Музей історії Коломиї оновив експозицію про адвоката Олексу Коссака | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Музей історії Коломиї оновив експозицію про адвоката Олексу Коссака

Регіони
14:59 Вт 27.06.23 2025 Переглядів
Версія для друку

На Івано-Франківщині продовжують відроджувати історичну пам’ять української адвокатури – у Музеї історії міста Коломиї відкрили оновлену експозицію про життя, фахову і громадську діяльність адвоката Олексу Коссака.

Презентацію експозиції присвятили 136-й річниці з дня народження О. Коссака і відзначення Дня Конституції України, повідомили у Центрі досліджень адвокатури і права НААУ, де розробили інформаційний стенд.

Участь у заході взяли голова Ради адвокатів Івано-Франківської області Світлани Петрови, члени Ради Мирослав Бойчук, Любомир Ільчук та Ігор Тимів, місцеві адвокати, нотаріуси, громадські активісти, краєзнавці і меценати. Також експозицію відвідав онук О.Коссака – краєзнавець Богдан Волошинський.

Він нагадав, що правнича бібліотека Олекси Коссака, а це близько 220 томів, була подарована родиною Прикарпатському національному університету ім. Василя Стефаника, де знаходиться Музей історії адвокатури Івано-Франківщини. Сьогодні вона зберігається в бібліотеці Юридичного навчально-наукового інституту цього університету.

Світлана Петрова відзначила важливість збереження історичної пам'яті про видатних адвокатів Прикарпаття. Зокрема, Рада адвокатів Івано-Франківської області фінансово підтримала виготовлення інформаційних стендів про адвокатів для Інституту та Івано-Франківського краєзнавчого музею. 

«Життєвий і професійний шлях доктора права, громадського діяча, мецената українських культурно-освітніх інституцій О. Коссака є прикладом для молодих коломийських адвокатів, - зазначила адвокат Христина Юркевич. – Це історія успіху українського правника, який встиг багато зробити для волі свого народу і сьогодні є орієнтиром для сучасних українських юристів».

Олекса Коссак народився 3 червня 1887 року. Упродовж 1923  –  1939 рр. провадив у Коломиї адвокатську діяльність, належав до Союзу українських адвокатів (СУА). Був головою Коломийського пожежно-гімнастичного товариства «Сокіл», заступником голови правління товариства «Народний Дім у Коломиї», заступником голови наглядової ради кооперативного банку «Покутський союз», входив до складу керівних органів коломийського осередку товариства «Рідна школа». Сприяв діяльності національно-патріотичних політичних і громадських організацій, зокрема забезпечував юридичний супровід виборчих кампаній Українського національно-демократичного об’єднання під час парламентських і місцевих виборів. Виступав захисником обвинувачених членів українських легальних і підпільних організацій на судових процесах. Захищав інтереси українського шкільництва та права української мови в окупованій Польщею Галичині. Трагічно загинув із групою членів коломийської молодіжної організації ОУН від рук гітлерівських нацистів у листопаді 1942 року.

«Національна асоціація адвокатів України та Центр досліджень адвокатури і права упродовж десяти років займаються збереженням історичної пам’яті про видатних адвокатів минулого. На основі реалізованих досліджень в рамках проекту «Історія адвокатури України» у багатьох вищих навчальних закладах, у коледжах і гімназіях відкрито кабінети-музеї історії адвокатури та іменні навчальні аудиторії. Докладаємо зусиль, щоб іменами славетних адвокатів називали вулиці та школи», - прокоментувала подію керівник Центру досліджень адвокатури і права Ірина Василик.

Вона також нагадала, що шість років тому НААУ було організоване вшанування 160-річчя з дня народження адвоката Андрія Чайковського та 150-річчя Івана Чернявського. Уперше було здійснене спецпогашення ювілейних конверту і марки, присвячених адвокату. «Всі ці заходи, спрямовані на дослідження історії адвокатури, були заслугою також і коломийського адвоката, дослідника та популяризатора історії адвокатури Михайла Петріва, який трагічно загинув, - зауважила І.Василик. - Продовження нашої діяльності тут – це і данина його пам’яті, шана його вагомому внеску у відкриття забутої слави української адвокатури».

Популярні новини

Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки недоречні

Законодавство

Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки…

Після шлюбу мачуха або вітчим фактично утримують дитину свого чоловіка чи дружини. Тому у ст. 268 Сімейного кодексу варто закріпити відповідний обов’язок на період шлюбу. Бо на практиці це відбувається і без норм закону.

13:36 Вт 22.04.25 141
Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від НААУ

Дискусія

Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від…

У системі правосуддя адвокат має бути незалежним захисником, але на практиці дедалі частіше стає обʼєктом тиску, переслідувань і дискредитації. Обшуки в офісах, вимоги розголошення таємниці, інформаційні атаки — такі способи впливу стають новою реальністю для професії.

14:41 Пн 21.04.25 599
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських адвокатів

Навчання

Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…

Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

14:23 Пт 18.04.25 794
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну справу?

Законодавство

Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…

Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

13:12 Пт 18.04.25 766
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова комітету НААУ

Дискусія

Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…

Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

13:52 Чт 17.04.25 581
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та розвитку, – вебінар

Навчання

Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…

У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

12:21 Чт 17.04.25 566
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ проведено правничий марафон

Дискусія

Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…

З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

10:36 Чт 17.04.25 470
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови ВКДКА

Етика

Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…

За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.

9:57 Чт 17.04.25 619

Вестник:№3 березень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл