Пошук моделі виборів для повоєнної України: висновки круглого столу | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Пошук моделі виборів для повоєнної України: висновки круглого столу

Дискусія
10:39 Пт 02.05.25 728 Переглядів
Версія для друку

Реформування виборчої системи України є надзвичайно актуальним у контексті майбутніх поствоєнних виборів. Зокрема, реалізації виборчого права має сприяти вдосконалення системи голосування. Але сьогодні Україна стикається з численними викликами.

Про це говорили учасники круглого столу «Дискусійні питання щодо виборчої системи в умовах поствоєнних виборів в Україні», організованого Комітетом Національної асоціації адвокатів України з питань виборчого права. Участь у заході взяли представники НААУ, члени Центральної виборчої комісії та науковці.

Важливість належної підготовки до поствоєнних виборів, зокрема забезпечення гарантій голосування в усіх регіонах країни з урахуванням територіального принципу та рівномірного розподілу кількості виборців підкреслила голова профільного комітету НААУ Алла Басалаєва. На її думку, такий підхід впливатиме на майбутній формат виборчої системи та розподіл мандатів у представницьких органах влади.

У контексті перших поствоєнних виборів у ЦВК вже опрацьовують низку актуальних питань. Про це розповів заступник голови комісії Сергій Дубовик. Зокрема, він наголосив на необхідності впорядкування форми виборчого бюлетеня, впровадження активної реєстрації виборців, а також на важливості забезпечення можливості голосування на деокупованих територіях. Також представник ЦВК підняв тему використання поштового зв’язку як одного з інструментів участі у голосуванні.

На виборчій квоті в регіональному розрізі акцентував увагу член ЦВК та ради Комітету НААУ з питань виборчого права Андрій Євстігнєєв. Він навів приклад Естонії та описав модель, яка дозволить виборцям голосувати за конкретного кандидата в межах партійного списку. Він також підкреслив значення міграційних процесів, які істотно впливають на формування виборчого корпусу.

Член ЦВК у 2007–2018 рр. Тамара Астахова зауважила, що кожна виборча кампанія в Україні супроводжується змінами у виборчому законодавстві. Вона підкреслила необхідність своєчасної підготовки до виборів, з урахуванням нових викликів, зумовлених війною та її наслідками.

Про окремі аспекти виборчого процесу розповіли представники комітету НААУ. Так, на важливості перегляду меж виборчих округів та недопущенні виключення окремих територій з виборчого процесу наголосила Любов Криган. Наталія Бернацька окреслила значення міжнародних дипломатичних документів у контексті мирних ініціатив і впливу цих процесів на реформування виборчої системи. Вона також порушила питання забезпечення голосування громадян за кордоном, зокрема в країнах із великою територією, де місце проживання може суттєво віддалятись від виборчої дільниці. Володимир Кістяник нагадав про приклад Дейтонських угод, які завершили війну на Балканах. Він уважає, що Україна також може запровадити тимчасову виборчу модель, яка буде визнана міжнародною спільнотою як гарантія легітимності виборів. Тетяна Сав’як наполягала на забезпеченні реалізації як активного, так і пасивного виборчого права, особливо для внутрішньо переміщених осіб. Вона також вказала на важливість організації виборів у регіонах, що зазнали масштабного руйнування. Микола Торбєєв зупинився на викликах, пов’язаних із голосуванням на майбутніх деокупованих територіях. Він також звернув увагу на можливі труднощі, пов’язані з поштовим голосуванням, зокрема навантаженням на виборчі комісії під час підрахунку голосів.

Підсумовуючи захід, А.Басалаєва запевнила в готовності надалі ініціювати фахові обговорення та долучатися до законотворчих ініціатив у сфері поствоєнного реформування виборчої системи України.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС

Дискусія

Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС

Нещодавнє відкриття ринку Султанату Оман для української аграрної продукції — вже дев’ятий новий експортний напрям з початку 2025 року. Але за цим — не просто зростання цифр, але й перебудова логістики, відновлення довіри і пошук рівних правил гри.

15:02 Пт 18.07.25 273
19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів

ЄРАУ

19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів

У суботу, 19 липня, у звʼязку із плановими технічними роботами буде тимчасово обмежений доступ до особистих електронних кабінетів адвокатів на сайті Національної асоціації адвокатів України.

13:57 Пт 18.07.25 356
Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції – Комітет НААУ

Законодавство

Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції –…

Законопроект №13382 про внесення змін про удосконалення процедури конкурсу на зайняття посади члена ВККС суперечить Конституції, не забезпечує вдосконалення процедури, а тому його включення до порядку денного сесії ВР є недоцільним.

12:43 Пт 18.07.25 274
Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення

Законодавство

Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення

Замість того, аби переписувати до законів України положення регламентів ЄС, варто розпочати пошук механізмів врахування останніх як елементів національного права. З набуттям членства України у ЄС всі ці документи автоматично стануть частиною законодавства, тож важливо вчитися працювати з ними вже зараз.

16:34 Чт 17.07.25 413
Тих, хто ототожнює адвокатів з клієнтами, штрафуватимуть – ухвалено закон

Законодавство

Тих, хто ототожнює адвокатів з клієнтами, штрафуватимуть – ухвалено…

Публічне ототожнення особою адвоката з клієнтом, якому таким адвокатом надається професійна правнича допомога стане адміністративним правопорушенням, а форми втручання в діяльність адвоката, відповідальність за яке передбачена ст. 397 Кримінального кодексу, - деталізовано.

17:49 Ср 16.07.25 3673
Вимкни справу: чим ризикує адвокат, ігноруючи режим сну

Навчання

Вимкни справу: чим ризикує адвокат, ігноруючи режим сну

У юридичній практиці складно уникнути перенавантаження: дедлайни, багатозадачність, емоційна робота з клієнтами, публічні виступи. Але саме ці фактори роблять адвокатів особливо вразливими до наслідків хронічного недосипу.

14:26 Ср 16.07.25 243
НААУ передала зауваження до імміграційного закону Португалії

За кордоном

НААУ передала зауваження до імміграційного закону Португалії

Представник Національної асоціації адвокатів України в Португалії Віктор Архіпов обговорив з новообраним головою Ордену адвокатів Португалії Жоао Массано низку питань, що стосуються правового становища українців у країні.

12:18 Ср 16.07.25 2298
Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової спадщини

Взаємодія

Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової…

Національна асоціація адвокатів України, Рада адвокатів Львівської області та Центральний державний історичний архів України у м. Львів підписали Меморандум про співпрацю. Документ відкриває нові можливості для вивчення та популяризації історії української адвокатури, архівних досліджень і створення спільних науково-просвітницьких проектів.

11:41 Вт 15.07.25 381

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл