Пандемія Covid-19 не має використовуватися для виправдання обмежень прав людини – Валентин Гвоздій
Заступник Голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій взяв участь в онлайн-відкритті Року права, який традиційно оголошує Правниче товариство Англії та Вельсу.
Дискусію лідерів адвокатур країн-партнерів Товариства відкрив голова Ради адвокатів Англії та Вельсу Дерек Світінг (Derek Sweeting QC). Основою темою цьогорічного заходу став довготривалий вплив Covid на громадянські права та роль асоціацій адвокатів у таких умовах.
Представляючи ключові рішення НААУ і РАУ під час карантинних обмежень, встановлених для запобігання поширенню Covid-19, Валентин Гвоздій нагадав про активізацію розвитку інструментів онлайн-правосуддя.
«Ми ініціювали процес стимулювання розвитку електронного суду в Україні. НААУ створила спеціальну робочу групу, налагодила активний діалог та співпрацю з Вищою радою правосуддя, Державною судовою адміністрацією, Радою суддів України, Державним підприємством "Інформаційні судові системи" та сприяла розвитку системи. Ми успішно внесли коментарі та пропозиції робочої групи з електронного правосуддя щодо змін до процесуальних кодексів та Положення про Єдину інформаційно-телекомунікаційну систему правосуддя. Тепер наші адвокати можуть захищати права своїх клієнтів, використовуючи унікальні можливості в рамках конкретної підсистеми - "Електронний суд". Крім того, тепер вони можуть використовувати захищені відеоконференції для участі в онлайн слуханні у відеорежимі та для спілкування зі своїми клієнтами», - повідомив Валентин Гвоздій.
Заступник Голови НААУ, РАУ також нагадав, що в періоди особливо суворих карантинних обмежень адвокати були позбавлені можливості дістатися до суду громадським транспортом. Хоча ця проблема оперативно була вирішена, і адвокати отримали за рішенням КМДКА спеціальні перепустки для проїзду, це ще більш загострило потребу врегулювати питання процедурних строків, встановлених судом або законом, і виконання зобов’язань перед клієнтами.
«Це визначило ще один аспект діяльності НААУ - круглі столи з інституціями правосуддя… Незважаючи на те, що в Україні COVID-19 був класифікований законом як форс-мажорні обставини і вважався виправданою причиною пропуску судового засідання, багато суддів звинувачували адвокатів, які належним чином повідомили суд про свою нездатність брати участь у конкретне судове засідання, за неявку та загрожувати залученням іншого адвоката для надання правової допомоги замість адвоката, який у цьому ж процесі надавав юридичну допомогу особі за угодою», - нагадав Валентин Гвоздій.
У відповідь на це НААУ негайно відреагувала на таке кричуще порушення права особи на вільний вибір адвоката та Правил адвокатської етики та звернулася до Верховної Ради України та Комісії Президента України з питань правової реформи з проханням внести зміни до процесуальних кодексів.
«Основним завданням для нас на майбутнє є забезпечення того, щоб уряд не використав пандемію для послаблення нинішніх гарантій прав людини, які захищають найбільш вразливих категорій населення. Ця система гарантій є життєво важливою для захисту життя населення та інших свобод у часи кризи. Усі ми повинні взяти на озброєння уроки, вже отримані за цей період пандемії. Можливе продовження реакції на пандемію та її подолання мають ґрунтуватися на фактах і не бути дискримінаційними», - переконаний Валентин Гвоздій.
У дискусії також взяли участь представники адвокатур Німеччини, Польської асоціації адвокатів асоціації адвокатів Гайани.
Популярні новини
Гарантії діяльності
Про відвідування судів сторонами процесу адвокатам краще питати в…
Оскільки інформацію про осіб, які пропускаються до приміщень судів, збирають в територіальних управліннях Служби судової охорони, саме туди краще надсилати адвокатські запити про надання інформації щодо дати та часу відвідування судів сторонами судового процесу.
Регіони
Музей адвокатури відкрили у Раді адвокатів Запорізької області
До Дня адвокатури, який відзначається щороку 19 грудня, в будинку Ради адвокатів Запорізької області було відкрито Музей адвокатури Запорізької області.
Cудова практика
Відсутність доступу до адвоката – поважна причина пропуску…
Під час служби військовослужбовці можуть перебувати у віддалених, в тому числі й небезпечних місцях, де відсутній доступ до адвокатів чи інших правових ресурсів, що обмежує можливість своєчасного звернення до суду.
Законодавство
У ВР пропонують надати адвокатам відстрочку від призову (критерії)
Мобілізація адвокатів має руйнівні наслідки для системи професійної правничої допомоги, адже відбувається порушення законних прав та інтересів сотень тисяч громадян та юридичних осіб, яким адвокати-чоловіки надають професійну правничу допомогу.
Гарантії діяльності
Комітет НААУ посилює притягнення до відповідальності порушників…
Законодавець дав адвокатам ефективний інструмент у роботі - адвокатський запит, а також установив штрафи за порушення цієї гарантії. Втім, на практиці механізми притягнення посадових осіб до відповідальності працюють не завжди ефективно.
Гарантії діяльності
Адвокати – єдина сторона судового процесу, яка не заброньована, -…
Схоже, у Верховній Раді є розуміння необхідності бронювання адвокатів, які є складовою системи правосуддя. Але як прописати механізм, якими мають бути критерії? Відповіді на ці запитання дехто із депутатів уже має і реалізував у вигляді законопроекту.
Привітання
Привітання з Днем адвокатури України!
Дорогі колеги!
Дискусія
Про що говорили судді ВС на Міжнародному форумі адвокатів
До професійного обговорення розвитку адвокатури в умовах трансформації суспільного та політичного життя на Міжнародному форумі адвокатів, який нещодавно проходив у Харкові та Києві, долучилися судді Верховного Суду.