"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Голови Комітетів НААУ обговорили ризики публічних закликів до неможливості скасування Верховним Судом рішень ВАКС



Голови Комітетів НААУ, керівники вищих органів адвокатського самоврядування обговорили ризики публічних оцінок про незаконність скасування рішень Вищого антикорупційного суду в касаційній інстанції.
Приводом для дискусії став резонансний випадок скасування ККС ВС ухвали Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду на вирок Вищого антикорупційного суду України від 19.02.2021 у справі № 711/3111/19, яким особу було засуджено до двох років позбавлення волі за скоєння передбаченого ч. 2 ст. 369-2 КК кримінального правопорушення.
Несподівано, ця правова позиція касаційної інстанції, яка повністю відповідає практиці ВС у подібних справах, викликала агресивну публічну атаку з боку так званих активістів та грантових організацій з метою дискредитації суддів Верховного Суду та підриву принципів незалежного і неупередженого правосуддя. При цьому з боку критиків пропонується запровадити на рівні закону запобіжник скасуванню Верховним Судом рішень ВАКС.
«Цей круглий стіл потрібен для того, щоб кожен міг висловити свою позицію, як нам на це реагувати і що робити для того, щоб Верховний суд був тим форпостом, який відсікав би незаконні рішення і ту незаконну практику, яка створюється Вищим антикорупційним судом. Цей тренд є, і він дуже небезпечний», - наголосив Голова Комітету з питань антикорупційної політики та комплаєнсу НААУ Олександр Готін.
Голова ВКДКА Сергій Вилков вказав, що в цій ситуації зростає загроза посилення диктату вулиці при прийнятті рішень суддями вищих інстанцій.
«Ми маємо на сьогодні реформу судових органів. Це ВККС, ВРП і ми чуємо, що на сьогоднішній день є таке бачення, що потрібно знову перезапускати Верховний Суд, - з тих ідей, які висловлюються на вулиці. Як адвокат, як громадянин України я бачу в цьому величезну небезпеку для цілої країни. Тому ми, як фахівці в галузі права, повинні закликати не допускати того порушення закону, яке на сьогоднішній день існує», - сказав він.
Голова Комітету з питань верховенства права НААУ Марина Ставнійчук вважає, що саме через суспільно-політичну атмосферу в країні виникають подібні рішення судів, що є вкрай небезпечним явищем на сьогодні.
«Безкінечне реформування судової влади, преференції одним судовим органам і приниження – інших; порушення процедур міжнародної участі тощо призвело до того, що ми не маємо сьогодні дотримання принципу верховенства права, не маємо відповідного рівня правової культури під час судових процесів, так само і в стосунках всередині судової влади, у стосунках судової влади з адвокатурою. І ми не повинні це замовчувати», - наголосила Марина Ставнійчук.
Олександр Дроздов, який входить до Науково-консультативних рад при Конституційному Суді України та Верховному Суді, підкреслив, що подібна ситуація погіршує проблематику забезпечення єдності судової практики на рівні апеляційних судів у відповідності до висновків Консультативної ради європейських суддів.
«Якщо у нас буде зараз дисонувати позиція апеляційної палати чи апеляційного суду відповідної області з позицією Касаційного кримінального суду, зрештою, це виллється не тільки в порушення прав наших клієнтів, і свідчитиме про порушення принципу верховенства права з т. з. правової визначеності. А з практичної точки зору, «прилетить» рішення ЄСПЛ проти України щодо дотримання вимог статті 6 Конвенції. І таке вже було, коли йшлося про діаметрально протилежну практику Верховного Суду на рівні різних палат», - зауважив він.
Підсумовуючи всі думки учасників круглого столу, Секретар РАУ Ігор Колесников запропонував НААУ звернутися до Президента України та Офісу Генерального прокурора щодо недопущення таких дій з боку активістів та окремих міжнародних організацій.
«Це зневажливі напади на Верховний Суд, на всю судову систему в Україні, коли формується негативна думка, негативний імідж, принижується судова система України, звинувачуються всі судді без винятку і бездоказово. І ми це розуміємо. А чомусь міжнародні організації собі дозволяють голослівно звинувачувати всіх, кому їм заманеться. Тому потрібно діяти швидко і звертатися до Гаранта Конституції з приводу недопущення таких дій з боку міжнародних організацій, втручання у судову систему України, в т.ч., в інститут адвокатури, та до Генерального прокурора, щоб було надано оцінку діяльності цих міжнародних організацій через призму вимог Кримінального кодексу, адже дійсно є втручання у судову систему України з метою підтримки певних рішень, які ці абсолютно сторонні особи вважають за «правильні», - заявив Ігор Колесников.
Детально про скасовану ухвалу апеляційної палати ВАКС ідеться в інтерв’ю Олександра Готіна виданню «Закон і бізнес»
Популярні новини

Навчання
Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права
Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

За кордоном
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…
Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

Регіони
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…
2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

Дискусія
Апостилювання подорожчало у 12 разів
Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

Гарантії діяльності
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими
Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

За кордоном
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)
Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

Підтримка
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…
Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

За кордоном
У Великій Британії провели Ukraine Law Day
У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).