Напади на адвокатів у справах, пов’язаних з конфліктом на Сході, мають належно розслідуватися – доповідь Верховного комісара ООН з прав людини | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Напади на адвокатів у справах, пов’язаних з конфліктом на Сході, мають належно розслідуватися – доповідь Верховного комісара ООН з прав людини

Різне
14:19 Пн 07.09.20 2005 Переглядів
Версія для друку

В Україні адвокати, які надають захист на оплатній основі, можуть піддаватися небезпеці через представництво клієнтів в кримінальних справах, пов'язаних з конфліктом. З квітня 2014 до квітня 2020 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини у своїй доповіді задокументувало 12 нападів на адвокатів, які здійснювали захист на оплатній основі у справах такого типу. Експерти прямо пов’язують напади з професійною діяльністю.

Доповідь опублікована на сайті ООН.

«Незабезпечення владою безпеки адвокатів, в тому числі в приміщеннях судів, і відсутність дієвого розслідування таких нападів порушує право на особисту недоторканність і право на захисника, а також передбачений у країні захист від втручання під час виконання адвокатами своїх функцій», - ідеться у документі.

У 2017 і 2018 роках УВКПЛ задокументовано вісім нападів членів крайніх правих груп на адвокатів, які захищали осіб, з нібито «антиукраїнськими» поглядами (у всіх цих випадках йшлося про адвокатів, залучених на платній основі). Шість з цих нападів було скоєно в присутності поліції, яка не втручалася. Четверо адвокатів зазнали нападу в приміщенні суду, а в двох інших випадках були підпалені автомобілі адвокатів. Крім того, УВКПЛ задокументовано два випадки, коли адвокати піддавалися нападам з боку членів цих груп через захист осіб, щодо яких здійснювалося кримінальне провадження про ймовірне членство в збройних групах.

При цьому УВКПЛ стурбоване тим, що розслідування задокументованих нападів не привели до встановлення та притягнення правопорушників до відповідальності. Деякі нападу були зняті на камеру, що викликає питання щодо готовності поліції ефективно розслідувати ці випадки. Крім того, в більшості задокументованих випадків напади кваліфікувалися як «хуліганство», а не як насильство по відношенню до адвокатів або пошкодження їх майна. коли слідчі не приймають до уваги те, що жертви піддалися нападам як представники захищеної професії, це призводить до неефективності розслідування і безкарності, а також до покарання, яке не відображає тяжкість вчиненого злочину.

«Хоча з 2018 року частота нападів на адвокатів, що займаються кримінальними справами, пов'язаними з конфліктом, скоротилася, УВКПЛ зазначає, що нездатність органів влади розслідувати їх станом на дату цієї доповіді викликає стурбованість. Більш того, нездатність влади запобігати таким нападам, втручатися, розслідувати їх і притягати винних в нападах до відповідальності може сприяти тому, що адвокати будуть утримуватися від участі в таких справах. Це, в свою чергу, може звузити коло захисників, послугами яких можуть скористатися обвинувачені в справах», - ідеться у доповіді ООН.

У рекомендаційній частині звіту експерти ООН радять Офісу Генерального Прокурора забезпечувати правильну кримінальну кваліфікацію нападів на суддів і адвокатів відповідно до Кримінального кодексу України, яка буде відображати їхню справжню природу і тяжкість

Разом з тим, у доповіді вказано на те, що адвокати, залучені до аналогічних справ на безоплатній основі, часто надавали послуги низької якості або діяли не найкраще в інтересах своїх клієнтів.

«УВКПЛ стурбоване тим, що призначені державою адвокати в кримінальних справах, пов'язаних з конфліктом, часто не діють в найкращих інтересах своїх клієнтів, порушуючи право обвинуваченого на ефективне представництво. В той час, як в інших кримінальних провадженнях адвокати з системи безоплатної правової допомоги довели свою ефективність, в вищезазначених «чутливих» провадженнях вони, як видається, неохоче протистояли слідчим і прокурорам», - ідеться у доповіді.

При цьому у більшості кримінальних справ, пов'язаних з конфліктом, моніторинг яких здійснювало УВКПЛ, захист обвинувачених здійснювали адвокати з системи безоплатної правової допомоги. Окремі випадки, задокументовані УВКПЛ за звітний період, свідчать про тривожну безперервну тенденцію частих порушень одного або декількох з вищевказаних елементів права на захисника.

Доповідь ґрунтується на 673 детальних інтерв’ю з жертвами та свідками порушень прав людини в рамках 517 кримінальних проваджень, що пов’язані із конфліктом на Сході. Інформація для звіту була також отримана від родичів та адвокатів, представників органів державної влади та інших джерел в ході моніторингу 1280 судових засідань, а також понад 3300 судових рішень та офіційних документів.

Нагадаємо, доповідь Управління Верховного комісара ООН з прав людини про ситуацію в Україні, яка описує події з 16 листопада 2018 року до 15 лютого 2019 року, також містила містить факти порушень прав адвокатів.

Популярні новини

У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на його підкаст

За кордоном

У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…

Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

16:41 Чт 08.05.25 206
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та юристи у Тернополі

Регіони

Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…

2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

10:41 Чт 08.05.25 310
Апостилювання подорожчало у 12 разів

Дискусія

Апостилювання подорожчало у 12 разів

Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

16:04 Ср 07.05.25 588
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Гарантії діяльності

РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

11:41 Ср 07.05.25 392
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

За кордоном

Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

16:57 Вт 06.05.25 390
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну підтримку

Підтримка

Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…

Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

14:42 Вт 06.05.25 449
У Великій Британії провели Ukraine Law Day

За кордоном

У Великій Британії провели Ukraine Law Day

У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

10:27 Вт 06.05.25 394
Адвокати, науковці та експерти дослідили проблеми судової експертизи (відео)

Дискусія

Адвокати, науковці та експерти дослідили проблеми судової…

Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз організувала круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.

13:41 Пн 05.05.25 743

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл