"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції – Комітет НААУ

Законопроект №13382 про внесення змін про удосконалення процедури конкурсу на зайняття посади члена ВККС суперечить Конституції, не забезпечує вдосконалення процедури, а тому його включення до порядку денного сесії ВР є недоцільним.
Такого висновку дійшли в Комітеті законотворчих ініціатив з питань адвокатської діяльності НААУ за підсумками аналізу пропонованих змін до Закону «Про судоустрій і статус суддів».
1 червня закінчився строк повноважень першого складу Конкурсної комісії, сформованої відповідно до перехідних положень Закону. У складі цієї комісії були три представники, запропоновані міжнародними та іноземними організаціями. Метою законопроекту автори ініціативи вважають продовження мандату комісії в зазначеному складі. Відповідні положення містяться і в тексті законопроекту.
У звʼязку із цим у Комітеті НААУ нагадали, що відповідно до частини першої статті 58 Конституції, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Цей принцип означає, що дія нормативного акта починається з моменту набрання ним чинності і припиняється з втратою ним чинності. До подій чи фактів застосовується той закон або нормативно-правовий акт, який діяв на момент їх настання.
Конституційний Суд наголошував, що принцип незворотності дії законів у часі є гарантією правової безпеки людини і громадянина.
Також заборона зворотної дії законів забезпечує дотримання принципу правової визначеності. Законодавець не має необмежених повноважень самостійно надавати або не надавати зворотну дію нормативним актам, адже це підриває довіру до держави.
При цьому проект не містить жодних положень, спрямованих на вдосконалення самої процедури конкурсу. Єдиною його метою є продовження мандату першого складу Конкурсної комісії з міжнародними експертами до червня 2028 року, хоча строк їхніх повноважень вже завершився.
Таким чином, запропонований механізм прямо суперечить ст. 58 Конституції.
Ці та інші зауваження були направлені профільному Комітету ВР з питань правової політики. Ознайомитися з повним текстом можна за посиланням.
Нагадаємо, нещодавно НААУ провела круглий стіл на тему «Проблемні питання формування конкурсної комісії з відбору членів ВККС: виклики чи блокування?». Його учасники дійшли висновків, що модель конкурсної комісії з добору членів ВККС, запроваджена як антикризова, себе вичерпала. А бездіяльність Вищої ради правосуддя щодо формування нового складу комісії, відсутність відповідальності та наявні ознаки політичного впливу свідчать: повноваження мають бути передані безпосередньо законодавчо визначеним субʼєктам формування ВККС.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Дискусія
Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС
Нещодавнє відкриття ринку Султанату Оман для української аграрної продукції — вже дев’ятий новий експортний напрям з початку 2025 року. Але за цим — не просто зростання цифр, але й перебудова логістики, відновлення довіри і пошук рівних правил гри.

ЄРАУ
19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів
У суботу, 19 липня, у звʼязку із плановими технічними роботами буде тимчасово обмежений доступ до особистих електронних кабінетів адвокатів на сайті Національної асоціації адвокатів України.

Законодавство
Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції –…
Законопроект №13382 про внесення змін про удосконалення процедури конкурсу на зайняття посади члена ВККС суперечить Конституції, не забезпечує вдосконалення процедури, а тому його включення до порядку денного сесії ВР є недоцільним.

Законодавство
Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення
Замість того, аби переписувати до законів України положення регламентів ЄС, варто розпочати пошук механізмів врахування останніх як елементів національного права. З набуттям членства України у ЄС всі ці документи автоматично стануть частиною законодавства, тож важливо вчитися працювати з ними вже зараз.

Законодавство
Тих, хто ототожнює адвокатів з клієнтами, штрафуватимуть – ухвалено…
Публічне ототожнення особою адвоката з клієнтом, якому таким адвокатом надається професійна правнича допомога стане адміністративним правопорушенням, а форми втручання в діяльність адвоката, відповідальність за яке передбачена ст. 397 Кримінального кодексу, - деталізовано.

Навчання
Вимкни справу: чим ризикує адвокат, ігноруючи режим сну
У юридичній практиці складно уникнути перенавантаження: дедлайни, багатозадачність, емоційна робота з клієнтами, публічні виступи. Але саме ці фактори роблять адвокатів особливо вразливими до наслідків хронічного недосипу.

За кордоном
НААУ передала зауваження до імміграційного закону Португалії
Представник Національної асоціації адвокатів України в Португалії Віктор Архіпов обговорив з новообраним головою Ордену адвокатів Португалії Жоао Массано низку питань, що стосуються правового становища українців у країні.

Взаємодія
Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової…
Національна асоціація адвокатів України, Рада адвокатів Львівської області та Центральний державний історичний архів України у м. Львів підписали Меморандум про співпрацю. Документ відкриває нові можливості для вивчення та популяризації історії української адвокатури, архівних досліджень і створення спільних науково-просвітницьких проектів.