Публічне врядування під час воєнного стану: огляд змін
![](/assets/uploads/news/zakonodavstvo/2023-05-08-kom-teti_6458d4f8164ec.jpg)
У період дії воєнного стану діяльність, пов’язана із вирішенням стратегічних завдань державних органів, підприємств, установ, організацій зазнала суттєвих змін. Вони зачепили функціонування державної слубжи та органів місцевого самоврядування, трудові та земельні відносини, боротьбу із корупцією та інші сфери регулювання.
Комітет Національної асоціації адвокатів України з питань правового регулювання органів місцевого самоврядування підготував:
- Огляд актів, що стосуються сфери публічного врядування, прийнятих за період дії воєнного стану у 2022 році (охоплює 9 законів, 36 постанов та 2 розпорядження Кабінету Міністрів України);
- Огляд законопроектів, що можуть вплинути на обсяг повноважень органів місцевого самоврядування, внесених у 2022 році за період воєнного стану та знаходяться на розгляді Верховної Ради України.
Нагадаємо, одним із ключових у нових умовах війни став Закон України № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Він установив особливості укладення та розірвання трудових договорів, зміни істотних умов праці, переведення на іншу роботу, надання відпусток, тривалості роботи та періоду відпочинку, оплати праці. Закон отримав пріоритетне застосування, адже за встановленим на період дії воєнного стану правилом норми законодавства про працю, які суперечать положенням цього закону, не застосовуються.
Постановою Кабміну від 07.03.2022 № 221 керівникам державних органів, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, надано право до припинення чи скасування воєнного стану в Україні в межах фонду заробітної плати, передбаченого у кошторисі, самостійно визначати розмір оплати часу простою працівників, але не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду (посадового окладу). Керівникам органів місцевого самоврядування було рекомендовано застосовувати це положення в межах фондів заробітної плати, передбачених у кошторисах.
Популярні новини
![Куди ведуть нові напрями житлової політики України?](/assets/uploads/news/zakonodavstvo/2025-02-05-zp_67a38a2d093ae.jpg)
Законодавство
Куди ведуть нові напрями житлової політики України?
Основні засади житлової політики, запропоновані Кабміном у проекті Закону №12377, є декларативними, містять суттєві неузгодженості та протиріччя. Відтак, законодавча ініціатива потребує ґрунтовного доопрацювання.
![Тенденції реформування БПД прокоментувала голова профільного комітету НААУ](/assets/uploads/news/bpd/2025-02-05-kad_67a3813cbba76.jpg)
БПД
Тенденції реформування БПД прокоментувала голова профільного…
У 2024 році Міністерство юстиції продовжило реорганізацію регіональних та місцевих центрів безоплатної правничої допомоги шляхом укрупнення структур. Загальною тенденцією реформування є утворення міжрегіональних центрів, повноваження яких поширюється на кілька областей.
![Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами](/assets/uploads/news/navchannya/2025-02-04-veb-nar_67a235a93fef9.jpg)
Навчання
Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами
Війна та пов'язані з нею виклики значно посилили психологічне навантаження на адвокатів. Вони щодня стикаються з людським горем, невизначеністю та стресом. Не дивно, що статистика свідчить про високий рівень емоційного вигорання захисників прав людини.
![Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?](/assets/uploads/news/zakonodavstvo/2025-02-04-zp_67a1d150aeab5.jpg)
Законодавство
Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?
Непрозорі вимоги, підходи та механізми відбору кандидатів на посади голови та працівників Агентства з розшуку та менеджменту активів несуть у собі корупційні ризики.
![Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і недієздатних осіб](/assets/uploads/news/diskusiya/2025-02-03-diskus-ya_67a0c59c16b75.jpg)
Дискусія
Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і…
Запровадження механізмів завчасного визначення майбутніх опікунів забезпечить реалізацію прав та інтересів дітей, які залишилися без батьківського піклування, а також повнолітніх осіб, які можуть втратити дієздатність внаслідок психічних розладів чи інших обставин.
![Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію відповідальності](/assets/uploads/news/zakonodavstvo/2025-01-31-zp_679ca159b25a5.jpg)
Законодавство
Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію…
Національна асоціація адвокатів України висловила підтримку проекту Закону № 12320 від 16.12.2024 про внесення змін до КУпАП, КК та КПК щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності».
![Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік](/assets/uploads/news/samovryaduvannya/2025-01-31-vneski_679c890ed5542.jpg)
Самоврядування
Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік
Згідно з п.2.5 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 03.02.2017 №4, адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року. Порушення порядку та строків сплати внесків є невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком.
![Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник арештованого майна?](/assets/uploads/news/zakonodavstvo/2025-01-30-zp_679b47e3849dd.jpg)
Законодавство
Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник…
З прийняттям арештованих активів в управління до управителя не мають переходити зобов’язання власника активів, які пов’язані зі здійсненням ним права власності.