Валентин Гвоздій взяв участь у конференції Європейської асоціації адвокатів з кримінального права | НААУ

Валентин Гвоздій взяв участь у конференції Європейської асоціації адвокатів з кримінального права

Різне
19:34 Сб 23.04.22 1840 Переглядів
Версія для друку

Заступник Голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій взяв участь у конференції, яку в Ризі провела Європейська асоціація адвокатів з кримінального права (European Criminal Bar Association) за підтримки Асоціації адвокатів Латвії (Latvian Council of Sworn Advocates ).

Програма конференції складається з трьох панелей, присвячених конфіскації та арешту активів у кримінальному провадженні, діяльності Європейської прокуратури та відносинам адвокат-клієнт. Серед ключових доповідачів – Голова Верховного суду Латвії Айгарс Струпісс, голова Конституційного суду Латвії Алдіс Лавіньш, Омбудсмен Латвії Юріс Янсонс, президент Латвійської асоціації адвокатів Яніс Розенбергс. Президент Ради адвокатських і правничих товариств Європи (ССВЕ) Джеймс МакГілл відкрив дискусійну панель, присвячену адвокатській таємниці.  

Конференція розпочалася з презентації Валентина Гвоздія про верховенство права в Україні під час воєнного стану та оглядом кримінального процесу.

Заступник Голови НААУ, РАУ охарактеризував ситуацію в системі правосуддя в Україні та зміни до КПК, які були прийняті за обставин воєнного стану, в тому числі з точки зору дотримання професійних прав адвокатів та прав громадян на професійну правничу допомогу.

«Внесенням змін законодавець намагався досягнути забезпечити повне та швидке досудове розслідування в умовах воєнного стану. Вони є виправданими в ситуації, що склалась. При цьому важливим було дотриматися прав та інтересів учасників провадження. Проте, на нашу думку, наділення сторони обвинувачення повноваженнями слідчого судді може призвести до порушення балансу інтересів. Будемо сподіватися, що сторона обвинувачення буде об’єктивно та неупереджено виконувати свої тимчасові обов’язки в умовах воєнного стану. Адже ці зміни на переконання сторони захисту вже призводять звуження прав підзахисних», - застеріг Валентин Гвоздій.

Говорячи про роль захисника у кримінальних провадження за нових умов, заступник Голови НААУ, РАУ повідомив, що нині дізнавач, слідчий, прокурор забезпечує участь захисника у проведенні окремої̈ процесуальної̈ дії, у тому числі у разі неможливості явки захисника – із застосуванням технічних засобів (відео-, аудіозв’язку) для забезпечення дистанційної участі захисника.

«Національна асоціація адвокатів України виступала проти таких нововведень, оскільки вважає дистанційну участь адвоката на стадії досудового розслідування неефективним інструментом для захисту. З нашої сторони були складені заперечення, де ми запропонували віддати питання дистанційної участі адвоката на розсуд адвокату, а не стороні обвинувачення. На жаль, наші заперечення не були враховані», - наголосив Валентин Гвоздій.

Окрім того, НААУ направляла до парламенту заперечення стосовно процесуальної можливості затримувати особу в умовах воєнного стану без дозволу слідчого судді на строк 260 годин. Законодавець не роз'яснив, за якими критеріями було обраховано необхідність затримання підозрюваної особи на строк дев'ять діб та проігнорував положення ст. 29 Конституції України, яка не дозволяє затримувати особу без рішення суду на строк, що перевищує 72 години, роз’яснив Валентин Гвоздій.

Він детально представив нові посилені повноваження, надані стороні обвинувачення, та спрощені процедури кримінального провадження, а також нові види покарань за колабораціонізм та вчинення військових злочинів.

«В умовах воєнного стану законодавець дозволив проведення судового розгляду кримінальних справ у режимі відеоконференції, якщо поза межами приміщення суду перебуває обвинувачений. Відтепер, питання про проведення судового розгляду у такому режимі приймається судом без урахування думки та побажань обвинуваченого. Нагадаємо, що в мирний час, дистанційний судовий розгляд у кримінальних справах був неможливий, якщо обвинувачений проти цього заперечував.

Маю відмітити, що адвокатами таке нововедення було сприйняті вкрай критично. На наше переконання, запроваджені зміни не можуть в повній мірі забезпечити дотримання права обвинуваченого на захист, а також принципів змагальності, безпосередності дослідження показань, речей і документів, свободи в поданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, що може призвести до необґрунтованого порушення права обвинуваченого на справедливий суд», - додав Валентин Гвоздій під час презентації.

Він повідомив, що нині здійснення правосуддя ускладнено через об’єктивні причини. За оприлюдненими судовою владою даними, у зв'язку з активними бойовими діями, суди не можуть здійснювати правосуддя у 10 областях України. Крім того, 11 приміщень суду зруйновано або пошкоджено. У зв’язку із цим, законодавцем надано дозвіл на зміну територіальної підсудності розгляду справ у таких судах. Зокрема, Голову Верховного Суду наділено повноваженнями змінювати територіальну підсудність розгляду справ. На сьогодні,  територіальну підсудність змінено у понад 130 судів по Україні. Інші суди, продовжують здійснення правосуддя в звичайному режимі.

Популярні новини

Анонс

РАУ перевірить справедливість застосування формули оплати БВПД

Тлумачення центром безоплатної вторинної правничої допомоги норм щодо оплати послуг адвокатів, які надають БВПД, протиставило інтереси адвоката інтересам його підзахисного у кримінальній справі.

16:58 Чт 25.04.24 919

Самоврядування

Вчена-конституціоналіст Ставнійчук: НААУ не є громадською…

Говорити про невідповідність Закону "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" статті 36 Конституції (яка гарантує свободу об'єднання у громадські організації) некоректно. Адже НААУ, яка обʼєднує усіх адвокатів України, за статусом кардинально відрізняється від громадських обʼєднань.

11:43 Чт 25.04.24 1228

Взаємодія

Для надання правничої допомоги Данська рада у справах біженців…

В рамках власних проектів з допомоги біженцям та внутрішньо переміщеним особам, Данська рада у справах біженців (ДРБ) залучатиме фахівців Національної асоціації адвокатів України до надання правничої безоплатної допомоги громадянам України.

17:52 Ср 24.04.24 2484

Дискусія

Складнощі співвідношення міжнародного гуманітарного права та прав…

«Буває складно пояснити, що таке імунітет комбатанта, чому його вбивство не є воєнним злочином, чому у злочині за ст. 438 (Порушення законів і звичаїв війни) Кримінального кодексу є загальний суб’єкт».

13:59 Ср 24.04.24 2594

Анонс

Адвокатів запрошують здати кров для «Охматдит»

У кінці травня адвокати та небайдужі українці мають змогу долучитися до збору крові для потреб Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит».

9:48 Ср 24.04.24 2125

За кордоном

Вчинення нотаріальних дій у Великій Британії: що варто знати…

У Великій Британії існує декілька органів, які можуть здійснювати нотаріальні дії для українських громадян, що тимчасово перебувають в цій країні, в тому числі і представники консульства України.

14:24 Вт 23.04.24 3133

Дискусія

Про ризики відновлення державної монополії на землі лісів…

Держава, передавши у процесі децентралізації землі за межами населених пунктів у комунальну власність громад, зруйнувала державну монополію на ці землі. Але після створення державного підприємства «Ліси України» ця монополія може повернутися з усіма корупційними ризиками, які звідси випливають.

13:21 Пн 22.04.24 3475

Дискусія

Про недоліки обвинувального акта слід заявити на підготовчому…

Адвокати беруть участь в абсолютній більшості підготовчих судових засідань у кримінальних справах. І пасивна поведінка сторони захисту може призвести до незворотних наслідків порушення прав клієнта. Як упередити виникнення проблем?

17:47 Пт 19.04.24 8006

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл