23 1647

Вестник:№7-8 липень-серпень 2023 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл