Застосування peer review до адвокатських досьє неможливе, адже це втручання в адвокатську таємницю – Рада адвокатів України | НААУ

Застосування peer review до адвокатських досьє неможливе, адже це втручання в адвокатську таємницю – Рада адвокатів України

Законодавство
14:37 Чт 06.08.20 2767 Переглядів
Версія для друку

Рада адвокатів України на своєму онлайн-засіданні 5 серпня 2020 року обговорила законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення доступу до безоплатної правової допомоги, запропонований Міністерством юстиції. Текст документу опублікований для обговорення на сайті НААУ.

У членів РАУ викликали занепокоєння нововведення, зокрема, впровадження peer review до адвокатських досьє.

РАУ вважає це втручанням в адвокатську таємницю і вирішила направити звернення до Мінюсту.

Проаналізувавши документ, член РАУ від Хмельницької області Оксана Каденко зазначила, що законопроект був розроблений Мінюстом на виконання Указу Президента України Володимира Зеленського, яким він зобов’язав Міністерство юстиції до кінця 2019 року впровадити механізм зовнішнього рецензування адвокатських досьє в системі БПД. «Ідея про те, що peer review – зовнішнього рецензування матеріалів адвокатського досьє  в системі БПД повинна бути, закріплена указом президента і Мінюст не розглядає альтернатив. У цьому питанні вони достатньо закриті і імперативно налаштовані», - констатувала Оксана Каденко.

Законопроект у нещодавній версії передбачав, що за участі РАУ мають бути створені комісії, які відбиратимуть експертів з числа адвокатів, що перевірятимуть якість, повноту і своєчасність БПД за принципом «адвокати перевіряють адвокатів». При цьому, мала бути скасована норма закону «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» щодо комісій з якості при Радах адвокатів регіонів.

Водночас, модель peer review не деталізована в законопроекті і, планується, що буде уточнена в підзаконних актах. За словами Оксани Каденко, у цьому полягає великий ризик встановлення контролю над адвокатською діяльністю.

«Яка модель кінцевих результатів? Хто буде звертатися за цим оцінюванням? Чи будуть матеріали вивчатися під час виконання доручення? Хто і в якій формі буде брати згоду у клієнта на таку оцінку адвоката чи така згода буде автоматичною? На ці питання відповіді немає – вони віднесені до підзаконних нормативних актів, які буде приймати Мінюст. Це небезпека втручання в нашу незалежність, створення моделі залежності адвокатів від інших, підміна дисциплінарних органів адвокатури суб’єктами, які будуть здійснювати peer review. Які наслідки для адвокатів, які надали досьє на оцінку? Запевняє Мінюст, що дисциплінарних не буде. Чи вплине це оплату в системі БПД? Всі такі питання ми виявили як вкрай небезпечні», - розповіла член РАУ.

Оксана Каденко повідомила, що напередодні засідання РАУ завдяки наполегливій позиції представників адвокатської спільноти на засіданні Робочої групи з питань БПД представники Мінюсту пішли на деякі поступки і внесли правки у законопроект, зокрема, зберегли положення про комісії з якості при РАР.

«Зміни, які пропонуються тепер вже в цій редакції, містять одну норму – Координаційний центр з надання БПД забезпечує оцінювання якості надання безоплатної правничої допомоги за допомогою інструментів, в тому числі, інструменту рецензування peer review в порядку, затвердженому Мінюстом. І повністю залишають наші комісії з питань якості …  », - зазначила Оксана Каденко. Проте, залишаються ризики, що поза адвокатурою не буде Міністерством юстиції може бути створено механізм контролю якості професійної адвокатської діяльності за непрозорими правилами.

Керівник Секретаріату НААУ, який очолює Наглядову раду Центру з надання БПД, Вадим Красник зазначив, що водночас в законопроекті немає чіткого обґрунтування поняття peer review і мети застосування його до адвокатських досьє. Він запропонував включити у звернення до Мінюсту вимогу пояснення цих категорій, адже невизначеність цих понять може вплинути на адвокатську таємницю.

Голова Комітету НААУ з питань БПД Олександр Дроздов повідомив, що найближчим часом його Комітет має зібратися на засідання для напрацювання ідей та узгодження позиції щодо запропонованих Мінюстом змін. Він також підтримав тезу, що небезпечно залишати визначення процедури peer review на рівні підзаконних актів Кабінету міністрів або Мінюсту, інших органів.

Підсумовуючи обговорення, Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова запропонувала у зверненні до Мінюсту розмежувати адвокатів та інших юристів, які надають безоплатну правову допомогу безпосередньо у законопроекті. Peer review може бути застосовано виключно до юристів, які надають вторинну правову допомогу у спрощеному провадженні, а адвокати працюють виключно під контролем та процедурами Ради адвокатів України, яка забезпечує незалежність адвокатури, і можуть бути оцінені комісіями з якості при РАР у випадку такого звернення.

«Міністерство юстиції повинно усвідомити, що є адвокатура, є спосіб захисту адвокатської таємниці, є спосіб захисту прав людей і не можна втручатися в обсяг адвокатської діяльності. Тому дійсно для адвокатів ці процедури мають бути іншими, тому що адвокати діють за правилами адвокатської етики, несуть обов’язок зберігати адвокатську таємницю і виконують закон «Про адвокатуру і адвокатську діяльність». Всі інші особи, які можуть надавати БВПД, мають бути під процедурами перевірки, але зовсім інших органів. Тоді буде виконане забезпечення peer review», - наголосила Лідія Ізовітова.

Звернення буде містити застереження щодо недопущення втручання в адвокатську таємницю, щодо неможливості використовувати peer review для втручання в адвокатську таємницю і пропозицію застосування peer review для інших юристів, які не є адвокатами, не мають відповідного механізму доступу до професії і дисциплінарних процедур. Разом з тим, РАУ підтримує необхідність модернізації відповідного законодавства про БПД у партнерській співпраці з органами і керівництвом Міністерства юстиції та іншими сторонами. 

Члени РАУ ухвалили рішення про звернення до Міністерства юстиції щодо нововведень в системі БПД одноголосно.

Популярні новини

Дискусія

Велика приватизація: сподівання на повне розблокування процесу

Попри вкрай складну економічну ситуацію, спричинену війною, Україна вимагає дієвих підходів до відновлення економіки. І приватизація є одним із ключових джерел наповнення бюджету та перетворення неефективних державних активів на дієздатні підприємства, що створюють робочі місця та забезпечують податкові надходження.

16:38 Пт 30.08.24 1457

Cудова практика

Обчислення вислуги років за участь в операціях Миротворчих Сил:…

Час служби у складі Миротворчих Сил ООН військовослужбовцям Збройних Сил України зараховується до вислуги років для призначення пенсій на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці.

14:28 Пт 30.08.24 1621

Підтримка

Родина загиблого на війні бійця отримала допомогу від Опікунської…

Опікунська рада НААУ підтримала родину загиблого на війні бійця, а також надала матеріальну допомогу двом пораненим воїнам та адвокату, який втратив майно через ворожі обстріли.

12:36 Пт 30.08.24 1762

Законодавство

Зміни до КПК про безальтернативне тримання під вартою суперечать…

Безальтернативне тримання під вартою для підозрюваних у правопорушеннях проти власності, у сфері господарської та службової діяльності суперечить положенням Конституції України, рішенням Конституційного Суду, а також практиці Європейського Суду з прав людини.

11:04 Чт 29.08.24 3383

Гарантії діяльності

Обшук у адвоката і гарантії діяльності: 8 висновків АП ВАКС, які…

Адвокати, як і судді, наділені окремими елементами імунітету спеціального суб’єкта у кримінальному провадженні проти них. Тож підхід, установлений щодо суддів варто застосовувати за аналогією щодо гарантій адвокатської діяльності.

10:12 Ср 28.08.24 5801

Cудова практика

Зниклий безвісти військовий: як визнати загиблим (судова практика)

В умовах війни буває так, що всі обставини свідчать про загибель військовослужбовця, але немає тіла або його неможливо ідентифікувати. В таких випадках отримати лікарський документ про смерть не вийде. Особа визнається безвісти зниклою, а родичі не можуть отримати всіх належних сум.

16:07 Вт 27.08.24 6192

Гарантії діяльності

Захисту достойні всі, адвокатура виконує цю вимогу Конституції

Формування у суспільстві думки, що адвокати якось неправильно обирають собі клієнтів, бо деякі люди не варті захисту, - дуже небезпечне явище для держави. У майбутньому це може бути використано нашими ворогами проти України.

12:58 Вт 27.08.24 5304

Привітання

Привітання з Днем незалежності України!

Шановні колеги, друзі та партнери!

8:57 Сб 24.08.24 34545

Вестник:№ 6 червень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл