"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
ВРП продовжує ігнорувати законні строки формування конкурсної комісії ВККС

Вища рада правосуддя продовжує порушувати встановлені законом строки формування нового складу конкурсної комісії для добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
1 червня 2025 року закінчився строк повноважень першого складу конкурсної комісії за участі міжнародних експертів. Згідно з вимогами Закону «Про судоустрій і статус суддів», ВРП мала протягом п'яти днів після припинення повноважень попереднього складу (тобто до 6 червня) опублікувати в «Голосі України» та на своєму офіційному вебсайті оголошення про початок добору кандидатів.
Крім того, ВРП була зобов'язана надіслати всім суб'єктам формування конкурсної комісії письмове повідомлення про початок конкурсу із пропозицією подати кандидатури. Серед таких суб'єктів є Рада адвокатів України, яка має законне право висувати своїх представників до складу комісії.
Оскільки таке обов'язкове повідомлення Рада адвокатів України так і не отримала, 13 червня голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова офіційно звернулася до Вищої ради правосуддя з вимогою дотримання встановлених законом строків та процедур формування нового складу конкурсної комісії.
Із повідомлення на сайті ВРП відомо, що питання формування конкурсної комісії ВККС було включено до проекту порядку денного засідання 17 червня, однак під час голосування воно не було включене до остаточного порядку денного, що фактично заблокувало його розгляд.
У відповіді на запит НААУ заступник голови ВРП Оксана Кваша зазначила, що «на сьогодні Вищою радою правосуддя обговорюється питання щодо затвердження методології оцінювання відповідності кандидата на посаду члена Конкурсної комісії критеріям, визначеним частиною четвертою статті 95-1 Закону».
Однак критично важливо, що ВРП не включила це питання до порядку денного своїх засідань та не приймала жодних офіційних рішень з цього приводу. Це означає, що відповідь Оксани Кваші є її особистою думкою, а не офіційною позицією органу.
Варто зазначити, що Закон "Про судоустрій і статус суддів" взагалі не передбачає повноважень ВРП щодо визначення та затвердження методології оцінювання кандидатів на посаду члена конкурсної комісії. Стаття 95-1 встановлює жорсткі строки формування конкурсної комісії, визначені днями, тому ВРП мала подбати про всі підготовчі процедури заздалегідь, а не після закінчення строку повноважень попереднього складу.
Згідно зі статтею 95-1 Закону, відбір кандидатів здійснюють самі суб'єкти формування конкурсної комісії - Рада суддів України, Рада прокурорів України, Рада адвокатів України та Національна академія правових наук України, які подають ВРП готові пропозиції щодо кандидатур. ВРП зобов'язана лише призначити членів конкурсної комісії з числа запропонованих осіб протягом п'яти днів з дня одержання пропозицій. Критерії для кандидатів чітко визначені законом: бездоганна ділова репутація, високі професійні якості, суспільний авторитет та відповідність критерію доброчесності. Жодних додаткових методологій для оцінки цих критеріїв закон не вимагає та не передбачає.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Взаємодія
Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової…
Національна асоціація адвокатів України, Рада адвокатів Львівської області та Центральний державний історичний архів України у м. Львів підписали Меморандум про співпрацю. Документ відкриває нові можливості для вивчення та популяризації історії української адвокатури, архівних досліджень і створення спільних науково-просвітницьких проектів.

Анонс
Адвокатів запрошують до створення стандартів для ШІ
До 18 липня триває прийом заявок до Юридичного комітету Міжнародної асоціації етики та доброчесності штучного інтелекту (AI Ethics & Integrity International Association, AIEI).

Законодавство
У НААУ оцінили ідею збільшення строків відповідальності за…
Неспроможність держави забезпечити відповідальність за порушення у сфері доступу до інформації, зокрема за несвоєчасне надання, ненадання або надання неповної чи недостовірної інформації у відповідь на адвокатський запит, є не лише питанням свободи слова, а й проблемою доступу до правосуддя.

Різне
Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом
У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.

Дискусія
Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу…
Для України звичною стала практика, коли норми закону спершу приймаються, а потім нівелюються. Але коли реформа за реформою обирають взірців доброчесності, а їх «святість» порушує будь-які закони, логіка побудови карткового будиночку ламається вщент.

Дискусія
Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно…
Професії адвоката і експерта можуть і повинні розвиватися, навчаючись одна в одної, обмінюючись досвідом та кращими практиками. Разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та ефективну систему правосуддя, гідну європейської України.

Взаємодія
У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси
На суботу, 12 липня, заплановано глобальні роботи на інфраструктурі ДП «Інформаційні судові системи». У звʼязку із цим, в цей день з продовженням на 13 липня, можуть бути недоступні сервіси електронного суду, електронного кабінету та інші.

Дискусія
Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим…
Що зміниться для бізнесу після скасування Господарського кодексу? Як тепер укладати договори, хто нестиме відповідальність, як захищати інтереси у спорах і чим компенсувати втрату спеціального регулювання?