Не ламати, а вдосконалювати: адвокатура виступає проти навʼязаної реформи | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Не ламати, а вдосконалювати: адвокатура виступає проти навʼязаної реформи

Законодавство
14:16 Пт 06.06.25 1476 Переглядів
Версія для друку

Потреба у реформуванні української адвокатури не підтверджена жодними об’єктивними даними. Чинна модель організації інституту вже передбачає інструменти його еволюційного розвитку. Тому замість закликів до кардинальних змін слід зосередитись на вдосконаленні механізмів реалізації функцій адвокатури.

На цьому наголосила член Ради адвокатів України Оксана Каденко під час круглого столу «Реформа адвокатури», організованого проєктом ЄС «Право-Justice». Перша сесія заходу була присвячена питанням внутрішньої організації, структури та питанням функціонування адвокатури.

О.Каденко нагадала, що вся система організації адвокатури в Україні побудована на принципах виборності, прозорості та внутрішньої автономії. Усі органи адвокатського самоврядування — як регіонального, так і національного рівня — складаються виключно з адвокатів і обираються самими адвокатами. Жодна посадова особа в системі не призначається зовнішнім суб’єктом, а кожен орган діє в межах власної компетенції — від Ради адвокатів України до кваліфікаційно-дисциплінарних і ревізійних комісій. «Жоден неадвокат не займає посад в органах адвокатури. Жоден зовнішній суб’єкт не впливає на вибір адвокатів», — підкреслила вона.

Особливістю української моделі є також об’єднання всієї професійної спільноти в єдину структуру — Національну асоціацію адвокатів України. Це забезпечує єдність стандартів, прозорість функціонування і зрозумілість для суспільства та держави. І на думку члена РАУ, така інституційна модель довела свою ефективність навіть в умовах війни. Вона не лише виконує владні функції (допуск до професії, дисциплінарні провадження, ведення реєстрів), а й забезпечує корпоративні (встановлення стандартів, захист прав) і сервісні (технічна підтримка, інструменти, допомога).

Також спікер висловила думку про те, що нинішня дискусія про реформу базується не на аналітичних висновках чи статистиці, а на підміні понять. Зокрема, проблеми з реалізацією окремих функцій — наприклад, організація кваліфікаційного іспиту чи управлінські рішення в умовах війни — необґрунтовано подаються як підстави для повного реформування системи. «Я ніколи не бачила жодної аргументованої критики саме моделі української адвокатури. А от спроби видати потребу вдосконалити окрему функцію за потребу змінити всю модель — бачу часто», — зазначила О.Каденко.

На погляд представника адвокатського самоврядування, існуюча законодавча конструкція адвокатури дозволяє постійне її вдосконалення — як через закон, так і через внутрішнє саморегулювання. І жодних підстав для руйнування цієї моделі немає.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Пост із наслідками: чому адвокат не має «приватної зони» в соцмережах

Дискусія

Пост із наслідками: чому адвокат не має «приватної зони» в…

Адвокат у соцмережах — це не приватна особа, а завжди публічний представник професії. Навіть неусвідомлені порушення можуть мати наслідки — аж до втрати статусу.

17:14 Пн 30.06.25 574
Воєнний стан і трудові відносини: дайджест судової практики підготували у НААУ

Cудова практика

Воєнний стан і трудові відносини: дайджест судової практики…

Комітет НААУ з питань трудового права презентував новий дайджест судової практики за II квартал 2025 року. В ньому зібрано 14 постанов Верховного Суду з трудових спорів, які формують орієнтири для правозастосування в умовах воєнного стану.

14:31 Пн 30.06.25 259
Привітання з Днем Конституції України!

Привітання

Привітання з Днем Конституції України!

Шановні колеги!

9:49 Сб 28.06.25 611
Адвокатам нагадали: відпочинок — це обовʼязок, а не винагорода

Навчання

Адвокатам нагадали: відпочинок — це обовʼязок, а не винагорода

Чи можна залишатися ефективним фахівцем, ігноруючи сигнали втоми? Чи здатен адвокат надавати правничу допомогу, не дбаючи про власне ментальне здоров’я? Ці запитання стали центральними на вебінарі «Відпочинок: лінь чи необхідність?».

16:04 Пт 27.06.25 1198
10 тем великої приватизації обговорили адвокати з очільницею Фонду держмайна

Дискусія

10 тем великої приватизації обговорили адвокати з очільницею Фонду…

Велика приватизація — тема, яка рідко стає предметом публічної дискусії, хоча саме від неї значною мірою залежить економічне майбутнє країни. Як саме держава обирає, що продавати, на яких умовах і якими механізмами захищає себе й інвестора? Як працює з проблемними активами, санкційним майном та міжнародними покупцями?

13:36 Пт 27.06.25 444
ПАЕ проти договору: про конфлікт норм у роботі адвоката

Дискусія

ПАЕ проти договору: про конфлікт норм у роботі адвоката

Укладення договору між адвокатом і клієнтом — не лише питання юридичної техніки, а й випробування на баланс між професійною етикою, законодавством і самозахистом.

13:46 Чт 26.06.25 957
Тиждень захисту бізнесу проведуть у НААУ

Анонс

Тиждень захисту бізнесу проведуть у НААУ

З 30 червня по 4 липня у Національній асоціації адвокатів України пройде тиждень захисту бізнесу.

12:32 Чт 26.06.25 480
Службовий лист СБУ про «небезпечну» адвокатуру виявився фейком

Гарантії діяльності

Службовий лист СБУ про «небезпечну» адвокатуру виявився фейком

Служба безпеки України офіційно заперечила справжність документа, в якому йшлося про начебто загрозливі тенденції у розвитку інституту адвокатури. Текст, який був оприлюднений раніше на маловідомому сайті та поширений у Telegram-каналах, не є службовим листом СБУ.

11:28 Чт 26.06.25 808

Вестник:№5 травень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл