"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Судова реформа призвела до порушень європейських стандартів – Олександр Дроздов

Непродумані зміни в судовій системі призвели до відступу від європейських стандартів незалежності судової влади.
Про це заявив Голова Комітету НААУ з питань БПД Олександр Дроздов під час Третьої національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи».
Зокрема, результатом таких змін стало припинення діяльності ВККСУ, новий склад якої відсутній понад рік. При цьому пропонований шлях перезапуску Комісії викликає суперечності з Конституцією України, рішеннями Європейського суду та стандартами Ради Європи. Зокрема, Європейська хартія про статус суддів (Лісабон, 1998 р.) встановлює, що стосовно кожного рішення, пов'язаного з добором, відбором, призначенням, кар’єрним просуванням або закінченням перебування на посаді судді Закон має передбачати вплив органу, незалежного від виконавчої та законодавчої влади, в діяльності якого беруть участь не менше половини складу цього органу - судді, які обрані такими ж суддями в порядку, що гарантує найширше представництво суддів (пункт 1.3.). І саме такий підхід підтримано Консультативною радою європейських суддів (далі - КРЄС), в одному з висновків якої зазначається, що КРЄС вважає, що Європейська хартія про статус суддів - тою мірою, якою у ній передбачається наявність незалежного органу, в якому достатньою мірою представлені судді, що обираються на демократичній основі іншими суддями - йде в тому загальному напрямі, за який виступає КРЄС (Висновок N 1 (2001) про стандарти незалежності судових органів та незмінюваність суддів від 1 січня 2001 року).
«Наразі, цей підхід працює й на конституційному рівні щодо формування Вищої ради правосуддя. І саме його є сенс екстраполювати на ВККСУ, який, як відомо, є органом суддівського врядування, що опікується питаннями добору суддів. Логічно також повернути і представництво адвокатури. Адже саме адвокатська спільнота має - це кваліфіковане професійне представництво громадянського суспільства», - запропонував Олександр Дроздов.
Посилаючись на рішення Конституційного суду від 11 березня 2020 року, яким визнано невідповідними Конституції окремих положень чинного закону «Про судоустрій та статус суддів», Олександр Дроздов запропонував на перехідний період ухвалити законопроект, аби відновити діяльність складу ВККС, що був всупереч принципу континуітету припинений змінами до цього закону в листопаді 2019 року. На користь такого кроку свідчить і висновок Венеційської комісії щодо закону №193-ІХ, в якому вказано, що повноваження членів ВККС було припинено поза законом.
Законопроект №3711, що покликаний відновити конституційність профільного законодавства про судоустрій, також містить ідеї, невідповідні практиці ЄСПЛ. Зокрема, законопроект передбачає приховану люстрацію членів останнього складу ВККС. Ці особи позбавлені права кандидувати до нового складу комісію, незалежно від оцінки їхньої діяльності й терміну повноважень. Це є порушенням, яке вже визнано в рішенні ЄСПЛ «Полях та інші проти України».
Популярні новини

Навчання
Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права
Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

За кордоном
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…
Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

Регіони
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…
2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

Дискусія
Апостилювання подорожчало у 12 разів
Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

Гарантії діяльності
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими
Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

За кордоном
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)
Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

Підтримка
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…
Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

За кордоном
У Великій Британії провели Ukraine Law Day
У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).