Кількість скарг проти України до ЄСПЛ свідчить про неефективну роботу держорганів - Віталій Власюк | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Кількість скарг проти України до ЄСПЛ свідчить про неефективну роботу держорганів - Віталій Власюк

Різне
11:56 Чт 30.01.20 7061 Переглядів
Версія для друку

Велика кількість скарг проти України в Європейському суді з прав людини свідчить про неефективну роботу вітчизняних державних органів.

На цьому наголосив Голова Комітету з міжнародного права НААУ Віталій Власюк, коментуючи оприлюднену доповідь про діяльність ЄСПЛ в 2019 році.

Так, за даними ЄСПЛ, Україна входить в трійку лідерів за кількістю звернень. Частіше, ніж громадяни нашої країни, до Європейського суду з прав людини скарги подавали тільки громадяни Туреччини і Росії. Проти України подано 8 833 скарги.

«Це пов’язано як і з якістю закону, так і з практикою в діяльності органів влади, особливо - судів і правоохоронних. Тобто, настільки велика кількість скарг проти України означає неефективну роботу вітчизняних державних органів. З іншого боку, отримуючи рішення ЄСПЛ, Україна намагається їх виконувати, на відміну від, наприклад, Росії. Ми не ховаємося за «протиріччями чомусь там національному», а прислухаємося, виплачуємо гроші тощо», - наголосив Віталій Власюк.

Більше того, деякі рішення ЄСПЛ спонукали Україну змінити національне законодавство та вдосконалити діяльність державних органів, зауважив Голова Комітету.

«Виконувати рішення – це не тільки виплачувати гроші заявнику. Це ще й вносити зміни до законодавства, а також спроби поміняти так звану адміністративну практику – правила функціонування держорганів. На жаль, іноді держава копає сама собі яму, як у випадку зі справою «Юрій Іванов проти України», коли в результаті відверто популістської політики уряду були порушені Конвенційні гарантії пенсіонерів. Рішення уряду дозволило заощадити невеликі гроші тактично, але стратегічно призвело до тисяч задоволених скарг, в кожній з яких ЄСПЛ не тільки зобов’язав перерахувати пенсію скаржнику, але і виплатити йому компенсацію в розмірі 2-3 тисяч євро», - зазначив Віталій Власюк.

В цілому ЄСПЛ позитивно впливає на повагу до прав людини в Україні і є реальним механізмом захисту громадян у багатьох випадках. Це твердження потенційно справедливо і для інвесторів, нехай і з деякими застереженнями, підсумував Віталій Власюк.

За даними звітів ЄСПЛ, 2019 року проти України прийнято 109  рішень. Найбільше рішень стосуються порушень права на свободу і безпеку (54), нелюдського або принизливого поводження (40) та права на ефективний захист (38). За цими ж порушеннями лідирує і Російська Федерація, яка посідає перше місце за загальною кількістю рішень проти неї. На другому місці знаходиться Туреччина, проти  якої минулого року було прийнято 113 рішень. Таким чином, трійка країн-лідерів за кількістю рішень така ж сама, як і за кількістю поданих скарг.

Офіційна статистика показує, що проти низки європейських країн, наприклад Чехії або Швеції, взагалі немає звернень до ЄСПЛ. Проти Польщі, яка має приблизно однакову з Україною кількість населення, прийнято 12 рішень в 2019 році.

Всього, з 1959 року проти України прийнято 1413 рішень. З них 572 стосуються права на справедливий суд, 429 – тривалості проваджень, 379- права на свободу і безпеку і 358 – захисту власності.

 

 

Популярні новини

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Навчання

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

14:12 Пт 09.05.25 236
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на його підкаст

За кордоном

У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…

Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

16:41 Чт 08.05.25 252
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та юристи у Тернополі

Регіони

Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…

2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

10:41 Чт 08.05.25 359
Апостилювання подорожчало у 12 разів

Дискусія

Апостилювання подорожчало у 12 разів

Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

16:04 Ср 07.05.25 649
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Гарантії діяльності

РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

11:41 Ср 07.05.25 433
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

За кордоном

Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

16:57 Вт 06.05.25 422
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну підтримку

Підтримка

Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…

Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

14:42 Вт 06.05.25 481
У Великій Британії провели Ukraine Law Day

За кордоном

У Великій Британії провели Ukraine Law Day

У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

10:27 Вт 06.05.25 407

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл