Напади на адвокатів у справах, пов’язаних з конфліктом на Сході, мають належно розслідуватися – доповідь Верховного комісара ООН з прав людини | НААУ

Напади на адвокатів у справах, пов’язаних з конфліктом на Сході, мають належно розслідуватися – доповідь Верховного комісара ООН з прав людини

Різне
14:19 Пн 07.09.20 1868 Переглядів
Версія для друку

В Україні адвокати, які надають захист на оплатній основі, можуть піддаватися небезпеці через представництво клієнтів в кримінальних справах, пов'язаних з конфліктом. З квітня 2014 до квітня 2020 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини у своїй доповіді задокументувало 12 нападів на адвокатів, які здійснювали захист на оплатній основі у справах такого типу. Експерти прямо пов’язують напади з професійною діяльністю.

Доповідь опублікована на сайті ООН.

«Незабезпечення владою безпеки адвокатів, в тому числі в приміщеннях судів, і відсутність дієвого розслідування таких нападів порушує право на особисту недоторканність і право на захисника, а також передбачений у країні захист від втручання під час виконання адвокатами своїх функцій», - ідеться у документі.

У 2017 і 2018 роках УВКПЛ задокументовано вісім нападів членів крайніх правих груп на адвокатів, які захищали осіб, з нібито «антиукраїнськими» поглядами (у всіх цих випадках йшлося про адвокатів, залучених на платній основі). Шість з цих нападів було скоєно в присутності поліції, яка не втручалася. Четверо адвокатів зазнали нападу в приміщенні суду, а в двох інших випадках були підпалені автомобілі адвокатів. Крім того, УВКПЛ задокументовано два випадки, коли адвокати піддавалися нападам з боку членів цих груп через захист осіб, щодо яких здійснювалося кримінальне провадження про ймовірне членство в збройних групах.

При цьому УВКПЛ стурбоване тим, що розслідування задокументованих нападів не привели до встановлення та притягнення правопорушників до відповідальності. Деякі нападу були зняті на камеру, що викликає питання щодо готовності поліції ефективно розслідувати ці випадки. Крім того, в більшості задокументованих випадків напади кваліфікувалися як «хуліганство», а не як насильство по відношенню до адвокатів або пошкодження їх майна. коли слідчі не приймають до уваги те, що жертви піддалися нападам як представники захищеної професії, це призводить до неефективності розслідування і безкарності, а також до покарання, яке не відображає тяжкість вчиненого злочину.

«Хоча з 2018 року частота нападів на адвокатів, що займаються кримінальними справами, пов'язаними з конфліктом, скоротилася, УВКПЛ зазначає, що нездатність органів влади розслідувати їх станом на дату цієї доповіді викликає стурбованість. Більш того, нездатність влади запобігати таким нападам, втручатися, розслідувати їх і притягати винних в нападах до відповідальності може сприяти тому, що адвокати будуть утримуватися від участі в таких справах. Це, в свою чергу, може звузити коло захисників, послугами яких можуть скористатися обвинувачені в справах», - ідеться у доповіді ООН.

У рекомендаційній частині звіту експерти ООН радять Офісу Генерального Прокурора забезпечувати правильну кримінальну кваліфікацію нападів на суддів і адвокатів відповідно до Кримінального кодексу України, яка буде відображати їхню справжню природу і тяжкість

Разом з тим, у доповіді вказано на те, що адвокати, залучені до аналогічних справ на безоплатній основі, часто надавали послуги низької якості або діяли не найкраще в інтересах своїх клієнтів.

«УВКПЛ стурбоване тим, що призначені державою адвокати в кримінальних справах, пов'язаних з конфліктом, часто не діють в найкращих інтересах своїх клієнтів, порушуючи право обвинуваченого на ефективне представництво. В той час, як в інших кримінальних провадженнях адвокати з системи безоплатної правової допомоги довели свою ефективність, в вищезазначених «чутливих» провадженнях вони, як видається, неохоче протистояли слідчим і прокурорам», - ідеться у доповіді.

При цьому у більшості кримінальних справ, пов'язаних з конфліктом, моніторинг яких здійснювало УВКПЛ, захист обвинувачених здійснювали адвокати з системи безоплатної правової допомоги. Окремі випадки, задокументовані УВКПЛ за звітний період, свідчать про тривожну безперервну тенденцію частих порушень одного або декількох з вищевказаних елементів права на захисника.

Доповідь ґрунтується на 673 детальних інтерв’ю з жертвами та свідками порушень прав людини в рамках 517 кримінальних проваджень, що пов’язані із конфліктом на Сході. Інформація для звіту була також отримана від родичів та адвокатів, представників органів державної влади та інших джерел в ході моніторингу 1280 судових засідань, а також понад 3300 судових рішень та офіційних документів.

Нагадаємо, доповідь Управління Верховного комісара ООН з прав людини про ситуацію в Україні, яка описує події з 16 листопада 2018 року до 15 лютого 2019 року, також містила містить факти порушень прав адвокатів.

Популярні новини

Законодавство

На засіданнях МСЕК може бути присутній адвокат - набрав чинності…

Під час проведення експертизи на засіданні медико-соціальної експертної комісії за заявою особи може бути присутній її адвокат або законний представник. Його участь у засідання заінтересована особа забезпечує самостійно.

17:21 Ср 20.11.24 1354

Законодавство

Особисте і сімейне життя засуджених: що змінить новий законопроект

На виконання рішення Конституційного Суду у справі щодо особистого і сімейного життя особи, засудженої до довічного позбавлення волі, механізм надання засудженим короткочасних виїздів за межі виправних та виховних колоній буде вдосконалений.

14:12 Ср 20.11.24 1348

Захист військових

Адміністративна відповідальність військовослужбовців за КУпАП

Військовослужбовці – особлива категорія осіб, професійна діяльність яких передбачає специфічне правове регулювання. Це пов’язане і з виконанням складних, небезпечних та важливих завдань оборони країни, суворою дисципліною, єдиноначальністю, посиленими соціальними гарантіями. Серед різноманіття аспектів правового статусу військовослужбовців наявні і особливості притягнення їх до відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень.

11:33 Ср 20.11.24 1561

Дискусія

Виконавче провадження в «цифрі»: стан та перспективи обговорили на…

Діджиталізація виконавчого провадження передбачає повний перехід документообігу в електронний вигляд за допомогою електронних кабінетів в ЄСІКС. Для виконавців, сторін та їх представників це перш за все зручність, економія часу та ресурсів.

15:56 Вт 19.11.24 3062

Cудова практика

Судову практику з трудових спорів у 2024 році зібрали у дайджесті

Переведення на роботу в іншу місцевість, зупинення дії трудового договору, зміна істотних умов праці, систематичне невиконання трудових обов’язків, звільнення за власним бажанням, скорочення, знищення виробничих потужностей, закінчення дії трудового контракту, допуск до роботи без оформлення трудових відносин…

11:56 Вт 19.11.24 3037

Законодавство

Факт батьківства установлюватимуть в окремому провадженні - НААУ…

Статтю 315 (Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення) ЦПК пропонується доповнити нормою щодо встановлення факту батьківства відповідно до частини першої статті 130 Сімейного кодексу в порядку окремого провадження.

10:21 Пн 18.11.24 4454

Привітання

Вітання з нагоди 12-ої річниці створення Національної асоціації…

Дорогі колеги!

11:08 Нд 17.11.24 4944

Cудова практика

4 висновки ЄСПЛ у справі «Сергієнко проти України»

Україна має виплатити адвокату Олександру Сергієнку 15 тис. євро компенсації за порушення його прав з боку посадовців Національного антикорупційного бюро України під час розслідування справи проти його клієнта.

15:32 Сб 16.11.24 6855

Вестник:№ 10 жовтень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл