Національна Асоціація Адвокатів УкраЇни - Законопроект №5107 містить порушення Конституції та стандартів незалежності адвокатури – Олександр Дроздов

Законопроект №5107 містить порушення Конституції та стандартів незалежності адвокатури – Олександр Дроздов

Адвокатура 21:34 Чт 10.06.21 2378 Переглядів Версія для друку

Законопроект №5107, який передбачає запровадження оцінювання адвокатів БПД за системою peer review, порушує конституційні та міжнародні гарантії незалежності адвокатури.

Про це заявив Голова Комітету з питань БПД Олександр Дроздов під час засідання Комітету ВР з питань правої політики.

«Конгломерат норм Конституції (ст. 131-2), системного тлумачення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практики ЄСПЛ свідчить про те, що це є дуже серйозне втручання в незалежність адвокатури», - переконаний Олександр Дроздов.

До особливих ризиків він відніс відсутність чіткого обґрунтування підстав зміни системи оцінки якості БПД, яка діє за чинним законодавством, і аргументів щодо її неефективності. Звіт про діяльність адвокатів у системі БПД, навпаки, свідчить про високу якість надання ними безоплатної правничої допомоги. При цьому сама діяльність центрів БПД не проходить жодних оцінок на ефективність і прозорість.

Голова профільного комітету НААУ уточнив, принцип незалежності адвокатури не може бути порушений з огляду на міжнародні стандарти, зокрема, Керівні принципи Комітету міністрів РЄ щодо ефективності та дієвості системи БПД у сферах цивільного й адміністративного права. В цьому документі зазначається необхідність враховувати незалежність адвокатури при наданні правничої допомоги за рахунок держави.

Практика ЄСПЛ також свідчить про те, що сам факт фінансування коштом бюджету не є достатнім для того, щоб держава втручалася у діяльність кожного адвоката, який надає БПД. Зокрема, у рішенні Імбріоша проти Швейцарії ЄСПЛ вказує, що «Із незалежності адвокатури від держави слідує, що поведінка захисника стосується  в основному обвинуваченого і його адвоката. Держава має втручається лише тоді, коли неспроможість державного захисника стає очевидно або якщо про це було повідомлено». Аналогічна позиція ЄСПЛ висловлена у рішенні по справі Дауд проти Португалії.

Олександр Дроздов вказав на те, що надання правничої професійної допомоги є виключною компетенцією адвокатів, проте в системі БПД цю функцію виконують юристи.

«В системі БПД є юристи, яких треба перевіряти, і є адвокати, стосовно яких зовсім інші процедури на конституційному рівні, на рівні профільного закону; діє структура органів адвокатського самоврядування, які виступають квазісудовими органами щодо адвокатів, і діяльність яких перевіряється не Міністерством юстиції, а судом»,- наголосив Олександр Дроздов. Він додав, що в  законопроекті №5107 поглиблена ця підміна конституційного поняття професійної правничої допомоги, яка надається виключно адвокатами, і передбачається надання такої допомоги юристами. Це, в свою чергу, призведе до порушення іншого права громадян – на вільний вибір захисника.

Під час засідання Комітету ВР Голова НААУ Лідія Ізовітова також вказала на таку проблему, як відсутність оцінки роботи юристів у системі БПД.

«БПД наразі надається просто юристами. І, звичайно, наскільки вона якісна ніхто не розуміє. Якщо це не адвокати, а просто юристи то контроль за якістю мав би бути. Потрібно розділити: адвокати, які сьогодні мають свою модель контролю і діють відповідно до стандартів 2008 року, і не адвокати, для перевірки яких могла бу бути комісія. Вона могла б утворюватися наказом Міністерства юстиції, і тоді в статті 6-2 має бути виписано, що peer review не стосується адвокатів, а лише юристів, які надають БПД», - запропонувала Голова НААУ.

Нагадаємо, Комітет ВР з питань правової політики рекомендував законопроект №5107 до включення до порядку денного. При цьому члени комітету висловилися за вилучення статті 6-2, яка передбачає запровадження перевірки адвокатів БПД за системою peer review.

Фото з архіву НААУ

Популярні новини

Вестник:Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Річний звіт НААУ 2020;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл

НААУ вітає Вас на новому сайті!

Ця онлайн-платформа розроблена відповідно до структури глобального корпоративного сайту та сприяє кращому розумінню компетенції та напрямків діяльності Національної асоціації адвокатів України (НААУ). Сайт демонструє наше прагнення відповідати найвищим інформаційним стандартам сучасності. За його допомогою асоціація має змогу активно взаємодіяти із кожним користувачем.
Запрошуємо почати ознайомлення з порталом

Дізнатись що нового? Почати користування