НААУ та Асоціація розвитку суддівського самоврядування України провели Форум з корпоративного права | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

НААУ та Асоціація розвитку суддівського самоврядування України провели Форум з корпоративного права

Різне
15:15 Пт 26.03.21 2228 Переглядів
Версія для друку

НААУ за ініціативою Комітету з господарського права та процесу у співпраці з Комітетом з дослідження судової практики Асоціації розвитку суддівського самоврядування України (АРССУ) провели Форум з корпоративного права.

Із вітальним словом до учасників звернулися модератори: Голова Комітету з господарського права та процесу, адвокат Ганна Осетинська, її заступник, адвокат Олександр Черних, Голова правління АРССУ, суддя Господарського суду Одеської області Дмитро Бездоля, суддя Господарського суду Тернопільської області, Голова Комітету з дослідження судової практики АРССУ Володимир Гевко. Присутні вказали на актуальність проведення заходу та важливість професійного обміну думками між адвокатами, науковцями й суддями, які розглядають корпоративні спори.

Голова Комітету з господарського права та процесу НААУ окреслила коло питань для обговорення під час заходу та акцентувала увагу на тому, що останні законодавчі новели в галузі корпоративного права породжують правові колізії й суперечності в судовій практиці з корпоративного регулювання.

Представники судової влади презентували новели судової практики й  позиції судів із практичних питань розгляду корпоративних спорів.

Першим виступив Іван Калаур, народний депутат України, Голова підкомітету з цивільного та адміністративного законодавства Комітету ВРУ з питань правової політики, д.ю.н, професор, заслужений юрист України, який у своїй доповіді на тему: «Рекодифікація ЦК України: вплив на правове регулювання корпоративних відносин» розповів, що робочою групою з рекодифікації Цивільного кодексу України розроблено Концепцію оновлення ЦК України, який прийнятий ще в 2003 році і не відповідає сучасним тенденціям. Зокрема, планується уточнити перелік сфер, у яких складаються приватноправові відносини, що регулюються цивільним законодавством. До цих сфер, на думку доповідача, варто уключити й корпоративну.

Олександр Черних звернув увагу на те, що висловлені пропозиції щодо оновлення ЦК України не можуть бути цілісно підтримані адвокатською спільнотою без обговорення з широким загалом та залучення до розробки представників господарсько-правових наукових та практичних кіл.

Олена Кібенко, суддя об’єднаної палати Касаційного господарського суду Верховного Суду, д.ю.н., професор повідомила про зміну підходів у судовій практиці ВП ВС у спорах про оскарження учасниками товариств правочинів, укладених від імені товариства менеджментом товариства у 2019-2021 роках. Детальніше із доповіддю можна ознайомитися за посиланням.

Про юрисдикцію корпоративних спорів та зміни в практиці Верховного Суду протягом останніх 5 років щодо розгляду корпоративних спорів розказав суддя Володимир Гевко.

Олеся Лукомська, начальник відділу забезпечення роботи секретаря та суддів судової палати управління забезпечення роботи судової палати для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів секретаріату Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду здійснила системний аналіз судової практики з корпоративних спорів за 2020-2021 роки.

Ефективні способи захисту корпоративних прав стали темою доповіді Юлії Бездолі, судді Господарського суду Одеської області, члена правління АРССУ. У своєму виступі спікер зазначила таке: «Захист у суді свого корпоративного права, залежить, у першу чергу, від вдало обраного способу захисту, який повинен давати змогу ефективно захистити порушене, або таке, що не визнається, чи оспорюється право особи. Крім того, у майбутньому таке рішення суду повинно бути реальним та можливим на практиці й до примусового виконання, за потреби».

Марія Демидова, суддя Господарського суду Чернігівської області, к.ю.н, член АРССУ схарактеризувала особливості розгляду похідних позовів про відшкодування збитків у спорах між господарським товариством та його посадовою особою. Доповідач зауважила: «Ще з травня 2016 року у зв'язку з внесенням змін до законодавства, у господарському судочинстві було запроваджено нову категорію справ – це справи у спорах між господарським товариством та його посадовою особою (у тому числі посадовою особою, повноваження якої припинені) про відшкодування збитків, завданих такою посадовою особою господарському товариству її діями (бездіяльністю). Мета змін – захист прав міноритарних акціонерів. Нововведення – надання можливості учасникам (акціонерам) звертатися до суду з похідним позовом до його посадових осіб про відшкодування завданих збитків господарському товариству».

Загалом під час Форуму учасники мали можливість обговорити з доповідачами проблеми правозастосування й особливості захисту прав учасників корпоративних та похідних від них правовідносин.

Завершуючи захід, модератори подякували спікерам за дуже корисну інформацію, що допоможе покращити роботу й адвокатів, і суддів під час розгляду справ у сфері корпоративного права.

Текст і фото підготовлені командою координатора комітетів НААУ

Популярні новини

Комітет НААУ розглянув нові випадки насильства щодо адвокатів у ТЦК

Гарантії діяльності

Комітет НААУ розглянув нові випадки насильства щодо адвокатів у ТЦК

Нові факти фізичного насильства, перешкоджання доступу до клієнтів, а також саботажу розслідувань у справах щодо адвокатів розглянув Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ під час останнього засідання.

15:24 Вт 08.07.25 399
Адвокати долучилися до презентації міжархівного порталу ARCHIUM

Регіони

Адвокати долучилися до презентації міжархівного порталу ARCHIUM

У Львові представили електронний ресурс ARCHIUM — міжархівний пошуковий портал, який забезпечує онлайн-доступ до історичних документів і архівних справ.

13:40 Вт 08.07.25 285
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ

Видання

Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…

Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за квітень - червень 2025 року.

14:49 Пн 07.07.25 262
В АПУ приховують дані про порушення прав адвокатів правоохоронцями

Гарантії діяльності

В АПУ приховують дані про порушення прав адвокатів правоохоронцями

Асоціація правників України, яка нещодавно заявляла про порушення правоохоронними органами прав адвокатів, відмовилася надати детальну інформацію для належного реагування.

11:43 Пн 07.07.25 763
Відновне правосуддя: чому потерпілі відмовляються від участі та що з цим робити

Дискусія

Відновне правосуддя: чому потерпілі відмовляються від участі та що…

Застосування програми відновного правосуддя щодо неповнолітніх має враховувати не лише інтереси правопорушника, а й потреби потерпілої сторони. Але чи завжди для цього створені реальні умови?

15:18 Пт 04.07.25 573
Між виконанням рішення і збереженням арешту на майно існує правова колізія – думка

Дискусія

Між виконанням рішення і збереженням арешту на майно існує правова…

Після фактичного виконання рішення (наприклад, виплати компенсації), арешт на майно залишається чинним. Бо суди не ухвалюють окремого рішення про скасування заходів забезпечення. Це створює штучну правову невизначеність, яка обмежує права власності.

11:54 Пт 04.07.25 797
Засудженим мають надавати адвоката протягом доби - закон набрав чинності

Законодавство

Засудженим мають надавати адвоката протягом доби - закон набрав…

Відтепер адміністрація місць несвободи має обовʼязок невідкладно дати можливість засудженому повідомити адвоката про накладене на нього стягнення. Так само гарантується право на безоплатну правничу допомогу в рамках дисциплінарного провадження.

9:41 Пт 04.07.25 1026
Формування конкурсної комісії ВККС: чому забуксував добір?

Анонс

Формування конкурсної комісії ВККС: чому забуксував добір?

8 липня 2025 року відбудеться круглий стіл «Проблемні питання формування конкурсної комісії з відбору членів ВККС: виклики чи блокування?».

15:49 Чт 03.07.25 417

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл