"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Пошук моделі виборів для повоєнної України: висновки круглого столу



Реформування виборчої системи України є надзвичайно актуальним у контексті майбутніх поствоєнних виборів. Зокрема, реалізації виборчого права має сприяти вдосконалення системи голосування. Але сьогодні Україна стикається з численними викликами.
Про це говорили учасники круглого столу «Дискусійні питання щодо виборчої системи в умовах поствоєнних виборів в Україні», організованого Комітетом Національної асоціації адвокатів України з питань виборчого права. Участь у заході взяли представники НААУ, члени Центральної виборчої комісії та науковці.
Важливість належної підготовки до поствоєнних виборів, зокрема забезпечення гарантій голосування в усіх регіонах країни з урахуванням територіального принципу та рівномірного розподілу кількості виборців підкреслила голова профільного комітету НААУ Алла Басалаєва. На її думку, такий підхід впливатиме на майбутній формат виборчої системи та розподіл мандатів у представницьких органах влади.
У контексті перших поствоєнних виборів у ЦВК вже опрацьовують низку актуальних питань. Про це розповів заступник голови комісії Сергій Дубовик. Зокрема, він наголосив на необхідності впорядкування форми виборчого бюлетеня, впровадження активної реєстрації виборців, а також на важливості забезпечення можливості голосування на деокупованих територіях. Також представник ЦВК підняв тему використання поштового зв’язку як одного з інструментів участі у голосуванні.
На виборчій квоті в регіональному розрізі акцентував увагу член ЦВК та ради Комітету НААУ з питань виборчого права Андрій Євстігнєєв. Він навів приклад Естонії та описав модель, яка дозволить виборцям голосувати за конкретного кандидата в межах партійного списку. Він також підкреслив значення міграційних процесів, які істотно впливають на формування виборчого корпусу.
Член ЦВК у 2007–2018 рр. Тамара Астахова зауважила, що кожна виборча кампанія в Україні супроводжується змінами у виборчому законодавстві. Вона підкреслила необхідність своєчасної підготовки до виборів, з урахуванням нових викликів, зумовлених війною та її наслідками.
Про окремі аспекти виборчого процесу розповіли представники комітету НААУ. Так, на важливості перегляду меж виборчих округів та недопущенні виключення окремих територій з виборчого процесу наголосила Любов Криган. Наталія Бернацька окреслила значення міжнародних дипломатичних документів у контексті мирних ініціатив і впливу цих процесів на реформування виборчої системи. Вона також порушила питання забезпечення голосування громадян за кордоном, зокрема в країнах із великою територією, де місце проживання може суттєво віддалятись від виборчої дільниці. Володимир Кістяник нагадав про приклад Дейтонських угод, які завершили війну на Балканах. Він уважає, що Україна також може запровадити тимчасову виборчу модель, яка буде визнана міжнародною спільнотою як гарантія легітимності виборів. Тетяна Сав’як наполягала на забезпеченні реалізації як активного, так і пасивного виборчого права, особливо для внутрішньо переміщених осіб. Вона також вказала на важливість організації виборів у регіонах, що зазнали масштабного руйнування. Микола Торбєєв зупинився на викликах, пов’язаних із голосуванням на майбутніх деокупованих територіях. Він також звернув увагу на можливі труднощі, пов’язані з поштовим голосуванням, зокрема навантаженням на виборчі комісії під час підрахунку голосів.
Підсумовуючи захід, А.Басалаєва запевнила в готовності надалі ініціювати фахові обговорення та долучатися до законотворчих ініціатив у сфері поствоєнного реформування виборчої системи України.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Cудова практика
Судову практику у сфері містобудування за 2025 рік виклали у…
Останні ключові позиції Верховного Суду щодо ДАБК, будівельного паспорту, містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, дозволу на виконання будівельних робіт, прийняття в експлуатацію обʼєктів будівництва та самочинного будівництва проаналізували у НААУ.

Cудова практика
Чи порушує мобілізація адвоката право людини на захист, - висновок…
Положеннями ст. 335 КПК передбачено зупинення судового провадження лише у випадках, коли для проходження військової служби під час мобілізації був призваний обвинувачений. Однак це положення не поширюється на мобілізацію захисника.

Дискусія
Пошук моделі виборів для повоєнної України: висновки круглого столу
Реформування виборчої системи України є надзвичайно актуальним у контексті майбутніх поствоєнних виборів. Зокрема, реалізації виборчого права має сприяти вдосконалення системи голосування. Але сьогодні Україна стикається з численними викликами.

Cудова практика
Негаторний позов: про що свідчить судова практика ВС
Поки особа є власником майна, вона не може бути обмежена у праві звернутися до суду з негаторним позовом, який може бути пред'явлений упродовж всього часу тривання правопорушення.

Дискусія
Погони не личать мантії: моделі відновлення військових судів…
У Комітеті ВР з питань правової політики провели робочу нараду з обговорення проектів законів, які передбачають створення та функціонування в Україні на постійній основі військових судів. Інститут адвокатури представив свої застереження щодо такої ініціативи.

Навчання
У Івано-Франківську адвокатів навчали мистецтву красномовства
Риторика відіграє надзвичайно важливу роль у професійній діяльності адвоката. Вміння чітко, переконливо та ефективно доносити свою позицію є ключем до успіху в суді, під час переговорів та у спілкуванні з клієнтами.

Законодавство
Уточнення щодо впливу боргів за аліментами на поділ майна є зайвим, -…
Ухилення від виконання прямих батьківських обов’язків з утримання дитини, а саме наявність заборгованості за аліментами, є підставою для відступлення від засад рівності часток подружжя відповідно до Сімейного кодексу.

Дискусія
Бойовий імунітет: хто і як має оцінювати рішення командира?
Захист військових, які діють в умовах крайньої небезпеки та стресу, потребує чіткого правового регулювання. Особливого значення в умовах повномасштабної збройної агресії набуває питання притягнення захисників до кримінальної відповідальності за прийняті бойові рішення.