"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
У НААУ закликали виконувати стандарти РЄ щодо професії адвоката

Нещодавно затверджена дорожня карта вступу до ЄС в частині реформи адвокатури апелює до неіснуючих європейських стандартів і була ухвалена з порушенням міжнародних принципів. Тому перш ніж говорити про зміни, необхідно порівняти чинну модель інституту адвокатури із стандартами Ради Європи, що знайшли своє втілення у Конвенції про захист професії адвоката.
Таку думку під час круглого столу «Реформа адвокатури», організованого проектом ЄС «Право-Justice», висловила голова Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України Лідія Ізовітова.
Нагадаємо, 14 травня 2025 року розпорядженням Кабміну №475-р було схвалено дорожні карти за кластером 1 «Основи процесу вступу до ЄС». Документом зокрема передбачається оновлення законодавства про адвокатуру шляхом його гармонізації з «європейськими стандартами» та кращими практиками.
Але які саме європейські стандарти мали на увазі автори чергової реформи, - таке питання поставила очільниця НААУ перед учасниками заходу. Бо на момент підготовки дорожньої карти формалізованих європейських стандартів у сфері адвокатури не існувало. Французька, німецька, англійська, скандинавська моделі адвокатури — усі вони суттєво відрізняються одна від одної. І кожна з них є стандартом у своїй країні. На думку Л.Ізовітової, перш ніж говорити про реформу, слід чітко вказати, на які саме стандарти посилаються ініціатори змін і в яких документах вони зафіксовані.
Голова НААУ зауважила, що чинний Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» був ухвалений у 2012 році саме на виконання зобов’язань перед Радою Європи. І його відповідність стандартам було підтверджено у Спільному висновку Венеційської комісії, яка визнала його таким, що відповідає «європейським конституційним стандартам». А у травні цього року Рада адвокатських та правових товариств Європи (CCBE) визнала українські Правила адвокатської етики найкращими на європейському просторі.
При цьому дорожня карта пропонує вирішити те, що вже фактично вирішено, наприклад, допуск іноземних адвокатів. Тому складається враження, що автори чергової реформи не знайомі з чинним законом.
Від імені Ради адвокатів України Л.Ізовітова офіційно заявила, що затвердження дорожньої карти відбулось без попередніх консультацій з Національною асоціацією адвокатів України. Але відповідно до Рекомендацій Ради Європи від 25 жовтня 2000 року та Основних принципів ООН щодо ролі адвокатів від 14 грудня 1990 року, будь-яке законодавство, яке регулює питання діяльності адвокатури, не може прийматися без попереднього повідомлення та консультацій з професійною організацією адвокатів. І саме це є міжнародним принципом, який було порушено із затвердженням 14 травня дорожньої карти
Тож затвердження 14 травня дорожньої карти щодо реформування адвокатури свідчить про недотримання державою взятих на себе міжнародних зобов'язань у сфері незалежності професії адвоката.
Тому аналізуючи факти — посилання на неіснуючі стандарти, ігнорування справжніх європейських документів, порушення процедур, спроби реформувати успішно функціонуючу систему — виникає обґрунтована підозра стосовно прихованої мети авторів реформи перешкоджання вступу України до ЄС.
Цікаво, що у день затвердження дорожньої карти європейські країни підписали Конвенцію Ради Європи про захист професії адвоката. Саме вона стала першим у світі міжнародним договором, який встановив формалізовані європейські стандарти адвокатури. І український експерт - заступник голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій був віце-президентом комісії, яка розробляла цю Конвенцію.
Тому Л.Ізовітова закликала не ігнорувати нові правові реалії. На її думку, перш ніж реформувати українську адвокатуру, слід провести фахову оцінку відповідності чинного законодавства європейським стандартам, закріпленим у Конвенції. І лише після цього — за потреби — говорити про зміни. «Адвокатура готова до конструктивного діалогу, але на основі реальних, а не вигаданих, міжнародних європейських стандартів», - резюмувала голова НААУ, РАУ.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Дискусія
Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС
Нещодавнє відкриття ринку Султанату Оман для української аграрної продукції — вже дев’ятий новий експортний напрям з початку 2025 року. Але за цим — не просто зростання цифр, але й перебудова логістики, відновлення довіри і пошук рівних правил гри.

ЄРАУ
19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів
У суботу, 19 липня, у звʼязку із плановими технічними роботами буде тимчасово обмежений доступ до особистих електронних кабінетів адвокатів на сайті Національної асоціації адвокатів України.

Законодавство
Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції –…
Законопроект №13382 про внесення змін про удосконалення процедури конкурсу на зайняття посади члена ВККС суперечить Конституції, не забезпечує вдосконалення процедури, а тому його включення до порядку денного сесії ВР є недоцільним.

Законодавство
Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення
Замість того, аби переписувати до законів України положення регламентів ЄС, варто розпочати пошук механізмів врахування останніх як елементів національного права. З набуттям членства України у ЄС всі ці документи автоматично стануть частиною законодавства, тож важливо вчитися працювати з ними вже зараз.

Законодавство
Тих, хто ототожнює адвокатів з клієнтами, штрафуватимуть – ухвалено…
Публічне ототожнення особою адвоката з клієнтом, якому таким адвокатом надається професійна правнича допомога стане адміністративним правопорушенням, а форми втручання в діяльність адвоката, відповідальність за яке передбачена ст. 397 Кримінального кодексу, - деталізовано.

Навчання
Вимкни справу: чим ризикує адвокат, ігноруючи режим сну
У юридичній практиці складно уникнути перенавантаження: дедлайни, багатозадачність, емоційна робота з клієнтами, публічні виступи. Але саме ці фактори роблять адвокатів особливо вразливими до наслідків хронічного недосипу.

За кордоном
НААУ передала зауваження до імміграційного закону Португалії
Представник Національної асоціації адвокатів України в Португалії Віктор Архіпов обговорив з новообраним головою Ордену адвокатів Португалії Жоао Массано низку питань, що стосуються правового становища українців у країні.

Взаємодія
Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової…
Національна асоціація адвокатів України, Рада адвокатів Львівської області та Центральний державний історичний архів України у м. Львів підписали Меморандум про співпрацю. Документ відкриває нові можливості для вивчення та популяризації історії української адвокатури, архівних досліджень і створення спільних науково-просвітницьких проектів.