Зміни в правовому регулюванні відносин приватизації та оренди державного й комунального майна призводять до колізій у практичній діяльності адвокатів | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Зміни в правовому регулюванні відносин приватизації та оренди державного й комунального майна призводять до колізій у практичній діяльності адвокатів

Різне
10:44 Чт 07.10.21 975 Переглядів
Версія для друку

Про це зазначив Голова Комітету з питань  інвестиційної діяльності та приватизації, адвокат Олександр Задорожний під час спільного з  Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду круглого столу, присвяченого аналізу судової практика у господарських спорах, пов’язаних з приватизаційними правовідносинами та орендою державного й комунального майна.

“Останнім часом докорінно змінилося правове регулювання відносин приватизації та оренди державного й комунального майна. Від цього значно потерпає практична діяльність адвокатів із захисту прав та інтересів клієнтів у справах цієї сфери. Саме тому аналіз та систематизація останньої судової практики є надважливим завданням і для адвокатів, і для суддів”, – наголосив голова профільного комітету НААУ.

Під час круглого столу секретар судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, суддя Тетяна Дроботова продемонструвала презентацію, присвячену практиці КГС ВС з питань приватизації та оренди державного й комунального майна, і розкрила суть правових позиції, викладених у постановах Верховного Суду. Суддя звернула увагу на зміну парадигми та підстав звернення до КГС ВС, зазначивши, що такі звернення можливі лише у чітко визначених законом випадках.

Участь у заході взяли адвокати: заступник Голови Комітету з питань  інвестиційної діяльності та приватизації Неля Рикова та член цього ж Комітету,  д.ю.н., професор Учбово-наукового юридичного інституту Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Анатолій Коструба.

Серед іншого, під час заходу було висвітлено проблемні питання визначення юрисдикції при судовому оскарженні приватизації. Учасники дійшли висновку, що такою юрисдикцією незалежно від суб’єктного складу є виключно господарський процес з огляду на характер спірних правовідносин та правової природи приватизації. При цьому, на відміну від приватизації, при судовому оскарженні оренди державного або комунального майна вирішальне значення має суб’єктний склад.  Так, зокрема, при судовому оскарженні орендарями – фізичними особами, які не мають статус ФОП, юрисдикцією є цивільний процес.

Учасники також обговорили проблеми правозастосування при розірванні/визнанні недійсними  договорів приватизації, стягненні орендної плати та неустойки при припиненні договорів оренди державного й комунального майна, а також застосування ст. 625 ЦКУ, відмежування пролонгації та поновлення договорів оренди тощо.

За наслідками круглого столу було прийнято рішення про необхідність систематизації судової практики з проблемних питань правозастосування у сфері приватизаційних та орендних правовідносинах  у єдиному посібнику, який буде корисним для всіх правників.

Текст і фото підготовлено командою координатора комітетів НААУ

Популярні новини

Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки недоречні

Законодавство

Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки…

Після шлюбу мачуха або вітчим фактично утримують дитину свого чоловіка чи дружини. Тому у ст. 268 Сімейного кодексу варто закріпити відповідний обов’язок на період шлюбу. Бо на практиці це відбувається і без норм закону.

13:36 Вт 22.04.25 271
Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від НААУ

Дискусія

Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від…

У системі правосуддя адвокат має бути незалежним захисником, але на практиці дедалі частіше стає обʼєктом тиску, переслідувань і дискредитації. Обшуки в офісах, вимоги розголошення таємниці, інформаційні атаки — такі способи впливу стають новою реальністю для професії.

14:41 Пн 21.04.25 679
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських адвокатів

Навчання

Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…

Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

14:23 Пт 18.04.25 877
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну справу?

Законодавство

Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…

Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

13:12 Пт 18.04.25 850
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова комітету НААУ

Дискусія

Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…

Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

13:52 Чт 17.04.25 618
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та розвитку, – вебінар

Навчання

Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…

У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

12:21 Чт 17.04.25 593
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ проведено правничий марафон

Дискусія

Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…

З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

10:36 Чт 17.04.25 478
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови ВКДКА

Етика

Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…

За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.

9:57 Чт 17.04.25 633

Вестник:№3 березень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл