Національна Асоціація Адвокатів УкраЇни - Судова реформа призвела до порушень європейських стандартів – Олександр Дроздов

Судова реформа призвела до порушень європейських стандартів – Олександр Дроздов

Адвокатура 21:02 Ср 09.12.20 608 Переглядів Версія для друку

Непродумані зміни в судовій системі призвели до відступу від європейських стандартів незалежності судової влади.

Про це заявив Голова Комітету НААУ з питань БПД Олександр Дроздов під час Третьої національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи».

Зокрема, результатом таких змін стало припинення діяльності ВККСУ, новий склад якої відсутній понад рік. При цьому пропонований шлях перезапуску Комісії викликає суперечності з Конституцією України, рішеннями Європейського суду та стандартами Ради Європи. Зокрема, Європейська хартія про статус суддів (Лісабон, 1998 р.) встановлює, що стосовно кожного рішення, пов'язаного з добором, відбором, призначенням, кар’єрним просуванням або закінченням перебування на посаді судді Закон має передбачати вплив органу, незалежного від виконавчої та законодавчої влади, в діяльності якого беруть участь не менше половини складу цього органу - судді, які обрані такими ж суддями в порядку, що гарантує найширше представництво суддів (пункт 1.3.). І саме такий підхід підтримано Консультативною радою європейських суддів (далі - КРЄС), в одному з висновків якої зазначається, що КРЄС  вважає,  що  Європейська  хартія  про статус суддів - тою  мірою,  якою  у  ній  передбачається  наявність незалежного  органу,  в якому достатньою мірою представлені судді, що обираються на демократичній основі іншими суддями - йде в  тому загальному напрямі, за який виступає КРЄС (Висновок N 1 (2001) про стандарти незалежності судових органів та незмінюваність суддів від 1 січня 2001 року).

«Наразі, цей підхід працює й на конституційному рівні щодо формування Вищої ради правосуддя. І саме його є сенс екстраполювати на ВККСУ, який, як відомо, є органом суддівського врядування, що опікується питаннями добору суддів. Логічно також повернути і представництво адвокатури. Адже саме адвокатська спільнота має - це кваліфіковане професійне представництво громадянського суспільства», - запропонував Олександр Дроздов.

Посилаючись на рішення Конституційного суду від 11 березня 2020 року, яким визнано невідповідними Конституції окремих положень чинного закону «Про судоустрій та статус суддів», Олександр Дроздов запропонував на перехідний період ухвалити законопроект, аби відновити діяльність складу ВККС, що був всупереч принципу континуітету припинений змінами до цього закону в листопаді 2019 року. На користь такого кроку свідчить і висновок Венеційської комісії щодо закону №193-ІХ, в якому вказано, що повноваження членів ВККС було припинено поза законом.

Законопроект №3711, що покликаний відновити конституційність профільного законодавства про судоустрій, також містить ідеї, невідповідні практиці ЄСПЛ. Зокрема, законопроект передбачає приховану люстрацію членів останнього складу ВККС. Ці особи позбавлені права кандидувати до нового складу комісію, незалежно від оцінки їхньої діяльності й терміну повноважень. Це є порушенням, яке вже визнано в рішенні ЄСПЛ «Полях та інші проти України».

Популярні новини

Вестник:№4 квітень 2021 - Вісник;
Річний звіт НААУ 2019;
Партнерська програма 2020;
Звіт НААУ про порушення 2014-2018;
Навчальні продукти для адвокатів;
Про НААУ Вісник;
Стратегія розвитку НААУ до 2020;
НеВестник 4

Будьте проінформовані

Залишайтеся в курсі останніх новин, публікацій та заходів нашої організації, а також отримуйте актуальні правові огляди з коментарями юристів

Subscribe to our mailing list

* indicates required

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл

НААУ вітає Вас на новому сайті!

Ця онлайн-платформа розроблена відповідно до структури глобального корпоративного сайту та сприяє кращому розумінню компетенції та напрямків діяльності Національної асоціації адвокатів України (НААУ). Сайт демонструє наше прагнення відповідати найвищим інформаційним стандартам сучасності. За його допомогою асоціація має змогу активно взаємодіяти із кожним користувачем.
Запрошуємо почати ознайомлення з порталом

Дізнатись що нового? Почати користування