Загрози електронних аграрних розписок як ЦП озвучили у НААУ | НААУ

Загрози електронних аграрних розписок як ЦП озвучили у НААУ

Законодавство
16:32 Пт 28.07.23 1193 Переглядів
Версія для друку

Середнім та малим аграрним господарствам слід готуватися до важкої та тривалої боротьби на виживання. Адже глобальні фінансові ринки отримують потужний інструмент прямого впливу на аграрний ринок держави.

Комітет НААУ з питань аграрного, земельного та довкілевого права проаналізував проект «Про електронні аграрні розписки» (реєстр. №9266 від 02.05.2023), який Верховна Рада нещодавно ухвалила за основу.

Документом пропонується перетворити звичну для ринку аграрну розписку в електронний цінний папір.

Проект розроблявся з метою запровадження нового фінансового інструменту для кредитування сільськогосподарського виробництва, який,  базуючись на перевагах аграрних розписок, що функціонують відповідно до Закону «Про аграрні розписки», дозволив би використовувати переваги ринків капіталу, депозитарної системи України, забезпечив би залучення коштів у сільське господарство з іноземних ринків через кореспондентські відносини Центрального депозитарію цінних паперів. Це, на думку суб’єктів законодавчої ініціативи, має покращити доступ виробників сільськогосподарської продукції до виробничих ресурсів та фінансування.

У НААУ зауважили, що законопроектом фактично створюється окремий правовий інститут для вже існуючого виду цінних паперів (електронні аграрні розписки). І, за задумом нардепів, аграрні розписки вже як цінні папери просто вилучаються зі сфери регулювання профільного Закону «Про аграрні розписки».

Натомість запроваджуються безпрецедентні засоби правового регулювання обігу новостворених цінних паперів та гарантій. Вони  суттєво відрізняються як від засобів, передбачених для обігу стандартних цінних паперів, так і від обігу чинних аграрних розписок. Відрізняються настільки, що знадобилися, з одного боку, концептуальні зміни до законодавства про цінні папери, а з іншого – повне виведення електронних аграрних розписок за межі правового регулювання відповідного профільного законодавства.

Ухвалення закону у редакції його проекту матиме наслідком паралельне існування інститутів аграрних розписок як товаророзпорядчих документів та як електронних цінних паперів, застерігають у Комітеті НААУ. Рівень плутанини при виборі механізмів кредитування сектору та інвестування в сільськогосподарське виробництво суттєво зросте. Крім того, за умови збереження редакції законопроекту, що запропонована, кредитори та інвестори наполягатимуть саме на електронних аграрних розписках. Це призведе до фактичної ліквідації інституту стандартних товаророзпорядчих аграрних розписок – моделі, яка добре прижилася  на нашому ринку.

А от пріоритетне унормування  по суті експериментальної законодавчої моделі, яка не пройшла випробування мирним часом і вільним ринком, в умовах повномасштабної  військової агресії та воєнного стану, окупації, зневоднення, замінування та забруднення  значних за обсягом територій країни, негарантованого енергопостачання через зруйнування відповідної інфраструктури,  проблем із збутом вирощеної продукції  несе значні непрогнозовані  ризики, які  є невід’ємною частиною будь-якого складного експерименту в неналежних умовах. 

Тож, роблять висновок у Комітеті НААУ, проект Закону №9266 доцільно повернути в профільне законодавче поле, доопрацювати його з урахуванням зауважень до концептуально тотожного законопроекту №2805 від 24.01.2020  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування та обігу аграрних розписок».

Ці та інші зауваження і пропозиції направлені до Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики.

Популярні новини

За кордоном

Як українському адвокату за кордоном платити податки

Через війну в Україні чимало адвокатів виїхали за кордон та почали вести діяльність у європейських країнах. Що слід знати у питанні оподаткування діяльності, як визначати податкове резидентство?

16:47 Пн 14.10.24 591

Навчання

Змінено Порядок підвищення кваліфікації адвокатів

Адвокати, діяльність яких була зупинена через набрання законної сили вироком або накладення дисциплінарного стягнення, зобов’язані постійно підвищувати свій професійний рівень (професійну кваліфікацію). Аби такі адвокати після відновлення діяльності були готові здійснювати на належному професійному рівні захист, надавати правничу допомогу, а також виконувати свої професійні обов’язки.

15:43 Пн 14.10.24 510

Війна

В.Гвоздій розповів фінським колегам про досвід діяльності…

Фінляндія, яка має близько 1300 км сухопутного кордону з Росією, у квітні 2023 року вступила до НАТО. Втім межування з агресивним сусідом очевидно залишає актуальними ризики конфлікту і навіть війни. Тому фінські адвокати цікавляться досвідом українських колег з організації роботи в умовах воєнного стану.

20:16 Пт 11.10.24 3938

Доступ до професії

Освітянам і студентам розповіли про становлення та традиції…

Науково-методичний Центр досліджень адвокатури і права НААУ розпочав співпрацю з Національною академією педагогічних наук України. Першим спільним заходом двох інституцій став вебінар для викладачів та студентів.

11:26 Пт 11.10.24 4427

Самоврядування

Як має діяти КДКА, якщо суд скасував її рішення у дисциплінарній…

Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури регіону продовжує розглядати дисциплінарну скаргу після скасування судом рішення КДКА по суті дисциплінарної справи, якщо рішення про порушення дисциплінарної справи стосовно адвоката є діючим.

14:56 Чт 10.10.24 5558

Дискусія

Інструменти розшуку активів у цифрову епоху обговорили експерти

Іноді фото улюбленого собаки, розміщене у соцмережі, може дати зачіпку для виявлення прихованих активів недобросовісного боржника. А для ефективного стягнення необхідний доступ до відповідних реєстрів та баз даних країн ЄС.

12:09 Чт 10.10.24 2329

Cудова практика

За подачу однотипних заяв суд може накласти штраф – нагадали у ГСК

Синхронна подача однотипних заяв як однією особою, так і від імені різних осіб, можуть визнаватися зловживанням процесуальними правами, із притягненням винних осіб до відповідальності у вигляді штрафу.

18:17 Ср 09.10.24 3415

За кордоном

Як українському адвокату почати практику у Чехії

Аби почати практикувати міжнародне право та право рідної країни у Чеській Республіці, українському адвокату необхідно набути статус іноземного адвоката в цій країні і потрапити до реєстру Асоціації адвокатів Чехії.

13:32 Ср 09.10.24 3057

Вестник:№ 9 вересень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл