Національна Асоціація Адвокатів УкраЇни - Голови Комітетів НААУ обговорили ризики публічних закликів до неможливості скасування Верховним Судом рішень ВАКС

Голови Комітетів НААУ обговорили ризики публічних закликів до неможливості скасування Верховним Судом рішень ВАКС

Адвокатура 8:00 Пт 24.09.21 1852 Переглядів Версія для друку
Голови Комітетів НААУ, керівники вищих органів адвокатського самоврядування обговорили ризики публічних оцінок про незаконність скасування рішень Вищого антикорупційного суду в касаційній інстанції.

Приводом для дискусії став резонансний випадок скасування ККС ВС ухвали  Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду на вирок Вищого антикорупційного суду України від 19.02.2021 у справі № 711/3111/19, яким особу було засуджено до двох років позбавлення волі за скоєння передбаченого ч. 2 ст. 369-2 КК кримінального правопорушення.

Несподівано, ця правова позиція касаційної інстанції, яка повністю відповідає практиці ВС у подібних справах, викликала агресивну публічну атаку з боку так званих активістів та грантових організацій з метою дискредитації суддів Верховного Суду та підриву принципів незалежного і неупередженого правосуддя. При цьому з боку критиків пропонується запровадити на рівні закону запобіжник скасуванню  Верховним Судом рішень ВАКС.  

«Цей круглий стіл потрібен для того, щоб кожен міг висловити свою позицію, як нам на це реагувати і що робити для того, щоб Верховний суд був тим форпостом, який відсікав би незаконні рішення і ту незаконну практику, яка створюється Вищим антикорупційним судом. Цей тренд є, і він дуже небезпечний», - наголосив Голова Комітету з питань антикорупційної політики та комплаєнсу НААУ Олександр Готін.

Голова ВКДКА Сергій Вилков вказав, що в цій ситуації зростає загроза посилення диктату вулиці при прийнятті рішень суддями вищих інстанцій.

«Ми маємо на сьогодні реформу судових органів. Це ВККС, ВРП і ми чуємо, що на сьогоднішній день є таке бачення, що потрібно знову перезапускати Верховний Суд, - з тих ідей, які висловлюються на вулиці. Як адвокат, як громадянин України я бачу в цьому величезну небезпеку для цілої країни. Тому ми, як фахівці в галузі права, повинні закликати не допускати того порушення закону, яке на сьогоднішній день існує», - сказав він.

Голова Комітету з питань верховенства права НААУ Марина Ставнійчук вважає, що саме через суспільно-політичну атмосферу в країні виникають подібні рішення судів, що є вкрай небезпечним явищем на сьогодні.

«Безкінечне реформування судової влади, преференції одним судовим органам і приниження – інших; порушення процедур міжнародної участі тощо призвело до того, що ми не маємо сьогодні дотримання принципу верховенства права, не маємо відповідного рівня правової культури під час судових процесів, так само і в  стосунках всередині судової влади, у стосунках судової влади з адвокатурою. І ми не повинні це замовчувати», - наголосила Марина Ставнійчук.

Олександр Дроздов, який входить до Науково-консультативних рад при Конституційному Суді України та Верховному Суді, підкреслив, що подібна ситуація погіршує проблематику забезпечення єдності судової практики на рівні апеляційних судів у відповідності до висновків Консультативної ради європейських суддів.

«Якщо у нас буде зараз дисонувати позиція апеляційної палати чи апеляційного суду відповідної області з позицією Касаційного кримінального суду, зрештою, це виллється не тільки в порушення прав наших клієнтів, і свідчитиме про порушення принципу верховенства права з т. з. правової визначеності. А з практичної точки зору, «прилетить» рішення ЄСПЛ проти України щодо дотримання вимог статті 6 Конвенції. І таке вже було, коли йшлося про діаметрально протилежну практику Верховного Суду на рівні різних палат», - зауважив він.

Підсумовуючи всі думки учасників круглого столу, Секретар РАУ Ігор Колесников запропонував НААУ звернутися до Президента України та Офісу Генерального прокурора щодо недопущення таких дій з боку активістів та окремих міжнародних організацій.

«Це зневажливі напади на Верховний Суд, на всю судову систему в Україні, коли формується негативна думка, негативний імідж, принижується судова система України, звинувачуються всі судді без винятку і бездоказово. І ми це розуміємо. А чомусь міжнародні організації собі дозволяють голослівно звинувачувати всіх, кому їм заманеться. Тому потрібно діяти швидко і звертатися до Гаранта Конституції з приводу недопущення таких дій з боку міжнародних організацій, втручання у судову систему України, в т.ч., в інститут адвокатури, та до Генерального прокурора, щоб було надано оцінку діяльності цих міжнародних організацій через призму вимог Кримінального кодексу, адже дійсно є втручання у судову систему України з метою підтримки певних рішень, які ці абсолютно сторонні особи вважають за «правильні», - заявив Ігор Колесников.

Детально про скасовану ухвалу апеляційної палати ВАКС ідеться в інтерв’ю Олександра Готіна виданню «Закон і бізнес»

Популярні новини

Вестник:№7-8 липень-серпень 2022 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл

НААУ вітає Вас на новому сайті!

Ця онлайн-платформа розроблена відповідно до структури глобального корпоративного сайту та сприяє кращому розумінню компетенції та напрямків діяльності Національної асоціації адвокатів України (НААУ). Сайт демонструє наше прагнення відповідати найвищим інформаційним стандартам сучасності. За його допомогою асоціація має змогу активно взаємодіяти із кожним користувачем.
Запрошуємо почати ознайомлення з порталом

Дізнатись що нового? Почати користування