Залучати адвоката БПД для проведення окремої процесуальної дії слід лише у невідкладних випадках | НААУ

Залучати адвоката БПД для проведення окремої процесуальної дії слід лише у невідкладних випадках

Різне
13:17 Пт 05.11.21 2383 Переглядів
Версія для друку

Такого висновку дійшли в НААУ під час круглого столу на тему «Окрема процесуальна дія в кримінальному процесі: невідкладність та етичні засади взаємодії адвокатів», який відбувся за ініціативою Комітету захисту прав людини.

Учасники заходу погодилися, що сьогодні, дійсно, існує велика проблема із залученням адвокатів, які уклали контракти із системою надання БПД, для проведення окремої процесуальної дії. Перш за все це пов'язано з недотриманням основних правил такого залучення, а саме: завчасність і належність повідомлення адвоката про проведення процесуальної дії та зловживання слідчим, прокурором, суддею правом на залучення адвоката до ОПД.

З цього приводу адвокат, заступник Голови Комітету Тетяна Гнатюк зазначила: “Залучення як захисника адвокатів, які співпрацюють з системою надання БПД, відповідно до ст. 53 КПК України на підставі постанови слідчого, прокурора чи слідчого судді призводить до порушення прав особи на вільний вибір захисника своїх прав, що гарантуються Конституцією, та неприпустимості нав'язування особі захисника. На жаль, на практиці майже не використовується й норма про можливість залучення протягом 24 годин іншого захисника, не з числа адвокатів БПД у разі неможливості прибути обраному раніше захиснику”. Крім того, вона звернула увагу на необхідність додержання строків і порядку повідомлення адвокатів, які здійснюють захист особи за договором, про проведення відповідних слідчих дій.

Адвокат, голова Секції захисту прав людини в кримінальному процесі Комітету, начальник управління «Дніпровська міжрегіональна ресурсно-комунікаційна платформа» Координаційного центру з надання правової допомоги Сергій Лисак розповів про право адвоката на ознайомлення з матеріалами провадження при залученні його до проведення ОПД. Адвокат наголосив, що це право чітко закріплене стандартами якості надання БПД у кримінальному процесі, а їх дотримання є обов'язком для адвокатів, які залучаються центром з надання БПД.

Адвокат, член Комітету Ірина Смірнова у своїй доповіді акцентувала увагу на необхідності дотримання адвокатом, залученим до проведення ОПД, Правил адвокатської етики з метою недопущення не тільки порушення права на захист клієнта, але й професійних прав основного адвоката у справі. Недотримання цих положень може призвести до притягнення адвоката, залученого до проведення ОПД, до дисциплінарної відповідальності.

Про це також повідомив і адвокат, голова Секції відновного правосуддя Комітету Ігор Свєтлічний, розповівши про випадок, в якому не лише було зупинено право адвоката на заняття адвокатською діяльністю, а й виключено його з реєстру адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу.

Адвокат, голова Секції правової допомоги Комітету Роман Гайдай розповів про випадки та наслідки зловживання слідчим, прокурором, суддею правом на залучення адвоката до ОПД та акцентував увагу на добросовісності всіх учасників кримінального провадження. З його слів, невиправдане та безпідставне залучення адвоката до ОПД є порушенням права на захист та протиправним обмеженням захисника за договором брати участь у всіх слідчих і процесуальних діях з метою дотримання конституційних і процесуальних прав свого клієнта. Зловживання цим правом є негативним явищем та неминуче впливає на можливість підозрюваного (обвинуваченого) скористатися реальними та ефективними засобами захисту, що зі свого боку призводить до порушення права на справедливий судовий розгляд.

Серед іншого, до участі у заході долучилися: адвокат, голова Секції доступу до правосуддя Комітету Вадим Риков, прокурор Офісу Генерального прокурора України Максим Костін, суддя Касаційного кримінального суду у складі ВС Наталія Білик, начальник відділу Головного слідчого управління Національної поліції України Владислав Бурлака, директор Регіонального центру з надання БВПД у м. Києві Михайло Харін, начальник управління забезпечення якості правової допомоги Координаційного центру з надання правової допомоги Сергій Дрелінський та ін.

За результатами обговорення спікери погодилися, що кожен учасник судового процесу має чітко дотримуватися норм професійної етики та норм процесуального законодавства, адже це і є запорукою справедливого розгляду справи. А положення ст. 53 КПК України необхідно застосовувати виключно у тих випадках, коли без залучення іншого адвоката неможливо обійтися.

Текст і фото підгототовлені командою Координитора комітетів НААУ

Популярні новини

Війна

В.Гвоздій розповів фінським колегам про досвід діяльності…

Фінляндія, яка має близько 1300 км сухопутного кордону з Росією, у квітні 2023 року вступила до НАТО. Втім межування з агресивним сусідом очевидно залишає актуальними ризики конфлікту і навіть війни. Тому фінські адвокати цікавляться досвідом українських колег з організації роботи в умовах воєнного стану.

20:16 Пт 11.10.24 2941

Доступ до професії

Освітянам і студентам розповіли про становлення та традиції…

Науково-методичний Центр досліджень адвокатури і права НААУ розпочав співпрацю з Національною академією педагогічних наук України. Першим спільним заходом двох інституцій став вебінар для викладачів та студентів.

11:26 Пт 11.10.24 3485

Самоврядування

Як має діяти КДКА, якщо суд скасував її рішення у дисциплінарній…

Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури регіону продовжує розглядати дисциплінарну скаргу після скасування судом рішення КДКА по суті дисциплінарної справи, якщо рішення про порушення дисциплінарної справи стосовно адвоката є діючим.

14:56 Чт 10.10.24 4728

Дискусія

Інструменти розшуку активів у цифрову епоху обговорили експерти

Іноді фото улюбленого собаки, розміщене у соцмережі, може дати зачіпку для виявлення прихованих активів недобросовісного боржника. А для ефективного стягнення необхідний доступ до відповідних реєстрів та баз даних країн ЄС.

12:09 Чт 10.10.24 2220

Cудова практика

За подачу однотипних заяв суд може накласти штраф – нагадали у ГСК

Синхронна подача однотипних заяв як однією особою, так і від імені різних осіб, можуть визнаватися зловживанням процесуальними правами, із притягненням винних осіб до відповідальності у вигляді штрафу.

18:17 Ср 09.10.24 3174

За кордоном

Як українському адвокату почати практику у Чехії

Аби почати практикувати міжнародне право та право рідної країни у Чеській Республіці, українському адвокату необхідно набути статус іноземного адвоката в цій країні і потрапити до реєстру Асоціації адвокатів Чехії.

13:32 Ср 09.10.24 2906

Війна

Захист прав осіб з інвалідністю під час мобілізації: адвокати…

Мобілізація осіб з інвалідністю проти їх волі та з порушенням установленого порядку звісно неприпустима. І хоча подальше звернення до суду забезпечує поновлення прав, утім це завжди зайві витрати часу, додатковий стрес та моральна шкода.

12:23 Ср 09.10.24 2954

Дискусія

Чому українці побоюються штучного інтелекту пояснив експерт…

Попри швидкоплинність процесу розповсюдження штучного інтелекту в світі, в Україні більшість людей побоюються використовувати новітні технології на практиці. Це пов’язано необізнаністю та відсутністю правового регулювання використання ШІ.

11:36 Ср 09.10.24 1849

Вестник:№ 9 вересень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл