"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
У НААУ закликали виконувати стандарти РЄ щодо професії адвоката

Нещодавно затверджена дорожня карта вступу до ЄС в частині реформи адвокатури апелює до неіснуючих європейських стандартів і була ухвалена з порушенням міжнародних принципів. Тому перш ніж говорити про зміни, необхідно порівняти чинну модель інституту адвокатури із стандартами Ради Європи, що знайшли своє втілення у Конвенції про захист професії адвоката.
Таку думку під час круглого столу «Реформа адвокатури», організованого проектом ЄС «Право-Justice», висловила голова Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України Лідія Ізовітова.
Нагадаємо, 14 травня 2025 року розпорядженням Кабміну №475-р було схвалено дорожні карти за кластером 1 «Основи процесу вступу до ЄС». Документом зокрема передбачається оновлення законодавства про адвокатуру шляхом його гармонізації з «європейськими стандартами» та кращими практиками.
Але які саме європейські стандарти мали на увазі автори чергової реформи, - таке питання поставила очільниця НААУ перед учасниками заходу. Бо на момент підготовки дорожньої карти формалізованих європейських стандартів у сфері адвокатури не існувало. Французька, німецька, англійська, скандинавська моделі адвокатури — усі вони суттєво відрізняються одна від одної. І кожна з них є стандартом у своїй країні. На думку Л.Ізовітової, перш ніж говорити про реформу, слід чітко вказати, на які саме стандарти посилаються ініціатори змін і в яких документах вони зафіксовані.
Голова НААУ зауважила, що чинний Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» був ухвалений у 2012 році саме на виконання зобов’язань перед Радою Європи. І його відповідність стандартам було підтверджено у Спільному висновку Венеційської комісії, яка визнала його таким, що відповідає «європейським конституційним стандартам». А у травні цього року Рада адвокатських та правових товариств Європи (CCBE) визнала українські Правила адвокатської етики найкращими на європейському просторі.
При цьому дорожня карта пропонує вирішити те, що вже фактично вирішено, наприклад, допуск іноземних адвокатів. Тому складається враження, що автори чергової реформи не знайомі з чинним законом.
Від імені Ради адвокатів України Л.Ізовітова офіційно заявила, що затвердження дорожньої карти відбулось без попередніх консультацій з Національною асоціацією адвокатів України. Але відповідно до Рекомендацій Ради Європи від 25 жовтня 2000 року та Основних принципів ООН щодо ролі адвокатів від 14 грудня 1990 року, будь-яке законодавство, яке регулює питання діяльності адвокатури, не може прийматися без попереднього повідомлення та консультацій з професійною організацією адвокатів. І саме це є міжнародним принципом, який було порушено із затвердженням 14 травня дорожньої карти
Тож затвердження 14 травня дорожньої карти щодо реформування адвокатури свідчить про недотримання державою взятих на себе міжнародних зобов'язань у сфері незалежності професії адвоката.
Тому аналізуючи факти — посилання на неіснуючі стандарти, ігнорування справжніх європейських документів, порушення процедур, спроби реформувати успішно функціонуючу систему — виникає обґрунтована підозра стосовно прихованої мети авторів реформи перешкоджання вступу України до ЄС.
Цікаво, що у день затвердження дорожньої карти європейські країни підписали Конвенцію Ради Європи про захист професії адвоката. Саме вона стала першим у світі міжнародним договором, який встановив формалізовані європейські стандарти адвокатури. І український експерт - заступник голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій був віце-президентом комісії, яка розробляла цю Конвенцію.
Тому Л.Ізовітова закликала не ігнорувати нові правові реалії. На її думку, перш ніж реформувати українську адвокатуру, слід провести фахову оцінку відповідності чинного законодавства європейським стандартам, закріпленим у Конвенції. І лише після цього — за потреби — говорити про зміни. «Адвокатура готова до конструктивного діалогу, але на основі реальних, а не вигаданих, міжнародних європейських стандартів», - резюмувала голова НААУ, РАУ.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Cудова практика
Адвокат заявника про злочин може подавати апеляцію — ВС
Апеляційний суд припустився істотного порушення кримінального процесуального закону, повернувши скаргу адвоката через формальне тлумачення відсутності права заявника мати представника. Це обмежило гарантоване право на оскарження та доступ до правосуддя.

Самоврядування
ВРП продовжує ігнорувати законні строки формування конкурсної…
Вища рада правосуддя продовжує порушувати встановлені законом строки формування нового складу конкурсної комісії для добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Законодавство
Розлучення не впливає на усиновлення — у НААУ назвали зайвими зміни…
Формалізація у Сімейному кодексі норми про те, що факт розірвання шлюбу між усиновлювачами сам по собі не є підставою для скасування усиновлення, є недоречним - ця норма і так забезпечена судовою практикою.

Cудова практика
Бронювання, військовий облік та мобілізація: вийшов дайджест…
Центр надання методичної допомоги та координації волонтерського руху адвокатів з правового захисту військовослужбовців при НААУ спільно з Комітетом НААУ з питань трудового права підготували узагальнення актуальної судової практики з питань бронювання, військового обліку та мобілізації за перше півріччя 2025 року.

Дискусія
Розслідування «Радіо Свобода» підтвердило: адвокат Лідія Ізовітова…
17 червня на сайті «Радіо Свобода» вийшов матеріал, присвячений діяльності Вищої ради юстиції у 2004-2014 роках. Напередодні публікації журналіст Сергій Андрушко звертався до Національної асоціації адвокатів України з проханням надати коментар щодо діяльності Лідії Ізовітової у складі ВРЮ в той період. НААУ надала офіційну відповідь, зазначивши, що Лідія Ізовітова не обіймає жодних посад у ВРЮ/ВРП з 2014 року і вже понад десять років зосереджена виключно на адвокатурі.

Гарантії діяльності
НААУ запитала АПУ про факти озвучених порушень прав адвокатів
У Національній асоціації адвокатів України стурбовані інформацією про порушення професійних прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності, яку 16 червня поширила ВГО «Асоціація правників України». Ця тема стане предметом розгляду на засіданні Ради адвокатів України.

Дискусія
Розшук криптоактивів: санкції, юрисдикції та виклики для…
Розшук криптовалюти потребує застосування сучасних технологій і глибокої аналітики блокчейну. Традиційних інструментів забезпечення виконання зобов’язань кредиторів дедалі частіше недостатньо — особливо у випадках обходу санкцій, транскордонних переказів або використання замаскованих гаманців.

Гарантії діяльності
Черговий конфлікт з ТЦК: адвокату зламали ногу, а його клієнт…
19 червня у приміщенні військово-лікарської комісії, куди автобус Красноградського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) доставив декілька осіб, стався інцидент із застосуванням фізичної сили до адвоката.