"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Формальна слідча дія – це реальне порушення чиїхось прав, - думка

Як відомо, аби провести обшук, слідчий має отримати дозвіл суду, який є дійсним протягом певного часу. І коли термін, визначений в ухвалі, спливає, сторона обвинувачення намагається бодай хоч якось показати свою роботу. Як до цього ставитися?
6 липня в рамках досудового розслідування слідчі Служби безпеки провели обшук у житлі адвоката. Обшук тривав лише годину. І за підсумками правоохоронці нічого при цьому не вилучили.
Представники Комітету НААУ з питань захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності адвокати Богдан Кушнір та Юрій Юрченко, які відповідно до Закону про адвокатуру та адвокатську діяльність були присутні на заході, також не зафіксували порушень прав адвокатів. Отже, все відбулося в рамках законодавства?
Але Б.Кушнір виявив цікаву особливість слідчої дії, яка може пояснити таке пасивне ставлення правоохоронців до своєї роботи: саме 6 липня був останнім днем дії дозволу. У цей день спливав термін, встановлений в ухвалі слідчого судді.
Нагадаємо, відповідно до ст. 235 Кримінального процесуального кодексу ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи повинна відповідати загальним вимогам до судових рішень, а також містити відомості про строк дії ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали.
Представник НААУ припустив, що слідчим треба було формально виконати ухвалу. «Адже, аби її отримати, необхідно було попередньо переконати у доцільності обшуку як мінімум процесуального керівника, а потім суд, - пояснив Б.Кушнір. – Коли б ухвала залишилася нереалізованою, очевидно правоохоронцям довелося б пояснювати своєму керівництву, навіщо вони взагалі виходили з ініціативою про обшук. Тож у такій ситуації їм напевно простіше було провести слідчу дію «для галочки».
«Дійсно, закон порушено не було, - додав адвокат, - втім, було безглуздо витрачено час як оперативно-слідчої групи, так і представників НААУ. Більше того, адвокат, до житла якого завітали незвані гості, зазнав втручання у своє приватне життя. Звісно, коли є ухвала суду, ми говоримо про «законне обмеження» прав людини. Втім, подібна формальна слідча дія - це завжди реальне порушення чиїхось прав, адже по суті вона не має жодних корисних (у контексті розслідування справи) наслідків».
Також нагадаємо, що професійні права, честь і гідність адвоката гарантуються та охороняються Конституцією, Законом «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а також іншими законами. Зокрема, забороняється проведення огляду, розголошення, витребування чи вилучення документів, пов’язаних із здійсненням адвокатської діяльності.
Популярні новини

Законодавство
Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки…
Після шлюбу мачуха або вітчим фактично утримують дитину свого чоловіка чи дружини. Тому у ст. 268 Сімейного кодексу варто закріпити відповідний обов’язок на період шлюбу. Бо на практиці це відбувається і без норм закону.

Дискусія
Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від…
У системі правосуддя адвокат має бути незалежним захисником, але на практиці дедалі частіше стає обʼєктом тиску, переслідувань і дискредитації. Обшуки в офісах, вимоги розголошення таємниці, інформаційні атаки — такі способи впливу стають новою реальністю для професії.

Навчання
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…
Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

Законодавство
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…
Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

Дискусія
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…
Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

Навчання
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…
У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

Дискусія
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…
З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

Етика
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…
За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.