Декларації доброчесності суддів і не тільки: РАУ затвердила висновок до законопроектів | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Декларації доброчесності суддів і не тільки: РАУ затвердила висновок до законопроектів

Законодавство
10:57 Пт 25.07.25 243 Переглядів
Версія для друку

Під виглядом відновлення довіри до судової влади можуть бути запроваджені репресивні механізми контролю над нею. Це прямо суперечить міжнародному досвіду та може призвести до деградації української системи правосуддя.

24 липня Рада адвокатів України на своєму засіданні затвердила висновок до законопроектів, які  знаходяться на розгляді Верховної Ради:  

  • № 13165 від 09.04.2025 «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо удосконалення процедур подання та перевірки декларацій доброчесності суддів»;
  • № 13165-1 від 23.04.2025 «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо удосконалення процедур подання та перевірки декларацій доброчесності суддів»;
  • № 13165-2 від 25.04.2025 «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо удосконалення декларацій доброчесності суддів та родинних зв'язків судді».

Адвокати звернули увагу, що обговорення цих законопроєктів охоплює не лише питання судоустрою та доброчесності суддів, але й стосується гарантій правового захисту, процедур притягнення до відповідальності, доступу до правосуддя та професійної діяльності адвокатів. Тож участь адвокатури у цих консультаціях є принципово важливою.

На думку РАУ, певні законодавчі нововведення, запропоновані у проектах, викликають серйозні занепокоєння щодо їх сумісності з міжнародними та європейськими стандартами правосуддя, особливо з усталеною практикою Європейського суду з прав людини.

Зокрема, зауваження торкнулися невиправданого запровадження тимчасового відсторонення у дисциплінарних процедурах, дискусійної спроби класифікації дисциплінарних проступків, вимог до обґрунтованості судових рішень як критерію для дисциплінарної відповідальності. РАУ розкритикувала запровадження фінансових стягнень як інструменту тиску на суддів та розширення кола ініціаторів дисциплінарного провадження.

Адвокати відзначили проблематичне зниження вимог до кворуму ВРП, ослаблення колегіальності прийняття рішень, відзначивши ризики для якості суддівського корпусу.

Досліджуються проблеми дублювання процедур оцінювання суддів, обмеженості судового контролю над рішеннями ВККС. Що стосується самої комісії, то тут, на думку інституту адвокатури, причиною кризи є фундаментальний конфлікт інтересів, коли ВРП призначає членів ВККС, а потім розглядає дисциплінарні справи щодо них, затверджує результати конкурсів та може брати участь у конкурсах, організованих ВККС. Через кулуарний контроль комісії виникає загроза незалежності судової системи, що зумовлює потребу кардинальної зміни моделі формування ВККС.

У висновку детально аналізуються системні недоліки у формуванні та діяльності Громадської ради доброчесності та пропонуються шляхи її реформування. Законодавець послідовно впроваджує принцип поступового переходу судових інституцій до національної моделі формування з чітко визначеним переліком уповноважених суб'єктів, водночас ГРД продовжує функціонувати під безпосереднім впливом міжнародних донорів через штучне обмеження права участі виключно громадськими організаціями — отримувачами міжнародної технічної допомоги. Це призводить до професіоналізації громадського активізму, коли члени ГРД перетворюються на професійних громадських активістів, що існують завдяки донорській фінансовій підтримці. Така система фактично перетворює «громадський контроль» на оплачувану професійну діяльність, створюючи очевидний конфлікт інтересів.

Окремо орган адвокатського самоврядування звернув увагу на положення законопроектів №13137 та №13137-1, які містять положення, що безпосередньо стосуються адвокатури та правового статусу адвокатів, зокрема в контексті механізмів дисциплінарної відповідальності та можливих обмежень професійної діяльності.

На підставі аналізу наявних проблем РАУ зробила висновок, що довіру до правосуддя необхідно відновлювати не через репресивні механізми, що підривають основи правової держави, а системними реформами: підвищенням прозорості судових процедур, запровадженням сучасних стандартів відбору суддівських кадрів, створенням ефективної системи дисциплінарної відповідальності з повним дотриманням усіх процесуальних гарантій та принципів справедливого провадження.

Висновок РАУ щодо законопроектів про удосконалення процедур подання та перевірки декларацій доброчесності суддів буде оприлюднений на сайті НААУ найближчим часом.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Розпочато прийом документів кандидатів до конкурсної комісії з добору членів ВККС від РАУ

Анонс

Розпочато прийом документів кандидатів до конкурсної комісії з…

Рада адвокатів України оголошує про початок прийому документів від кандидатів, які виявили бажання бути обраними до складу Конкурсної комісії з добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів за квотою РАУ.

16:14 Пт 25.07.25 369
Венеційську комісію попередили про ризики змін у дисциплінарних процедурах щодо українських суддів

Законодавство

Венеційську комісію попередили про ризики змін у дисциплінарних…

Європейська комісія за демократію через право (Венеційська комісія) та Директорат РЄ з прав людини та верховенства права готують оцінку законопроектам, що стосуються судоустрою та статусу суддів в Україні.

15:41 Пт 25.07.25 240
Українських адвокатів запрошують у Бонн на стажування

Анонс

Українських адвокатів запрошують у Бонн на стажування

Молоді українські адвокати, які спеціалізуються у сфері цивільного, комерційного та економічного права, мають змогу взяти участь у програмі стажування в Німеччині. Її проводить Фонд міжнародної правової співпраці (IRZ) спільно з Федеральною палатою адвокатів та Німецькою спілкою адвокатів.

12:04 Пт 25.07.25 623
Декларації доброчесності суддів і не тільки: РАУ затвердила висновок до законопроектів

Законодавство

Декларації доброчесності суддів і не тільки: РАУ затвердила…

Під виглядом відновлення довіри до судової влади можуть бути запроваджені репресивні механізми контролю над нею. Це прямо суперечить міжнародному досвіду та може призвести до деградації української системи правосуддя.

10:57 Пт 25.07.25 244
Автоматичне продовження тримання під вартою порушує право на захист, - КС

Cудова практика

Автоматичне продовження тримання під вартою порушує право на…

Установлені приписами КПК перешкоди в доступі до суду та порушення права бути заслуханою у суді для особи в такому важливому питанні, як продовження строків тримання її під вартою, означає неможливість реалізації права на захист, гарантованого частиною другою статті 63 Конституції.

9:58 Чт 24.07.25 434
У ТЦК мобілізовані не мають доступу до правничої допомоги (документ)

Гарантії діяльності

У ТЦК мобілізовані не мають доступу до правничої допомоги (документ)

Коли на Черкащині адвокат звернувся із запитом до ТЦК в інтересах мобілізованого клієнта, там заявили про підробку документів, бо військовозобовʼязаний не мав телефона і фізично не міг підписати договір про надання правничої допомоги.

18:52 Ср 23.07.25 1494
Як оцінити перспективу звернення до ЄСПЛ: практичні орієнтири для адвоката

Дискусія

Як оцінити перспективу звернення до ЄСПЛ: практичні орієнтири для…

Звернення до Європейського суду з прав людини — це не просто останній шанс на справедливість, а складна і тривала процедура, яка потребує ретельного аналізу ще на етапі прийняття рішення про підготовку заяви.

13:17 Вт 22.07.25 412
Українська адвокатура інтегрує HELP у систему підвищення професійного рівня

Навчання

Українська адвокатура інтегрує HELP у систему підвищення…

За останні роки Національна асоціація адвокатів України стала одним із ключових партнерів Ради Європи у реалізації програми HELP — освітнього проєкту, спрямованого на розвиток правничої професії через навчання європейським стандартам прав людини.

11:48 Вт 22.07.25 495

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл