"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
НААУ вважає, що зміни до статей 110 та 111 Сімейного кодексу України актуальні та необхідні, проте потребують доопрацювання

В НААУ на запит Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики силами Комітету з сімейного права здійснено правовий аналіз проекту Закону України «Про внесення змін до статті 110 та 111 Сімейного кодексу України» (№ 5492 від 14.05.2021).
Законопроектом пропонується дозволити розірвання шлюбу під час вагітності та протягом одного року після народження дитини (запровадивши безумовне право на пред'явлення позову) та не застосовувати заходи примирення подружжя судом у випадках, коли причиною розірвання шлюбу є ознаки вчинення домашнього насилля (доповнення до ст. 111 СК України). Наразі позов про розірвання шлюбу не може бути пред'явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення, щодо другого з подружжя або дитини.
НААУ вважає, що застосування судом заходів примирення подружжя в разі розірвання шлюбу на основі ознак учинення одним із подружжя насилля в сім’ї є недопустимим. Тому, доповнення статті 111 СК України другою частиною, у якій імперативно зазначається про заборону застосовувати заходи примирення подружжя судом у випадках, коли причиною розірвання шлюбу є ознаки вчинення домашнього насилля, є доцільними, оскільки виступає одним із ефективних способів захисту права та інтересів особи.
Проте зміни до статті 110 СК України потребують доопрацювання.
НААУ пропонує частину 2 статті 110 СК України викласти з урахуванням Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насиллю», зазначивши, що позов про розірвання шлюбу не може бути пред'явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення, щодо другого з подружжя або дитини, або вчинив домашнє насильство, обставини вчинення якого містять хоча б одну із ознак домашнього насильства, перелічених у ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашнього насильства».
Більш детально із зауваженнями можна ознайомитися за посиланням
Текст та фото підготовлено командою координатора комітетів НААУ.
Популярні новини

Гарантії діяльності
Комітет НААУ розглянув нові випадки насильства щодо адвокатів у ТЦК
Нові факти фізичного насильства, перешкоджання доступу до клієнтів, а також саботажу розслідувань у справах щодо адвокатів розглянув Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ під час останнього засідання.

Регіони
Адвокати долучилися до презентації міжархівного порталу ARCHIUM
У Львові представили електронний ресурс ARCHIUM — міжархівний пошуковий портал, який забезпечує онлайн-доступ до історичних документів і архівних справ.

Видання
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…
Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за квітень - червень 2025 року.

Гарантії діяльності
В АПУ приховують дані про порушення прав адвокатів правоохоронцями
Асоціація правників України, яка нещодавно заявляла про порушення правоохоронними органами прав адвокатів, відмовилася надати детальну інформацію для належного реагування.

Дискусія
Відновне правосуддя: чому потерпілі відмовляються від участі та що…
Застосування програми відновного правосуддя щодо неповнолітніх має враховувати не лише інтереси правопорушника, а й потреби потерпілої сторони. Але чи завжди для цього створені реальні умови?

Дискусія
Між виконанням рішення і збереженням арешту на майно існує правова…
Після фактичного виконання рішення (наприклад, виплати компенсації), арешт на майно залишається чинним. Бо суди не ухвалюють окремого рішення про скасування заходів забезпечення. Це створює штучну правову невизначеність, яка обмежує права власності.

Законодавство
Засудженим мають надавати адвоката протягом доби - закон набрав…
Відтепер адміністрація місць несвободи має обовʼязок невідкладно дати можливість засудженому повідомити адвоката про накладене на нього стягнення. Так само гарантується право на безоплатну правничу допомогу в рамках дисциплінарного провадження.

Анонс
Формування конкурсної комісії ВККС: чому забуксував добір?
8 липня 2025 року відбудеться круглий стіл «Проблемні питання формування конкурсної комісії з відбору членів ВККС: виклики чи блокування?».