У Custody Records виявили загрози порушення прав людини і гарантій адвокатської діяльності
Аби захистити права затриманих, у підрозділах поліції організовують окремі кімнати для конфіденційних побачень, які облаштовують відеокамерами, а також скляною перетинкою для спілкування адвоката з клієнтом через телефон.
Таке «покращення» стандартів захисту передбачене проектом інформаційної підсистеми «Custody Records», яка сьогодні впроваджується у територіальних відокремлених підрозділах Національної поліції України.
Загрози, пов’язані із реалізацією цього проекту, стали предметом обговорення під час чергового засідання Ради адвокатів України, яке проходить сьогодні в Ужгороді.
Нагадаємо, Custody Records має стати частиною інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України». За наявною інформацією, підсистема вже працює у 36 підрозділах поліції, а набутий досвід планується поширити на всі підрозділи в межах країни. «Custody Records» передбачає електронну фіксацію інформації про всі дії щодо осіб, які перебувають під контролем поліції з моменту фактичного затримання і поміщення до слідчого ізолятора або звільнення з-під варти, а також обов’язкового інтерв’ю (опитування) затриманої особи та поліцейського, який здійснив затримання.
Для цього «Custody Records» включає такі невід’ємні елементи, як: зонування приміщень підрозділу поліції, система відеонагляду 24/7, дистанційний зовнішній контроль до відеоспотереження. Така організація проекту має стати додатковою гарантією забезпечення безпечного середовища під час утримання та переміщення затриманих і взятих під варту осіб, а також дотримання їхніх прав та законних інтересів.
Представлена громадськості типова схема зонування підрозділу поліції передбачає також кімнату для конфіденційного побачення затриманого із захисником. Ця кімната має бути обладнана двома камерами з функцією відеофіксації.
Але процес спілкування адвоката з клієнтом, за задумом організаторів системи, повинен проходити через прозору (скляну) перетинку за допомогою телефону.
Згідно із правилами статей 42, 46 Кримінального процесуального кодексу усі зустрічі підозрюваного чи обвинуваченого із захисником повинні проходити з дотриманням умов, що забезпечують конфіденційність спілкування.
Можливість відеофіксації обмежена такими умовами як:
- відкрите здійснення;
- повідомлення про місце встановлення камери;
- унеможливлення фіксації змісту документів, якими користується підозрюваний, обвинувачений або особи, які до нього прибули;
- унеможливлення фіксації змісту розмов. Аудіофіксація зустрічей прямо забороняється.
«Скляна перетинка, якою планується обладнати кімнати побачення, унеможливлює безпосередній (живий) контакт адвоката з клієнтом, а також може створити атмосферу недовіри», - зауважила голова Комітету захисту прав людини НААУ Ганна Колесник. – При цьому через наявність перешкоди спілкування здійснюватиметься через телефон. Така ситуація ставить під сумнів те, що розмови не будуть прослуховуватися».
У зв’язку із цим вона нагадала, практику Європейського суду з прав людини, згідно із якою обгрунтованої підозри порушення конфіденційності спілкування між клієнтом і адвокатом достатньо, щоб уважати це перешкоджанням праву на отримання правової допомоги.
«Якщо споглядати на ті фото кімнат, які з’явились в мережі, які демонструють, як це буде відбуватись, то видно, що адвокат фактично знаходиться в одній кімнаті, клієнт – в іншій. Через отвір у склі можна передати лише кілька аркушів. Але в кримінальних провадженнях окремі клопотання іноді мають обсяг у декілька томів, - наголосила Г.Колесник. – Обговорити документи при такому розташуванні неможливо, треба демонструвати їх через скло. І це при тому, що процес розмови фіксується з декількох ракурсів».
Додатково учасники заходу відзначили, що крім усього іншого, за таких умов організації процесу втрачаються гарантії збереження адвокатської таємниці, відповідальність за яку несе особисто захисник.
З урахуванням висловлених позицій, члени Ради адвокатів України констатували факт порушення гарантій конфіденційного спілкування підозрюваного (обвинуваченого) із захисником під час впровадження у відділках поліції інформаційної підсистеми «Custody Records». Також РАУ вирішила звернутися з цього приводу до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, а також запропонувати створити спільну робочу групу для вироблення рішень щодо усунення виявлених порушень прав людини.
Популярні новини
Гарантії діяльності
Адвокати – єдина сторона судового процесу, яка не заброньована, -…
Схоже, у Верховній Раді є розуміння необхідності бронювання адвокатів, які є складовою системи правосуддя. Але як прописати механізм, якими мають бути критерії? Відповіді на ці запитання дехто із депутатів уже має і реалізував у вигляді законопроекту.
Привітання
Привітання з Днем адвокатури України!
Дорогі колеги!
Дискусія
Про що говорили судді ВС на Міжнародному форумі адвокатів
До професійного обговорення розвитку адвокатури в умовах трансформації суспільного та політичного життя на Міжнародному форумі адвокатів, який нещодавно проходив у Харкові та Києві, долучилися судді Верховного Суду.
Законодавство
Відповідальність за порушення гарантій адвокатської діяльності…
Система державних гарантій здійснення адвокатської діяльності є запобіжником від впливу на адвоката. Натомість відсутність відповідальності фактично дає можливість безкарного порушення засад Конституції України й чинного законодавства про адвокатуру.
Регіони
На пошану адвоката у Дрогобичі відкрили іменну навчальну аудиторію
На факультеті історії, педагогіки та психології Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка облаштували навчальну аудиторію на пошану адвоката, видатного громадсько-політичного та культурно-освітнього діяча, доктора права Володимира Ільницького.
Навчання
Як захиститись від необґрунтованого податкового контролю (вебінар)
Особливості проведення податкових перевірок, порядок отримання ліцензій та процедури виникнення й погашення податкового боргу дослідили на вебінарі «Фактичні перевірки, ліцензії, податковий борг: ключові проблеми та рішення».
Самоврядування
Звільнення від сплати внесків у 2025 році: що варто знати адвокатам
Рада адвокатів регіону та Національна асоціація адвокатів України можуть за заявами адвокатів, поданих до 31 грудня, приймати рішення про звільнення, зменшення, відтермінування сплати щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування.
Дискусія
Наукові читання на тему «Праволюдинні дороговкази для медичного…
10 грудня 2024 року відбулися наукові читання на тему «Праволюдинні дороговкази для медичного права», присвячені Міжнародному дню прав людини та пам’яті Рабіновича Петра Мойсейовича (26.10.1936 – 19.12.2023).