"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Унікальну правничу бібліотеку адвоката Олекси Коссака передано до музею адвокатури Івано-Франківщини






Правничу бібліотеку відомого адвоката Коломийщини Олекси Коссака було передано до Кабінету-музею адвокатури Івано-Франківщини, відкритого на базі Юридичного Інституту Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.
Презентував і передав бібліотеку онук адвоката Олекси Коссака юрист, українознавець, викладач Івано-Франківського обласного центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади та місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій Богдан Волошинський.
В урочистостях взяли участь ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда, директор Наукової бібліотеки Роман Дзумедзей, голова Ради адвокатів Івано-Франківської області Світлана Петрова, завідувач кафедри теорії та історії держави і права Західноукраїнського національного університету Микола Кравчук, викладачі та студенти Юридичного інституту.
Керівник Центру досліджень адвокатури і права, проректор Вищої школи адвокатури Національної асоціації адвокатів України Ірина Василик привітала передачу наукової спадщини Олекси Коссака, надіславши вітального листа:
"Олекса Коссак - яскравий представник "адвокатської доби", випускник юридичного факультету Львівського університету, доктор права, адвокат, володів сімома мовами, займався науковою діяльністю. Адвокатську діяльність проводив на Івано-Франківщині, відкрив власну адвокатську канцелярію у Коломиї. Він був адвокатом у гучних політичних процесах 30-х років ХХ ст., в тому числі захисником у судовому процесі організації "Пласт", захищав священників Української греко-католицької церкви, звинувачених у використанні української мови, відстоював право на використання української мови в судівництві. Адвокат Олекса Коссак був активним громадським діячем і меценатом майже всіх національно-патріотичних організацій, що діяли в Коломиї, зокрема товариств "Просвіта", "Рідна Школа", Національного музею у Львові. Він вів їх юридичний супровід, а також був активним членом Союзу Українських Адвокатів, заснованого у 1923 року у Львові.
Олекса Коссак зібрав велику правничу бібліотеку, яку залишив своїм нащадкам, заповідаючи використовувати її на благо української освіти і науки, підготовки молодого покоління юристів. Тому дуже символічно, що передає цю спадщину його онук, правник Богдан Волошинський, активний учасник Всеукраїнського Проєкту "Історія адвокатури України", який реалізовує Центр досліджень адвокатури і права Національної асоціації адвокатів України. Знаково, що наукова спадщина і книгозбірня адвоката Олекси Коссака тепер буде знаходитися у бібліотеці та Кабінеті-музеї історії адвокатури Івано-Франківщини Юридичного Інституту Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, який НААУ відкрила спільно з Радою адвокатів Івано-Франківської області чотири роки тому.
Серед переданих 218 книг є раритетні видання з права німецькою, французькою, польською мовами, політико-правові видання, юридичні видання міжвоєнного періоду, українські правничі посібники, юридичні енциклопедії, картотеки тощо. Ці книги стануть у нагоді студентам для написання курсових і магістерських робіт, викладачам і науковцям, а також адвокатам у професійній діяльності.
Висловлюю щиру вдячність пану Богдану Волошинському за ініціативу передачі бібліотеки свого дідуся до Музею адвокатури Івано-Франківщини. Щира подяка ректорові Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, керівництву Юридичного Інституту та Раді адвокатів Івано-Франківської області за активну співпрацю і чудовий приклад взаємодії з вшанування пам'яті провідних українських адвокатів".
Зі свого боку Голова Ради адвокатів Івано-Франківської області Світлана Петрова відзначила важливість події та ефективну співпрацю НААУ, Ради адвокатів Івано-Франківської області та Юридичного Інституту Прикарпатського національного університету імені В. Стефаника, підсумком чого став цей захід.
“Центр досліджень адвокатури і права НААУ та Рада адвокатів Івано-Франківської області підготують і окремо подарують до Кабінету-Музею окремий освітній стенд про адвоката Олексу Коссака, який доповнить сьогоднішню експозицію.
Таким чином і надалі разом співпрацюватимемо з Інститутом щодо вшанування пам'яті наших колег - відомих адвокатів Івано-Франківщини, а наші адвокати долучатимуться також до навчального процесу і підготовки майбутніх адвокатів" - наголосила Світлана Петрова.
Репортаж місцевих ЗМІ про цю подію можна переглянути за посиланням тут.
Популярні новини

Самоврядування
Рада адвокатів України звернулась до ВРП через затримку у…
13 червня 2025 року Голова Ради адвокатів України Лідія Ізовітова звернулась до Голови Вищої ради правосуддя Григорія Усика з приводу порушення строків формування нового складу Конкурсної комісії з добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Дискусія
Застава втрачає сенс, коли її розмір унеможливлює звільнення, -…
Комітет НААУ з питань захисту прав людини провів круглий стіл, присвячений обговоренню практики застосування застав. У фокусі — випадки, коли розмір застави є настільки завищеним, що фактично позбавляє людину свободи. Учасники заходу — адвокати, судді, представники правозахисних структур — проаналізували причини такої ситуації та окреслили можливі шляхи її подолання.

За кордоном
Після тимчасового захисту: майбутнє українців в ЄС обговорили у…
Як забезпечити права мільйонів українців після завершення дії тимчасового захисту в Європейському Союзі? Це питання стало одним із ключових на щорічній конференції Центру міграційної політики (MPC) та Глобальної обсерваторії з питань громадянства (GLOBALCIT), що проходила у травні у Флоренції (Італія).

Cудова практика
За використання адвокатами штучного інтелекту — довічне…
Невиправдане використання генеративного штучного інтелекту в юридичній практиці набуває ознак небезпечної тенденції й може підірвати засади правосуддя. Про такі ризики використання фейкових рішень, згенерованих ШІ, попередила суддя Високого суду Англії Вікторія Шарп.

За кордоном
Українські адвокати долучилися до найбільшої судово-експертної…
З 26 по 30 травня 2025 року в Конгрес-центрі Дубліна (Ірландія) відбулася міжнародна конференція Європейської академії судових наук (EAFS 2025) — найбільший у Європі професійний форум у сфері криміналістики та судової експертизи, який проводиться раз на три роки.

Законодавство
У НААУ застерігають від непропорційного нагляду за самоврядуванням
Попри досить гарні та дієві новели, які пропонуються у новому законопроекті з питань забезпечення законності у місцевому самоврядуванні, низка його положень містить колізії та не повністю відповідає сучасним вимогам до застосування Європейської хартії місцевого самоврядування.

Навчання
Адвокатів учили правильно конфліктувати (відео)
У добу високої турбулентності — збройних конфліктів, емоційного вигорання та зростаючого навантаження на фахівців — конфлікти стали звичним елементом професійного середовища. Та замість руйнування вони можуть слугувати інструментом розвитку — за умови грамотного управління.

Cудова практика
7 земельних позицій Верховного Суду: огляд практики за травень
Земельні спори — одні з найчисельніших у судах, але правова визначеність у цій сфері досі залишається викликом. Суперечки щодо категорії земель, порядку їх використання, договорів оренди чи розпорядження майновими правами часто ускладнюються відсутністю сталої судової практики.