Вийшла нова монографія Центру досліджень адвокатури і права | НААУ

Вийшла нова монографія Центру досліджень адвокатури і права

Різне
14:56 Пн 16.11.20 1318 Переглядів
Версія для друку

Центр досліджень адвокатури і права НААУ спільно з Радою адвокатів Львівської області видали монографію «Адвокатська, економічна і громадсько-політична діяльність Степана Федака (1861–1937)». Видання – це вже IV том із серії «Адвокатська біографістика» і приурочене воно 8-й річниці створення НААУ.

Автором книги є кандидат історичних наук Богдан Савчук, а рецензентами виступили: доктор історичних наук, професор, директор Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України Ігор Соляр та доктор історичних наук, професор кафедри історії України, археології та спеціальних галузей історичних наук Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка, заслужений працівник освіти України Іван Зуляк. Наукові редактори видання – Ірина Василик, Керівник Центру досліджень адвокатури і права та Ігор Райківський, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України і методики викладання історії ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника». Монографію рекомендовано до друку Вченою радою Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

Це видання – перше в українській історіографії комплексне дослідженням життєпису та сфер діяльності Степана Івановича Федака – українського адвоката, громадського діяча, засновника й керівника національних економічних та гуманітарних організацій в Україні. У монографії висвітлено особливості адвокатської практики діяча, напрямки роботи канцелярії, практичній діяльності в дирекції страхового товариства «Дністер». Значну увагу приділено розкриттю ролі С. Федака в суспільно-політичних процесах в Україні кінця ХІХ ст. – 20-х рр. ХХ ст., його внеску в національне культурно-освітнє життя краю. Видання адресоване адвокатам, юристам, науковцям, краєзнавцям, викладачам, студентам, а також  широкому колу читачів, які цікавляться новітньою історією України та історією адвокатури.

«Постать Степана Федака в суспільно-політичному та адвокатському житті кінця ХІХ – першої третини ХХ ст. найбільш знакова, адже він входив до Львівської палати адвокатів, обирався до складу її екзаменаційної комісії й приймав адвокатські іспити. Крім того, Степан Федак був одним із засновників правничих товариств і часописів, а також членом органів адвокатського самоврядування правників Галичини – Союзу Українських Адвокатів та Колегії оборонців.

Виданням цієї монографії львівська адвокатура вшановує пам’ять про адвоката Степана Федака, що належить, без перебільшення, до «першої гільдії» правозахисників перелому ХІХ – ХХ ст. і який  здійснив вагомий внесок у розбудову адвокатури, економічного й політичного руху всієї України.

Незабаром виповнюється 160 років від дня народження цього знаного, проте досі замовчуваного адвоката, економіста, мецената і філантропа. Аналіз його адвокатської практики, організації діяльності адвокатської канцелярії, виступи на судах у резонансних справах слугують  добрим прикладом для молодих адвокатів, забезпечить тяглість традицій між поколіннями», – зазначає в передмові до книги та у статті «Пам’ятайте, що Ви є Українці…»: життєві уроки адвоката Степана Федака» Богдан Павлишин, голова Ради адвокатів Львівської області, заслужений юрист України, адвокат.

«В адвокатурі Степан Федак –  один із визнаних її лідерів, керівник адвокатської канцелярії. Важливим актом солідарності українського правничого середовища Галичини стало зголошення 72 захисників до участі в судовому процесі над сином С. Федака. Найбільш цінним був його управлінський досвід як голови першого органу адвокатського самоврядування – Союзу українських адвокатів (далі – СУА), що існував у Львові в 1923–1939 рр.

У політичній сфері С. Федак сповідував принципи поміркованості, мирного вирішення спорів, переговорів, застосування, кажучи сучасною мовою, методів медіації. Найвищою його політичною посадою був портфель державного секретаря, тобто міністра харчових справ уряду Західноукраїнської Народної Республіки. Саме з ініціативи С. Федака в час польсько-українського протистояння за місто Львів у листопаді 1918 р. запровадили так звані «розвізні кухні», чим було врятовано міське населення Львова від голоду», – зазначає у статті «Життя, віддане адвокатурі та Україні» Ірина Василик.

«В основу пропонованої книги покладено досить широку джерельну базу, що була критично опрацьована автором і забезпечила ґрунтовність, об’єктивність його висновків. До наукового обігу введено нові цінні джерела, включаючи неопубліковані архівні матеріали. Загалом Б. Савчук використав понад 150 архівних справ і матеріалів рукописних зібрань, а також численні опубліковані документи, статті в тогочасних періодичних виданнях, мемуари і спогади тощо», – зазначає у статті «Життя, віддане адвокатурі та Україні» Ігор Райківський.

Презентація монографії «Адвокатська, економічна і громадсько-політична діяльність Степана Федака (1861–1937)».

Текст і фото підготовлені командою координатора комітетів НААУ

Популярні новини

Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами

Навчання

Як адвокату не згоріти на роботі: психологиня поділилася порадами

Війна та пов'язані з нею виклики значно посилили психологічне навантаження на адвокатів. Вони щодня стикаються з людським горем, невизначеністю та стресом. Не дивно, що статистика свідчить про високий рівень емоційного вигорання захисників прав людини.

18:12 Вт 04.02.25 1333
Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?

Законодавство

Хто визначатиме доброчесність голови АРМА і за якими критеріями?

Непрозорі вимоги, підходи та механізми відбору кандидатів на посади голови та працівників Агентства з розшуку та менеджменту активів несуть у собі корупційні ризики.

14:38 Вт 04.02.25 1088
Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і недієздатних осіб

Дискусія

Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і…

Запровадження механізмів завчасного визначення майбутніх опікунів забезпечить реалізацію прав та інтересів дітей, які залишилися без батьківського піклування, а також повнолітніх осіб, які можуть втратити дієздатність внаслідок психічних розладів чи інших обставин.

15:37 Пн 03.02.25 2602
Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію відповідальності

Законодавство

Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію…

Національна асоціація адвокатів України висловила підтримку проекту Закону № 12320 від 16.12.2024 про внесення змін до КУпАП, КК та КПК щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності».

12:23 Пт 31.01.25 7652
Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік

Самоврядування

Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік

Згідно з п.2.5 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 03.02.2017 №4, адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року. Порушення порядку та строків сплати внесків є невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком.

10:07 Пт 31.01.25 8768
Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник арештованого майна?

Законодавство

Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник…

З прийняттям арештованих активів в управління до управителя не мають переходити зобов’язання власника активів, які пов’язані зі здійсненням ним права власності.

12:38 Чт 30.01.25 7738
Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві

Дискусія

Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві

Воєнний стан, який триває у країні вже майже три роки, суттєво вплинув на організацію трудових відносин, які законодавцю довелося адаптувати до нових умов. Але практику застосування нових законів безумовно формують суди.

11:18 Чт 30.01.25 7590
Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ

Законодавство

Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ

Запровадження в Україні кримінальної відповідальності за незаконне переслідування (сталкінг) має на меті імплементацію відповідних положень Стамбульської конвенції. Втім, пропонована диспозиція нової статті Кримінального кодексу містить деякі юридичні вади.

11:42 Ср 29.01.25 3777

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл