Напади на адвокатів у справах, пов’язаних з конфліктом на Сході, мають належно розслідуватися – доповідь Верховного комісара ООН з прав людини
В Україні адвокати, які надають захист на оплатній основі, можуть піддаватися небезпеці через представництво клієнтів в кримінальних справах, пов'язаних з конфліктом. З квітня 2014 до квітня 2020 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини у своїй доповіді задокументувало 12 нападів на адвокатів, які здійснювали захист на оплатній основі у справах такого типу. Експерти прямо пов’язують напади з професійною діяльністю.
Доповідь опублікована на сайті ООН.
«Незабезпечення владою безпеки адвокатів, в тому числі в приміщеннях судів, і відсутність дієвого розслідування таких нападів порушує право на особисту недоторканність і право на захисника, а також передбачений у країні захист від втручання під час виконання адвокатами своїх функцій», - ідеться у документі.
У 2017 і 2018 роках УВКПЛ задокументовано вісім нападів членів крайніх правих груп на адвокатів, які захищали осіб, з нібито «антиукраїнськими» поглядами (у всіх цих випадках йшлося про адвокатів, залучених на платній основі). Шість з цих нападів було скоєно в присутності поліції, яка не втручалася. Четверо адвокатів зазнали нападу в приміщенні суду, а в двох інших випадках були підпалені автомобілі адвокатів. Крім того, УВКПЛ задокументовано два випадки, коли адвокати піддавалися нападам з боку членів цих груп через захист осіб, щодо яких здійснювалося кримінальне провадження про ймовірне членство в збройних групах.
При цьому УВКПЛ стурбоване тим, що розслідування задокументованих нападів не привели до встановлення та притягнення правопорушників до відповідальності. Деякі нападу були зняті на камеру, що викликає питання щодо готовності поліції ефективно розслідувати ці випадки. Крім того, в більшості задокументованих випадків напади кваліфікувалися як «хуліганство», а не як насильство по відношенню до адвокатів або пошкодження їх майна. коли слідчі не приймають до уваги те, що жертви піддалися нападам як представники захищеної професії, це призводить до неефективності розслідування і безкарності, а також до покарання, яке не відображає тяжкість вчиненого злочину.
«Хоча з 2018 року частота нападів на адвокатів, що займаються кримінальними справами, пов'язаними з конфліктом, скоротилася, УВКПЛ зазначає, що нездатність органів влади розслідувати їх станом на дату цієї доповіді викликає стурбованість. Більш того, нездатність влади запобігати таким нападам, втручатися, розслідувати їх і притягати винних в нападах до відповідальності може сприяти тому, що адвокати будуть утримуватися від участі в таких справах. Це, в свою чергу, може звузити коло захисників, послугами яких можуть скористатися обвинувачені в справах», - ідеться у доповіді ООН.
У рекомендаційній частині звіту експерти ООН радять Офісу Генерального Прокурора забезпечувати правильну кримінальну кваліфікацію нападів на суддів і адвокатів відповідно до Кримінального кодексу України, яка буде відображати їхню справжню природу і тяжкість
Разом з тим, у доповіді вказано на те, що адвокати, залучені до аналогічних справ на безоплатній основі, часто надавали послуги низької якості або діяли не найкраще в інтересах своїх клієнтів.
«УВКПЛ стурбоване тим, що призначені державою адвокати в кримінальних справах, пов'язаних з конфліктом, часто не діють в найкращих інтересах своїх клієнтів, порушуючи право обвинуваченого на ефективне представництво. В той час, як в інших кримінальних провадженнях адвокати з системи безоплатної правової допомоги довели свою ефективність, в вищезазначених «чутливих» провадженнях вони, як видається, неохоче протистояли слідчим і прокурорам», - ідеться у доповіді.
При цьому у більшості кримінальних справ, пов'язаних з конфліктом, моніторинг яких здійснювало УВКПЛ, захист обвинувачених здійснювали адвокати з системи безоплатної правової допомоги. Окремі випадки, задокументовані УВКПЛ за звітний період, свідчать про тривожну безперервну тенденцію частих порушень одного або декількох з вищевказаних елементів права на захисника.
Доповідь ґрунтується на 673 детальних інтерв’ю з жертвами та свідками порушень прав людини в рамках 517 кримінальних проваджень, що пов’язані із конфліктом на Сході. Інформація для звіту була також отримана від родичів та адвокатів, представників органів державної влади та інших джерел в ході моніторингу 1280 судових засідань, а також понад 3300 судових рішень та офіційних документів.
Нагадаємо, доповідь Управління Верховного комісара ООН з прав людини про ситуацію в Україні, яка описує події з 16 листопада 2018 року до 15 лютого 2019 року, також містила містить факти порушень прав адвокатів.
Популярні новини
Сумна звістка
Пішов з життя голова Ради адвокатів Миколаївської області…
На 72 році життя перестало битися серце голови Ради адвокатів Миколаївської області В’ячеслава Антипченка.
Законодавство
Відстрочка від мобілізації для адвокатів: дискримінацію за стажем…
Критерій безперервного стажу здійснення адвокатської діяльності десять і більше років, як одного з критеріїв надання адвокатам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, має дискримінаційний характер.
Анонс
Адвокатів запрошують посприяти розвитку гендерної політики
Адвокати, які мають знання та досвід у сфері гендерної політики можуть долучитися до профільного комітету Національної асоціації адвокатів України.
Законодавство
Деяким АО, АБ та адвокатам необхідно подати звіт до Мінʼюсту
Тим адвокатським бюро, адвокатським об’єднанням та адвокатам, які є спеціально визначеними суб’єктами первинного фінансового моніторингу, необхідно до 11 січня 2025 року подати звіти до міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України.
Cудова практика
В Іллінойсі унормували використання ШІ суддями та адвокатами
Використання штучного інтелекту у суді дозволяється навіть без розкриття цього факту, але за умови відповідності правовим та етичним стандартам. При цьому адвокати, судді та самопредставлені сторони несуть відповідальність за кінцевий продукт своєї роботи.
Законодавство
В НААУ підтримали уточнення предметної юрисдикції спорів
Справи щодо правочину, у тому числі оскарження реєстраційних дій щодо такого правочину, укладеного на забезпечення виконання основного зобов’язання між юридичними особами, розглядатимуть господарські суди.
Гарантії діяльності
Про відвідування судів сторонами процесу адвокатам краще питати в…
Оскільки інформацію про осіб, які пропускаються до приміщень судів, збирають в територіальних управліннях Служби судової охорони, саме туди краще надсилати адвокатські запити про надання інформації щодо дати та часу відвідування судів сторонами судового процесу.
Регіони
Музей адвокатури відкрили у Раді адвокатів Запорізької області
До Дня адвокатури, який відзначається щороку 19 грудня, в будинку Ради адвокатів Запорізької області було відкрито Музей адвокатури Запорізької області.