Музей історії Коломиї оновив експозицію про адвоката Олексу Коссака
На Івано-Франківщині продовжують відроджувати історичну пам’ять української адвокатури – у Музеї історії міста Коломиї відкрили оновлену експозицію про життя, фахову і громадську діяльність адвоката Олексу Коссака.
Презентацію експозиції присвятили 136-й річниці з дня народження О. Коссака і відзначення Дня Конституції України, повідомили у Центрі досліджень адвокатури і права НААУ, де розробили інформаційний стенд.
Участь у заході взяли голова Ради адвокатів Івано-Франківської області Світлани Петрови, члени Ради Мирослав Бойчук, Любомир Ільчук та Ігор Тимів, місцеві адвокати, нотаріуси, громадські активісти, краєзнавці і меценати. Також експозицію відвідав онук О.Коссака – краєзнавець Богдан Волошинський.
Він нагадав, що правнича бібліотека Олекси Коссака, а це близько 220 томів, була подарована родиною Прикарпатському національному університету ім. Василя Стефаника, де знаходиться Музей історії адвокатури Івано-Франківщини. Сьогодні вона зберігається в бібліотеці Юридичного навчально-наукового інституту цього університету.
Світлана Петрова відзначила важливість збереження історичної пам'яті про видатних адвокатів Прикарпаття. Зокрема, Рада адвокатів Івано-Франківської області фінансово підтримала виготовлення інформаційних стендів про адвокатів для Інституту та Івано-Франківського краєзнавчого музею.
«Життєвий і професійний шлях доктора права, громадського діяча, мецената українських культурно-освітніх інституцій О. Коссака є прикладом для молодих коломийських адвокатів, - зазначила адвокат Христина Юркевич. – Це історія успіху українського правника, який встиг багато зробити для волі свого народу і сьогодні є орієнтиром для сучасних українських юристів».
Олекса Коссак народився 3 червня 1887 року. Упродовж 1923 – 1939 рр. провадив у Коломиї адвокатську діяльність, належав до Союзу українських адвокатів (СУА). Був головою Коломийського пожежно-гімнастичного товариства «Сокіл», заступником голови правління товариства «Народний Дім у Коломиї», заступником голови наглядової ради кооперативного банку «Покутський союз», входив до складу керівних органів коломийського осередку товариства «Рідна школа». Сприяв діяльності національно-патріотичних політичних і громадських організацій, зокрема забезпечував юридичний супровід виборчих кампаній Українського національно-демократичного об’єднання під час парламентських і місцевих виборів. Виступав захисником обвинувачених членів українських легальних і підпільних організацій на судових процесах. Захищав інтереси українського шкільництва та права української мови в окупованій Польщею Галичині. Трагічно загинув із групою членів коломийської молодіжної організації ОУН від рук гітлерівських нацистів у листопаді 1942 року.
«Національна асоціація адвокатів України та Центр досліджень адвокатури і права упродовж десяти років займаються збереженням історичної пам’яті про видатних адвокатів минулого. На основі реалізованих досліджень в рамках проекту «Історія адвокатури України» у багатьох вищих навчальних закладах, у коледжах і гімназіях відкрито кабінети-музеї історії адвокатури та іменні навчальні аудиторії. Докладаємо зусиль, щоб іменами славетних адвокатів називали вулиці та школи», - прокоментувала подію керівник Центру досліджень адвокатури і права Ірина Василик.
Вона також нагадала, що шість років тому НААУ було організоване вшанування 160-річчя з дня народження адвоката Андрія Чайковського та 150-річчя Івана Чернявського. Уперше було здійснене спецпогашення ювілейних конверту і марки, присвячених адвокату. «Всі ці заходи, спрямовані на дослідження історії адвокатури, були заслугою також і коломийського адвоката, дослідника та популяризатора історії адвокатури Михайла Петріва, який трагічно загинув, - зауважила І.Василик. - Продовження нашої діяльності тут – це і данина його пам’яті, шана його вагомому внеску у відкриття забутої слави української адвокатури».
Популярні новини
Гарантії діяльності
Комітет НААУ посилює притягнення до відповідальності порушників…
Законодавець дав адвокатам ефективний інструмент у роботі - адвокатський запит, а також установив штрафи за порушення цієї гарантії. Втім, на практиці механізми притягнення посадових осіб до відповідальності працюють не завжди ефективно.
Гарантії діяльності
Адвокати – єдина сторона судового процесу, яка не заброньована, -…
Схоже, у Верховній Раді є розуміння необхідності бронювання адвокатів, які є складовою системи правосуддя. Але як прописати механізм, якими мають бути критерії? Відповіді на ці запитання дехто із депутатів уже має і реалізував у вигляді законопроекту.
Привітання
Привітання з Днем адвокатури України!
Дорогі колеги!
Дискусія
Про що говорили судді ВС на Міжнародному форумі адвокатів
До професійного обговорення розвитку адвокатури в умовах трансформації суспільного та політичного життя на Міжнародному форумі адвокатів, який нещодавно проходив у Харкові та Києві, долучилися судді Верховного Суду.
Законодавство
Відповідальність за порушення гарантій адвокатської діяльності…
Система державних гарантій здійснення адвокатської діяльності є запобіжником від впливу на адвоката. Натомість відсутність відповідальності фактично дає можливість безкарного порушення засад Конституції України й чинного законодавства про адвокатуру.
Регіони
На пошану адвоката у Дрогобичі відкрили іменну навчальну аудиторію
На факультеті історії, педагогіки та психології Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка облаштували навчальну аудиторію на пошану адвоката, видатного громадсько-політичного та культурно-освітнього діяча, доктора права Володимира Ільницького.
Навчання
Як захиститись від необґрунтованого податкового контролю (вебінар)
Особливості проведення податкових перевірок, порядок отримання ліцензій та процедури виникнення й погашення податкового боргу дослідили на вебінарі «Фактичні перевірки, ліцензії, податковий борг: ключові проблеми та рішення».
Самоврядування
Звільнення від сплати внесків у 2025 році: що варто знати адвокатам
Рада адвокатів регіону та Національна асоціація адвокатів України можуть за заявами адвокатів, поданих до 31 грудня, приймати рішення про звільнення, зменшення, відтермінування сплати щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування.