Мобілізація адвоката для перешкоджання діяльності є злочином – НААУ | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Мобілізація адвоката для перешкоджання діяльності є злочином – НААУ

Гарантії діяльності
15:22 Ср 27.08.25 736 Переглядів
Версія для друку

Національна асоціація адвокатів України звернулася до Офісу Генерального прокурора із заявою про вчинення злочинів у зв’язку з подіями навколо мобілізації адвоката. Його затримали під час виконання професійних обов’язків, утримували без пояснень, побили й відправили до військової частини, попри чинну відстрочку від служби.

Нагадаємо, адвоката, який спеціалізувався на захисті прав колишніх працівників поліції, затримали 21 липня у приміщенні райвідділу поліції під час ознайомлення з матеріалами службових розслідувань за адвокатським запитом. Працівники ТЦК заблокували йому вихід, зажадали військово-облікові документи та, попри надану довідку про чинну відстрочку від мобілізації, примусово доставили до територіального центру.

У ТЦК адвоката кілька годин утримували без пояснень, відмовляючись назвати підстави затримання. Він звернувся на урядову гарячу лінію Міністерства оборони та викликав поліцію, однак реакції не було. Увечері йому запропонували пройти військово-лікарську комісію. Згодом адвокат дізнався, що ТЦК того ж дня ухвалив протокольне рішення про скасування відстрочки.

Коли адвокат відмовився їхати до військової частини без документів і пояснень, у нього відібрали телефон, кілька разів ударили в спину та обличчя. У дорозі йому викликали «швидку», яка доставила його до лікарні. Медики зафіксували перелом ребра, забій грудної клітки та інші ушкодження. Телефон чоловікові повернули лише наступного дня, після офіційного зарахування до військової частини. Після цього адвокат звернувся за захистом до НААУ (докладніше про обставини інциденту можна дізнатися тут).

У НААУ розцінили події як грубе порушення гарантій адвокатської діяльності. Профільний комітет із захисту прав адвокатів підкреслив, що адвокат виконував професійні обов’язки, діючи в межах закону та на підставі відповідних договорів про надання правничої допомоги клієнтам. Перешкоджання його роботі, примусове затримання та застосування фізичного насильства суперечать закріпленим у законодавстві гарантіям незалежності адвоката.

В асоціації звернули увагу, що відповідно до ст. 23 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» професійні права, честь і гідність адвоката гарантуються та охороняються Конституцією і законами України. Будь-які втручання у здійснення адвокатської діяльності заборонені, а життя і здоров’я адвоката перебувають під особливою охороною держави.

Зважаючи на це НААУ подала заяву до Офісу Генерального прокурора про вчинення кримінальних правопорушень щодо адвоката. У документі зазначено, що в діях працівників поліції та ТЦК і СП вбачаються ознаки низки злочинів: перешкоджання адвокатській діяльності (ст. 397 КК), незаконне позбавлення волі (ст. 146 КК), незаконне затримання (ст. 371 КК), втручання в роботу електронних систем (ст. 361 КК) та умисне заподіяння тілесних ушкоджень середньої тяжкості (ст. 122 КК).

Від органів прокуратури вимагається внести відомості за заявою до ЄРДР, розпочати досудове розслідування та поінформувати про його початок у встановленому законом порядку.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Мобілізація адвоката для перешкоджання діяльності є злочином – НААУ

Гарантії діяльності

Мобілізація адвоката для перешкоджання діяльності є злочином –…

Національна асоціація адвокатів України звернулася до Офісу Генерального прокурора із заявою про вчинення злочинів у зв’язку з подіями навколо мобілізації адвоката. Його затримали під час виконання професійних обов’язків, утримували без пояснень, побили й відправили до військової частини, попри чинну відстрочку від служби.

15:22 Ср 27.08.25 737
Адвокати та поліграфологи розширюють партнерство

Взаємодія

Адвокати та поліграфологи розширюють партнерство

Національна асоціація адвокатів України та Національна асоціація поліграфологів України підписали Меморандум про співпрацю. Документ спрямований на посилення взаємодії між фахівцями у сфері правничої допомоги та судово-психологічних досліджень із використанням поліграфа.

12:56 Ср 27.08.25 218
Перетин кордону під час воєнного стану: адвокатка відповіла на типові запитання

Дискусія

Перетин кордону під час воєнного стану: адвокатка відповіла на…

Хто може перетнути державний кордон України під час воєнного стану? Чи потрібна згода батьків для виїзду з дитиною? Чи мають право на виїзд юнаки 16–18 років, чоловіки від 18 до 25, заброньовані працівники та жінки-військовозобов’язані?

10:46 Ср 27.08.25 377
Війна і цивільний процес: як адвокатам орієнтуватися у змінній судовій практиці

Дискусія

Війна і цивільний процес: як адвокатам орієнтуватися у змінній…

Повномасштабна війна актуалізувала проблему цивільного процесу: якщо одна зі сторін мобілізована, справа має бути зупинена. Це стосується навіть розлучень, аліментів чи спадщини. Верховний Суд намагається знайти баланс, але наскільки вдало?

10:43 Вт 26.08.25 331
Привітання з Днем незалежності України

Привітання

Привітання з Днем незалежності України

Шановні колеги!

9:04 Нд 24.08.25 354
Які дані достатні для початку розслідування, - зауваження НААУ до проекту №12439

Законодавство

Які дані достатні для початку розслідування, - зауваження НААУ до…

Проблема тиску правоохоронних органів на бізнес залишається однією з найгостріших для української економіки. Неврегульованість окремих процедур у Кримінальному процесуальному кодексі призводить до зловживань, у результаті яких підприємці опиняються в умовах правової невизначеності.

18:48 Пт 22.08.25 785
Закон про адвокатуру і Конвенція РЄ: у НААУ оцінили відповідність (порівняльна таблиця)

Гарантії діяльності

Закон про адвокатуру і Конвенція РЄ: у НААУ оцінили відповідність…

У Національній асоціації адвокатів України підготували та оприлюднили порівняльну таблицю, що демонструє стан відповідності українського законодавства положенням Конвенції Ради Європи про захист професії адвоката.

13:52 Пт 22.08.25 1121
Цифровізація виконання судових рішень: адвокатам презентували посібник

Видання

Цифровізація виконання судових рішень: адвокатам презентували…

Сфера виконання судових рішень переходить у цифровий формат: виконавчі документи оформлюються та надсилаються через ЄСІКС і АСВП. Це підвищує швидкість і прозорість, але водночас ставить перед юристами нові виклики у використанні електронних сервісів.

16:38 Чт 21.08.25 1729

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл