"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Законопроект №5107 містить порушення Конституції та стандартів незалежності адвокатури – Олександр Дроздов

Законопроект №5107, який передбачає запровадження оцінювання адвокатів БПД за системою peer review, порушує конституційні та міжнародні гарантії незалежності адвокатури.
Про це заявив Голова Комітету з питань БПД Олександр Дроздов під час засідання Комітету ВР з питань правої політики.
«Конгломерат норм Конституції (ст. 131-2), системного тлумачення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практики ЄСПЛ свідчить про те, що це є дуже серйозне втручання в незалежність адвокатури», - переконаний Олександр Дроздов.
До особливих ризиків він відніс відсутність чіткого обґрунтування підстав зміни системи оцінки якості БПД, яка діє за чинним законодавством, і аргументів щодо її неефективності. Звіт про діяльність адвокатів у системі БПД, навпаки, свідчить про високу якість надання ними безоплатної правничої допомоги. При цьому сама діяльність центрів БПД не проходить жодних оцінок на ефективність і прозорість.
Голова профільного комітету НААУ уточнив, принцип незалежності адвокатури не може бути порушений з огляду на міжнародні стандарти, зокрема, Керівні принципи Комітету міністрів РЄ щодо ефективності та дієвості системи БПД у сферах цивільного й адміністративного права. В цьому документі зазначається необхідність враховувати незалежність адвокатури при наданні правничої допомоги за рахунок держави.
Практика ЄСПЛ також свідчить про те, що сам факт фінансування коштом бюджету не є достатнім для того, щоб держава втручалася у діяльність кожного адвоката, який надає БПД. Зокрема, у рішенні Імбріоша проти Швейцарії ЄСПЛ вказує, що «Із незалежності адвокатури від держави слідує, що поведінка захисника стосується в основному обвинуваченого і його адвоката. Держава має втручається лише тоді, коли неспроможість державного захисника стає очевидно або якщо про це було повідомлено». Аналогічна позиція ЄСПЛ висловлена у рішенні по справі Дауд проти Португалії.
Олександр Дроздов вказав на те, що надання правничої професійної допомоги є виключною компетенцією адвокатів, проте в системі БПД цю функцію виконують юристи.
«В системі БПД є юристи, яких треба перевіряти, і є адвокати, стосовно яких зовсім інші процедури на конституційному рівні, на рівні профільного закону; діє структура органів адвокатського самоврядування, які виступають квазісудовими органами щодо адвокатів, і діяльність яких перевіряється не Міністерством юстиції, а судом»,- наголосив Олександр Дроздов. Він додав, що в законопроекті №5107 поглиблена ця підміна конституційного поняття професійної правничої допомоги, яка надається виключно адвокатами, і передбачається надання такої допомоги юристами. Це, в свою чергу, призведе до порушення іншого права громадян – на вільний вибір захисника.
Під час засідання Комітету ВР Голова НААУ Лідія Ізовітова також вказала на таку проблему, як відсутність оцінки роботи юристів у системі БПД.
«БПД наразі надається просто юристами. І, звичайно, наскільки вона якісна ніхто не розуміє. Якщо це не адвокати, а просто юристи то контроль за якістю мав би бути. Потрібно розділити: адвокати, які сьогодні мають свою модель контролю і діють відповідно до стандартів 2008 року, і не адвокати, для перевірки яких могла бу бути комісія. Вона могла б утворюватися наказом Міністерства юстиції, і тоді в статті 6-2 має бути виписано, що peer review не стосується адвокатів, а лише юристів, які надають БПД», - запропонувала Голова НААУ.
Нагадаємо, Комітет ВР з питань правової політики рекомендував законопроект №5107 до включення до порядку денного. При цьому члени комітету висловилися за вилучення статті 6-2, яка передбачає запровадження перевірки адвокатів БПД за системою peer review.
Фото з архіву НААУ
Популярні новини

Навчання
Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права
Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

За кордоном
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…
Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

Регіони
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…
2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

Дискусія
Апостилювання подорожчало у 12 разів
Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

Гарантії діяльності
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими
Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

За кордоном
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)
Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

Підтримка
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…
Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

За кордоном
У Великій Британії провели Ukraine Law Day
У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).