"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Студентів-міжнародників ознайомили з Конвенцію про захист професії адвоката




У Навчально-науковому інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася лекція, присвячена Конвенції про захист професії адвоката, ухваленій 12 березня Комітетом Міністрів Ради Європи.
Лектором керівництво вишу запросило заступника голови Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України Валентина Гвоздія, який також брав безпосередню участь у розробці проекту цього міжнародного договору.
Він розповів майбутнім правникам про історію підготовки конвенції та діяльність спеціально утвореного для цього Комітету експертів з питань захисту адвокатів.
«Для адвокатської спільноти ухвалення конвенції стало надзвичайно важливим кроком, - відзначив В.Гвоздій. - Адже всі стандарти нашої професії, що існували до цього, фактично не були обов’язковими. Відтак, забезпечення їх дотримання було складним завданням навіть для країн з потужним захистом адвокатів».
Заступник голови НААУ, РАУ окреслив загальну структуру конвенції, назвав ключові документи, які бралися до уваги під час її розроби, пояснив мету регулювання на міжнародному рівні (посилення захисту професії адвоката і права здійснювати цю професію незалежно і без дискримінації, неправомірних перешкод або втручання, а також без нападів, погроз, переслідувань або залякувань), а також роль професійних асоціацій у досягненні визначених цілей.
Окремо В.Гвоздій зупинився на професійних правах, гарантованих ст. 6 конвенції. Він виокремив 7 основних:
- пропонувати та надавати юридичні консультації, допомогу та представництво;
- погоджуватися або відмовлятися приймати будь-яких фізичних або юридичних осіб в якості своїх клієнтів і припиняти відносини;
- мати швидкий та вільний доступ до своїх клієнтів та потенційних клієнтів, навіть якщо вони позбавлені волі;
- бути визнаними особами, які консультують, допомагають або представляють своїх клієнтів, і не бути ототожненими зі своїми клієнтами;
- мати вільний доступ до будь-яких необхідних матеріалів, що знаходяться у володінні або під контролем компетентних органів державної влади;
- мати можливість вільно брати участь у всіх провадженнях, мати доступ до суду або трибуналу та вільно подавати заяви або клопотання від імені своїх клієнтів;
- інформувати громадськість про свої послуги.
Але зрозуміло, що реалізація прав неможлива без забезпечення їх дотримання. «Тому, - відзначив спікер, - під час розроблення положень конвенції особлива увага приділялася створенню такого механізму моніторингу, який би забезпечував неухильне дотримання положень конвенції державами». Конвенцією створюється група експертів із захисту професії адвоката (ГРАВО), яка є моніторинговим органом. Вона складатиметься з незалежних і висококваліфікованих експертів у галузі професії адвоката та захисту адвокатів. Також засновується Комітет Сторін, що складатиметься з представників сторін.
«Офіційно конвенцію буде підписано в Люксембурзі 13 травня. І з огляду на євроінтеграційні прагнення дуже важливо, аби Україна стала одним із перших підписантів, - зауважив В.Гвоздій. - Після цього документ має бути ратифікований Верховною Радою. І зараз Національною асоціацією адвокатів України ведеться відповідна розʼяснювальна робота».
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Навчання
Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права
Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

За кордоном
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…
Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

Регіони
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…
2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

Дискусія
Апостилювання подорожчало у 12 разів
Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

Гарантії діяльності
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими
Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

За кордоном
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)
Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

Підтримка
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…
Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

За кордоном
У Великій Британії провели Ukraine Law Day
У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).