"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
У ТЦК мобілізовані не мають доступу до правничої допомоги (документ)

Коли на Черкащині адвокат звернувся із запитом до ТЦК в інтересах мобілізованого клієнта, там заявили про підробку документів, бо військовозобовʼязаний не мав телефона і фізично не міг підписати договір про надання правничої допомоги.
У березні чоловік звернувся до Звенигородського РТЦК із заявою про постановку на військовий облік і відстрочку. Йому відповіли, що відстрочка можлива лише після особистої явки. Але після прибуття до ТЦК чоловіка поставили на облік, визнали придатним до служби й мобілізували.
Адвокат, з яким було укладено договір про правничу допомогу, направив до ТЦК адвокатський запит. У відповідь посадові особи заявили про підробку документів і навіть повідомили поліцію. Як згодом пояснили у обласному ТЦК, мобілізований «не залишав розташування територіального центру, вільного доступу до електронних та технічних засобів не мав, оскільки мобільний телефон був добровільно залишений громадянином на зберігання черговому в цілях безпеки, а тому фізично не міг в подальшому підписати договір про надання правничої допомоги». Свої дії пояснили тим, що що територія ТЦК та його службові приміщення є військовими об’єктами, а розповсюдження відомостей про військовий об’єкт заборонено відповідно до наказу Міноборони України № 605 від 17.10.2023.
У Звенигородському районному відділку поліції ГУНП в Черкаській області розглянули звернення щодо можливої підробки підпису, але через відсутність складу злочину не знайшли підстав для відкриття кримінального провадження.
У звʼязку із фактами втручання у професійну діяльність адвокат звернувся до Національної асоціації адвокатів України. Зокрема він повідомив, що у день мобілізації його клієнта незаконно позбавили мобільного телефону та вільного пересування, що унеможливило оперативний зв’язок.
У Комітеті захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності виходили з того, що Закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» прямо забороняє будь-які дії, які можуть бути розцінені як перешкоджання правовій допомозі. А обов’язок держави - створити умови для її надання, незалежно від ситуації, в якій перебуває клієнт.
Особливо неприпустимими є факти ототожнення адвоката з клієнтом, публічне висунення звинувачень у зловживанні правами без рішень компетентних органів та ігнорування обов’язку державних органів надавати адвокатам інформацію відповідно до чинного законодавства.
Тож, дійшли висновку у Комітеті НААУ, дії посадових осіб районного ТЦК містять ознаки вчинення двох злочинів: перешкоджання законній діяльності адвоката (ст. 397 КК) та завідомо неправдивого повідомлення про вчинення злочину (ст. 383 КК).
У звʼязку із цим НААУ звернулася до Міністерства оборони та ТЦК з вимогами провести внутрішню службову перевірку дій посадових осіб, надати правову оцінку фактам звинувачення адвоката без належних підстав, відповісти по суті на адвокатський запит, а також надати роз’яснення щодо дотримання гарантій адвокатської діяльності та недопущення подібних порушень у майбутньому.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Cудова практика
Автоматичне продовження тримання під вартою порушує право на…
Установлені приписами КПК перешкоди в доступі до суду та порушення права бути заслуханою у суді для особи в такому важливому питанні, як продовження строків тримання її під вартою, означає неможливість реалізації права на захист, гарантованого частиною другою статті 63 Конституції.

Гарантії діяльності
У ТЦК мобілізовані не мають доступу до правничої допомоги (документ)
Коли на Черкащині адвокат звернувся із запитом до ТЦК в інтересах мобілізованого клієнта, там заявили про підробку документів, бо військовозобовʼязаний не мав телефона і фізично не міг підписати договір про надання правничої допомоги.

Дискусія
Як оцінити перспективу звернення до ЄСПЛ: практичні орієнтири для…
Звернення до Європейського суду з прав людини — це не просто останній шанс на справедливість, а складна і тривала процедура, яка потребує ретельного аналізу ще на етапі прийняття рішення про підготовку заяви.

Навчання
Українська адвокатура інтегрує HELP у систему підвищення…
За останні роки Національна асоціація адвокатів України стала одним із ключових партнерів Ради Європи у реалізації програми HELP — освітнього проєкту, спрямованого на розвиток правничої професії через навчання європейським стандартам прав людини.

Cудова практика
Зупинення адвокатської діяльності за непідвищення професійного…
Адвокат, який роками не підвищує свій професійний рівень, вчиняє триваюче порушення Правил адвокатської етики і заслуговує на зупинення права на заняття діяльністю. Правомірність такого рішення ВКДКА підтвердив апеляційний суд.

Навчання
Відшкодування витрат на послуги адвоката в судовому процесі: від…
Які «за» та «проти» заявлення до відшкодування витрат на послуги адвоката в судовому процесі, які документи необхідно подати, як заперечувати проти стягнення таких витрат і коли суд може зменшити суму?

Дискусія
Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС
Нещодавнє відкриття ринку Султанату Оман для української аграрної продукції — вже дев’ятий новий експортний напрям з початку 2025 року. Але за цим — не просто зростання цифр, але й перебудова логістики, відновлення довіри і пошук рівних правил гри.

ЄРАУ
19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів
У суботу, 19 липня, у звʼязку із плановими технічними роботами буде тимчасово обмежений доступ до особистих електронних кабінетів адвокатів на сайті Національної асоціації адвокатів України.