"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Велика Палата Верховного суду визнала несумісними отримання статусу адвоката для діючих суддів

Велика Палата Верховного суду визнала несумісним набуття статусу адвоката із статусом чинного судді. При цьому ідеться про всі стадії допуску до професії, починаючи з кваліфікаційного іспиту.
«...бажання отримати доступ до професії адвоката, перебуваючи у статусі судді, не виглядає легітимним та суперечить меті антикорупційного законодавства. У сенсі Закону № 1402-VIII щодо заборони займатись адвокатською діяльністю не можна відокремити мету отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю від бажання надавати (платно або безоплатно) правову допомогу. Саме з метою займатись адвокатською діяльністю особа отримує відповідне свідоцтво.
Отже, хоч закони № 5076-VI та № 1402-VIII прямо не забороняють суддям отримувати свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, але зміст поняття адвокат, суб`єкт адвокатської діяльності, а також описаний вище механізм отримання такого свідоцтва свідчать про те, що процес набуття статусу адвоката, як і сама адвокатська діяльність є несумісними зі статусом судді», - ідеться у постанові.
Велика Палата Верховного Суду звертає увагу на те, що у випадку складення присяги адвоката та отримання особою, яка є суддею, свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, така особа одночасно буде перебувати під дією двох присяг - судді та адвоката.
«Отримавши свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, особа, яка є суддею, окрім Закону № 1402-VIII, підпадає під дію Закону № 5076-VI, що є недопустимим, оскільки ставить під сумнів незалежність цих двох інститутів один від одного», - сказано у постанові ВП ВС.
У цій постанові також розтлумачено обмеження щодо несумісності встановлені для адвокатів та способи їх усунення. Зокрема, Статтею 7 Закону № 5076-VI установлено перелік обмежень щодо несумісності з діяльністю адвоката. Зокрема, несумісною з діяльністю адвоката є робота на посаді судді відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 зазначеного Закону. Аналіз понять «адвокат» та «адвокатська діяльність», що наведені у статті 1 Закону № 5076-VI, а також зміст статей 4, 6, 19 цього Закону свідчить про те, що обставини несумісності з діяльністю адвоката, визначені статтею 7 зазначеного Закону, виникають для осіб, які мають (уже отримали) такий статус.
«Велика Палата Верховного Суду звертає увагу на те, що обмеження і способи їх усунення встановлені для осіб, які вже мають статус адвоката та які бажають займатись іншою (не сумісною з діяльністю адвоката) діяльністю, а не для представників інших юридичних професій, які бажають займатись адвокатською діяльністю», - наголошується у позиції ВП ВС.
Розглядаючи рішення ради адвокатів Хмельницької області про видачу свідоцтва діючій судді, скасоване раніше в частині видачі цього свідоцтва, ВП ВС дійшов висновку про необхідність скасувати пункти резолютивної частини цього рішення РАР стосовно застереження про видачу свідоцтва та складення присяги адвоката за умови усунення протягом 30 днів з дня прийняття рішення обставин несумісності, передбачених статтею 7 Закону № 5076-VI. «Рада адвокатів Хмельницької області помилково вважала, що «особа, стосовно якої існують обставини несумісності, за умови виконання інших вимог законодавства, може бути допущена до складання кваліфікаційного іспиту, а при успішному його складанні може в подальшому проходити стажування…», - ідеться у постанові Великої Палати.
Таким чином, діючі судді не лише не можуть отримувати свідоцтва та бути приведеними до присяги адвоката, але і не можуть бути допущеними до складання кваліфікаційних іспитів та процедури стажування.
«Дякуємо всім членам Ради адвокатів Хмельницької області за принциповість і послідовність, представнику Хмельниччини у Раді адвокатів України Оксані Каденко, голові Комітету НААУ Олександру Готіну – за достойне і високо професійне представництво наших спільних інтересів у Верховному Суді. Так, завдяки їхній професійній позиції ця справа була передана на розгляд Великої Палати Верховного Суду, і ВС на основі глибокого аналізу ухвалив справедливе і виважене рішення», - переконаний заступник Голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій. Він нагадав, що на рішення у цій справі адвокатура чекала з 2018 року. «Це рішення важливе не тільки для адвокатури Хмельниччини. Ми всі очікували на його прийняття, і надалі воно стане важливими дороговказом для чіткого дотримання законодавства при здійсненні доступу до адвокатської професії», - додав Валентин Гвоздій.
Повний текст постанови Великої Палати Верховного Суду опублікований 12 березня 2021 року.
Популярні новини

Дискусія
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…
Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

Навчання
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…
У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

Дискусія
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…
З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

Етика
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…
За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.

Навчання
Студентів-міжнародників ознайомили з Конвенцію про захист професії…
У Навчально-науковому інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася лекція, присвячена Конвенції про захист професії адвоката, ухваленій 12 березня Комітетом Міністрів Ради Європи.

Гарантії діяльності
У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист…
З метою обговорення питання доцільності імплементації положень Конвенції РЄ про захист професії адвоката та внесення необхідних для цього змін до чинного законодавства 16 квітня у Комітеті Верховної Ради з питань правової політики відбулася спільна робоча нарада.

Сумна звістка
Помер Ярослав-Міклош Зейкан
Із щирими співчуттями повідомляємо, що на 84-му році життя перестало битися серце відомого адвоката, багаторічного ректора Вищої школи адвокатури НААУ Ярослава-Міклоша Зейкана.

Гарантії діяльності
РАУ створює робочу групу для моніторингу порушень прав адвокатів та…
Рада адвокатів України під час позачергового засідання 16 квітня 2025 року ухвалила рішення про створення робочої групи, яка здійснить моніторинг та узагальнення фактів порушення прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності за останні три роки, включаючи ситуацію із затриманням адвокатки Ольги Панченко.