У НААУ обговорили особливості розірвання трудового договору з директором ТОВ | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

У НААУ обговорили особливості розірвання трудового договору з директором ТОВ

Різне
18:18 Вт 23.11.21 2040 Переглядів
Версія для друку

У НААУ за ініціативи Комітету з трудового права відбувся круглий стіл на тему “Практичні аспекти роботи адвокатів у справах про звільнення директора ТОВ”.

Під час заходу члени Комітету з трудового права проаналізували проблемні аспекти звільнення керівника без згоди засновника, особливості подання позовів та критерії відмежування цивільної та господарської юрисдикції у справах щодо звільнення директора ТОВ.

Так, Голова Комітету Вікторія Поліщук акцентувала увагу на тому, що вирішальне значення при розгляді спору щодо розірвання трудового договору з директором ТОВ має факт дотримання органом управління (загальними зборами, наглядовою радою) передбаченої цивільним законодавством та установчими документами юридичної особи процедури ухвалення рішення.

“Юрисдикційність спору залежить від характеру спірних правовідносин, правового статусу суб'єкта звернення та предмета позовних вимог. Право вибору способу судового захисту належить виключно позивачеві”, – зазначила Вікторія Поліщук.

Заступник Голови Комітету Катерина Цвєткова розповіла про припинення повноважень посадових осіб як підставу для звільнення з ініціативи роботодавця. Адвокат окреслила низку проблемних аспектів такого звільнення та навела приклади із судової практики щодо припинення повноважень посадових осіб державних, комунальних підприємств та організацій приватного права.

Член Комітету Ганна Лисенко зауважила: “За загальним правилом звільнення директора можливе лише за згоди засновників. Втім на практиці часто зустрічаються випадки, коли директор ТОВ хоче звільнитися з посади, проте не може. Перш за все це пов'язано ігноруванням його заяви власниками (засновниками), або фактичної відсутності таких в межах країни. Тому аналіз судової практики допоможе виокремити основні моменти при звільненні директора без згоди учасників”.

Член Комітету Наталія Кайда розкрила питання звільнення з посади директора комунального підприємства до закінчення строку дії контракту на підставі п. 8 ст. 36 КЗпП України. Адвокат навела приклади із практики ВС у справі № 336/1352/16-ц щодо звільнення позивача з роботи до закінчення строку дії контракту за численні одноразові грубі порушення.

У цій справі Суд звернув увагу на нормативне тлумачення КЗпП України та зазначив, що між сторонами виник спір з приводу припинення трудового договору з працівником з підстав, передбачених контрактом, а не у зв’язку зі звільненням працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Такі висновки відповідають правовій позиції ВС й у інших постановах, а відтак підстав для відходу від цієї позиції немає” - зазначила адвокат.

Член Комітету Іван Яцкевич розглянув окремі дискусійні питання розірвання трудового договору з керівником на вимогу профспілки на підставі ст. 45 КЗпП України. Зокрема, адвокат звернув увагу на необхідності узгодження положень Закону України “Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю” з положеннями ст. 45 КЗпП України з метою усунення колізій та сприяння ефективному застосуванню відповідних норм права.

Член Комітету Максим Панченко доповів про особливості звільнення керівників у зв‘язку з порушенням антикорупційних заборон. Адвокат проаналізував особливості суб’єктного складу корупційних і пов‘язаних з корупцією правопорушень, обмежень і заборон Закону України “Про запобігання корупції”. Також було розглянуто особливості застосування звільнення до керівників з різних підстав з урахуванням практики ВС.

Член Комітету Дмитро Навроцький розкрив питання виконання судових рішень щодо внесення інформації до Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб – підприємців запису про виключення інформації про директора або внесення відповідної інформації в розділ щодо обмеження його повноважень. За словами адвоката, наразі виконання таких судових рішень є досить проблематичним, оскільки технічно ЄДР не дозволяє залишити інформацію про директора без запису. Ця проблема потребує вирішення шляхом внесення змін до порядку ведення ЄДР.

Тексті і фото підготовлені командою координатора комітетів НААУ

Популярні новини

Судову практику у сфері містобудування за 2025 рік виклали у дайджесті

Cудова практика

Судову практику у сфері містобудування за 2025 рік виклали у…

Останні ключові позиції Верховного Суду щодо ДАБК, будівельного паспорту, містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, дозволу на виконання будівельних робіт, прийняття в експлуатацію обʼєктів будівництва та самочинного будівництва проаналізували у НААУ.

16:47 Пт 02.05.25 243
Чи порушує мобілізація адвоката право людини на захист, - висновок ВС

Cудова практика

Чи порушує мобілізація адвоката право людини на захист, - висновок…

Положеннями ст. 335 КПК передбачено зупинення судового провадження лише у випадках, коли для проходження військової служби під час мобілізації був призваний обвинувачений. Однак це положення не поширюється на мобілізацію захисника.

15:32 Пт 02.05.25 370
Пошук моделі виборів для повоєнної України: висновки круглого столу

Дискусія

Пошук моделі виборів для повоєнної України: висновки круглого столу

Реформування виборчої системи України є надзвичайно актуальним у контексті майбутніх поствоєнних виборів. Зокрема, реалізації виборчого права має сприяти вдосконалення системи голосування. Але сьогодні Україна стикається з численними викликами.

10:39 Пт 02.05.25 238
Негаторний позов: про що свідчить судова практика ВС

Cудова практика

Негаторний позов: про що свідчить судова практика ВС

Поки особа є власником майна, вона не може бути обмежена у праві звернутися до суду з негаторним позовом, який може бути пред'явлений упродовж всього часу тривання правопорушення.

17:47 Чт 01.05.25 338
Погони не личать мантії: моделі відновлення військових судів проаналізувала Лідія Ізовітова

Дискусія

Погони не личать мантії: моделі відновлення військових судів…

У Комітеті ВР з питань правової політики провели робочу нараду з обговорення проектів законів, які передбачають створення та функціонування в Україні на постійній основі військових судів. Інститут адвокатури представив свої застереження щодо такої ініціативи.

14:56 Чт 01.05.25 408
У Івано-Франківську адвокатів навчали мистецтву красномовства

Навчання

У Івано-Франківську адвокатів навчали мистецтву красномовства

Риторика відіграє надзвичайно важливу роль у професійній діяльності адвоката. Вміння чітко, переконливо та ефективно доносити свою позицію є ключем до успіху в суді, під час переговорів та у спілкуванні з клієнтами.

14:23 Чт 01.05.25 248
Уточнення щодо впливу боргів за аліментами на поділ майна є зайвим, - НААУ

Законодавство

Уточнення щодо впливу боргів за аліментами на поділ майна є зайвим, -…

Ухилення від виконання прямих батьківських обов’язків з утримання дитини, а саме наявність заборгованості за аліментами, є підставою для відступлення від засад рівності часток подружжя відповідно до Сімейного кодексу.

11:52 Чт 01.05.25 316
Бойовий імунітет: хто і як має оцінювати рішення командира?

Дискусія

Бойовий імунітет: хто і як має оцінювати рішення командира?

Захист військових, які діють в умовах крайньої небезпеки та стресу, потребує чіткого правового регулювання. Особливого значення в умовах повномасштабної збройної агресії набуває питання притягнення захисників до кримінальної відповідальності за прийняті бойові рішення.

9:43 Чт 01.05.25 532

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл