Венеційську комісію попередили про ризики змін у дисциплінарних процедурах щодо українських суддів | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Венеційську комісію попередили про ризики змін у дисциплінарних процедурах щодо українських суддів

Законодавство
15:41 Пт 25.07.25 247 Переглядів
Версія для друку

Європейська комісія за демократію через право (Венеційська комісія) та Директорат РЄ з прав людини та верховенства права готують оцінку законопроектам, що стосуються судоустрою та статусу суддів в Україні.

Участь в консультаціях, які проходили вчора, 24 липня, взяла голова Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України Лідія Ізовітова.

Вона повідомила, що вищий орган адвокатського самоврядування затвердив висновок щодо законопроектів №№ 13165, 13165-1 та 13165-2, який був направлений усім членам Венеційської комісії та Офісу РЄ в Україні.

Зокрема, Л.Ізовітова розповіла про запровадження інституту тимчасового відсторонення судді від здійснення правосуддя строком до чотирьох місяців у зв'язку з дисциплінарним провадженням із категоричною забороною оскарження такого рішення.

На думку українського інституту адвокатури, це створює три критичні проблеми:

По-перше, порушуються конституційні принципи незалежності судової влади, права на справедливий суд та права на правничу допомогу. Заборона оскарження робить захист ілюзорним.

По-друге, механізми кримінального процесу безпідставно переносяться на дисциплінарне провадження, де ризики для суспільства відсутні апріорі.

По-третє, створюється підґрунтя для маніпуляцій, коли дисциплінарні скарги можуть використовуватися для усунення «незручних» суддів, що  породжує атмосферу страху серед суддів.

Рада адвокатів України дійшла висновку, що зміни концептуально невиправдані та системно небезпечні для незалежного правосуддя.

Також голова НААУ, РАУ звернула увагу міжнародних експертів на порушення міжнародно-правових норм.

Запропонований механізм, оскільки він забороняє оскарження рішення про тимчасове відсторонення судді, суперечить ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право на справедливий судовий розгляд та ефективний засіб правового захисту.

Також механізм не відповідає Основним принципам незалежності судових органів ООН 1985 року, які забороняють зовнішній тиск на суддів без відповідних процедурних гарантій.

Отже застосування до судді репресивного заходу ще до встановлення факту вчинення ним порушення суперечить презумпції невинуватості та принципу пропорційності, - підсумувала Л.Ізовітова. - Такі зміни перетворюють правову систему з інструменту справедливості на механізм контролю.

Голова НААУ, РАУ висловила переконання, що будь-які зміни до законодавства про судоустрій мають бути збалансованими, пропорційними та такими, що зміцнюють незалежність судової влади, а не створюють ризики для втручання у правосуддя.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Розпочато прийом документів кандидатів до конкурсної комісії з добору членів ВККС від РАУ

Анонс

Розпочато прийом документів кандидатів до конкурсної комісії з…

Рада адвокатів України оголошує про початок прийому документів від кандидатів, які виявили бажання бути обраними до складу Конкурсної комісії з добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів за квотою РАУ.

16:14 Пт 25.07.25 385
Венеційську комісію попередили про ризики змін у дисциплінарних процедурах щодо українських суддів

Законодавство

Венеційську комісію попередили про ризики змін у дисциплінарних…

Європейська комісія за демократію через право (Венеційська комісія) та Директорат РЄ з прав людини та верховенства права готують оцінку законопроектам, що стосуються судоустрою та статусу суддів в Україні.

15:41 Пт 25.07.25 248
Українських адвокатів запрошують у Бонн на стажування

Анонс

Українських адвокатів запрошують у Бонн на стажування

Молоді українські адвокати, які спеціалізуються у сфері цивільного, комерційного та економічного права, мають змогу взяти участь у програмі стажування в Німеччині. Її проводить Фонд міжнародної правової співпраці (IRZ) спільно з Федеральною палатою адвокатів та Німецькою спілкою адвокатів.

12:04 Пт 25.07.25 636
Декларації доброчесності суддів і не тільки: РАУ затвердила висновок до законопроектів

Законодавство

Декларації доброчесності суддів і не тільки: РАУ затвердила…

Під виглядом відновлення довіри до судової влади можуть бути запроваджені репресивні механізми контролю над нею. Це прямо суперечить міжнародному досвіду та може призвести до деградації української системи правосуддя.

10:57 Пт 25.07.25 250
Автоматичне продовження тримання під вартою порушує право на захист, - КС

Cудова практика

Автоматичне продовження тримання під вартою порушує право на…

Установлені приписами КПК перешкоди в доступі до суду та порушення права бути заслуханою у суді для особи в такому важливому питанні, як продовження строків тримання її під вартою, означає неможливість реалізації права на захист, гарантованого частиною другою статті 63 Конституції.

9:58 Чт 24.07.25 444
У ТЦК мобілізовані не мають доступу до правничої допомоги (документ)

Гарантії діяльності

У ТЦК мобілізовані не мають доступу до правничої допомоги (документ)

Коли на Черкащині адвокат звернувся із запитом до ТЦК в інтересах мобілізованого клієнта, там заявили про підробку документів, бо військовозобовʼязаний не мав телефона і фізично не міг підписати договір про надання правничої допомоги.

18:52 Ср 23.07.25 1502
Як оцінити перспективу звернення до ЄСПЛ: практичні орієнтири для адвоката

Дискусія

Як оцінити перспективу звернення до ЄСПЛ: практичні орієнтири для…

Звернення до Європейського суду з прав людини — це не просто останній шанс на справедливість, а складна і тривала процедура, яка потребує ретельного аналізу ще на етапі прийняття рішення про підготовку заяви.

13:17 Вт 22.07.25 412
Українська адвокатура інтегрує HELP у систему підвищення професійного рівня

Навчання

Українська адвокатура інтегрує HELP у систему підвищення…

За останні роки Національна асоціація адвокатів України стала одним із ключових партнерів Ради Європи у реалізації програми HELP — освітнього проєкту, спрямованого на розвиток правничої професії через навчання європейським стандартам прав людини.

11:48 Вт 22.07.25 495

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл