НААУ розгляне порушення прав представника потерпілого, адвоката Костіної у справі Гонгадзе-Подольського
У НААУ відбулася зустріч з головою міжфракційного депутатського об’єднання «ДУБИНА-слуга українського народу», народним депутатом України Олександром Дубінським та адвокатом Тетяною Костіною, які є відповідно представником і адвокатом потерпілого Олексія Подольського у справі Гонгадзе-Подольського.
З боку НААУ у зустрічі взяли участь Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова, голова Комітету з питань верховенства права Марина Ставнійчук, керівник Секретаріату НААУ Вадим Красник.
ДОВІДКОВО: У провадженні Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду з 10 лютого 2016 року перебуває кримінальна справа № 1-368/11 за касаційними скаргами потерпілого Подольського О.І., його представників Єльяшкевича О.С., Шишкіна В.І. на ухвалу Апеляційного суду м. Києва від 6 січня 2016 року щодо засудженого Пукача О.П., захисників засудженого Пукача О.П., адвокатів Демиденка Г.О., Гераська М.Г. на вирок Печерського районного суду м. Києва від 29 січня 2013 року та ухвалу Апеляційного суду м. Києва від 6 січня 2016 року щодо засудженого Пукача О.П.
У касаційних скаргах Подольський та його представники вимагають скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції та направити справу на новий апеляційний розгляд з проведенням повного судового слідства у суді апеляційної інстанції.
У ході зустрічі було обговорено систематичні порушення прав людини та професійних прав адвоката у справі з боку суддів Верховного Суду та працівників апарату ВС.
Зокрема, впродовж лютого-квітня 2021 року представниками потерпілого у справі зафіксовані такі порушення, як виготовлення сфальсифікованої ухвали про видалення адвоката із зали засідань на весь час касаційного розгляду справи; на підставі цієї ухвали – відмова у можливості ознайомлення з матеріалами справи, відмова у розгляді клопотань про відвід суддів та блокування доступу захисника до приміщення суду.
При цьому ухвала про видалення адвоката із зали засідань не лише має відмінності із проголошеним текстом під час засідання, але взагалі хибно інтерпретується суддями по суті – як ухвала про усунення адвоката від участі у справі.
Як повідомив Олександр Дубінський, Національною поліцією 14 квітня 2021 розпочато розслідування у кримінальному провадженні за ст.397 КК України – перешкоджання до здійснення правомірної діяльності Костіної Т.В. з надання правової допомоги потерпілому Подольському О.І., вчинене службовими особами Верховного Суду за заявою Шишкіна В.І., Дубінського О.А., Костіної Т.В.
До того ж, самими суддями Касаційного кримінального суду не виконується рішення суду касаційної інстанції від 31.05.2017 року про усунення Теличенко В.В. від участі в якості представника потерпілої Гонгадзе М.В. у подальшому розгляді кримінальної справи щодо Пукача О.П.
Аналогічно суд відмовляє у розгляді клопотань представника потерпілого Подольського – Віктора Шишкіна про відвід суддів та колегії суду.
За словами адвоката Тетяни Костіної, ще 25 січня 2019 року потерпілого Олексія Подольського ухвалою ВС видалено з залу судового засідання Верховного Суду на весь час касаційного розгляду справи. З листопада 2018 року колегією суддів ВС у складі Голубицького С.С., Стороженко С.О., Шевченко Т.В. досі не розглянуті заяви ще одного представника потерпілого – Олександра Єльяшкевича.
Таким чином, колегія суддів, допускаючи численні порушення, створює умови, за яких справа би розглядалася без участі потерпілого, його представників та його адвоката.
Численні звернення на ім’я Голови ВС та Голови ККС ВС досі залишаються без адекватного реагування.
Відомо, що постановою Верховної Ради України від 10 січня 2002 року Україна як держава взяла на себе зобов’язання виконати вимоги резолюції ПАРЄ у справах Гонгадзе-Подольського-Єльяшкевича. Відтак, ця резонансна справа є однією з 3 аналогічних справ, щодо яких Україна має міжнародні зобов’язання. Комітет міністрів Ради Європи тримає розгляд справи Гонгадзе-Подольського у Верховному Суді на контролі та періодично направляє запити до Міністерства юстиції України про хід касаційного провадження у цій справі.
На думку учасників справи, Голова ВС Валентина Данішевська дезінформує міжнародні інституції про нібито перешкоджання з боку представника потерпілого Подольського О.Єльяшкевича. Оригінали документів навмисно ховаються у матеріалах так званого «внутрішнього провадження» касаційного кримінального суду, а не приєднуються до матеріалів справи.
У ході зустрічі до НААУ було передано звернення адвоката про порушення професійних прав і гарантій адвокатської діяльності та додаткові матеріали. Для розгляду цієї ситуації та напрацювання заходів реагування ближчими днями буде скликано спільне засідання комітетів НААУ.
Популярні новини
Гарантії діяльності
Комітет НААУ посилює притягнення до відповідальності порушників…
Законодавець дав адвокатам ефективний інструмент у роботі - адвокатський запит, а також установив штрафи за порушення цієї гарантії. Втім, на практиці механізми притягнення посадових осіб до відповідальності працюють не завжди ефективно.
Гарантії діяльності
Адвокати – єдина сторона судового процесу, яка не заброньована, -…
Схоже, у Верховній Раді є розуміння необхідності бронювання адвокатів, які є складовою системи правосуддя. Але як прописати механізм, якими мають бути критерії? Відповіді на ці запитання дехто із депутатів уже має і реалізував у вигляді законопроекту.
Привітання
Привітання з Днем адвокатури України!
Дорогі колеги!
Дискусія
Про що говорили судді ВС на Міжнародному форумі адвокатів
До професійного обговорення розвитку адвокатури в умовах трансформації суспільного та політичного життя на Міжнародному форумі адвокатів, який нещодавно проходив у Харкові та Києві, долучилися судді Верховного Суду.
Законодавство
Відповідальність за порушення гарантій адвокатської діяльності…
Система державних гарантій здійснення адвокатської діяльності є запобіжником від впливу на адвоката. Натомість відсутність відповідальності фактично дає можливість безкарного порушення засад Конституції України й чинного законодавства про адвокатуру.
Регіони
На пошану адвоката у Дрогобичі відкрили іменну навчальну аудиторію
На факультеті історії, педагогіки та психології Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка облаштували навчальну аудиторію на пошану адвоката, видатного громадсько-політичного та культурно-освітнього діяча, доктора права Володимира Ільницького.
Навчання
Як захиститись від необґрунтованого податкового контролю (вебінар)
Особливості проведення податкових перевірок, порядок отримання ліцензій та процедури виникнення й погашення податкового боргу дослідили на вебінарі «Фактичні перевірки, ліцензії, податковий борг: ключові проблеми та рішення».
Самоврядування
Звільнення від сплати внесків у 2025 році: що варто знати адвокатам
Рада адвокатів регіону та Національна асоціація адвокатів України можуть за заявами адвокатів, поданих до 31 грудня, приймати рішення про звільнення, зменшення, відтермінування сплати щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування.