"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Інвестиції в українську землю – це не авантюра, а стратегія, – голова комітету НААУ

Український агросектор залишається одним із найпривабливіших напрямів для інвестування, попри війну, ризики, та велику кількість змін у регуляторному полі. І така оцінка не емоційна, а раціональна.
На цьому наголосив голова Комітету НААУ з питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков в ефірі програми «Колос. Аграрний дайджест» на «Українському радіо».
«Наш аграрний ринок привабливий для інвестора, і він може вже з перших років отримувати прибуток. Чому? За рахунок родючості, кліматичних умов, трудового ресурсу, який є дешевшим, ніж у Європі. Але інвестиції в цю сферу – це не авантюра, а чітко структурована угода з врахуванням всіх ризиків і компенсаторних механізмів», – пояснює юрист.
На його погляд, головним ризиком залишаються бойові дії, заміновані поля, мобілізація кадрів та тимчасова окупація частини чорноземів. Але існують і правові механізми компенсації: від страхування техніки до спеціальних фондів ризиків, які вже обговорюються на рівні уряду та бізнесу.
За словами А.Шабельнікова, системне інвестування передбачає не разову угоду, а довгострокову стратегію, де важлива кожна юридична деталь: «Бізнес-план аграрного інвестора сьогодні включає все – від вартості оренди до вартості сушіння, зберігання, страхування. Це забіг не на один рік. Це довгострокові угоди й довгострокові проєкти, які повинні бути юридично оформлені з максимальною точністю», - говорить представник НААУ.
Він візначив зрушення на ринку, які помітні не лише за активністю пайовиків чи підвищенням ставок оренди, а й за розширенням механізмів колективного інвестування. Наприклад, все частіше громадяни інвестують у сільгоспбізнес через спеціалізовані фонди. Це можуть бути як внутрішні, так і зовнішні інвестори – фізичні особи або компанії.
«Інвестор – це не обов’язково банк. Банк – це інструмент. Інвестор – це той, хто вкладає гроші в землю, у техніку, в обробку, у зберігання. Це може бути і аграрій, і фонд, і звичайний громадянин. А юридична роль тут – забезпечити, щоб ці вкладення були захищені», – зауважив А.Шабельніков.
Паралельно важливо формувати передумови для експорту з доданою вартістю. Тобто продавати не просто зерно, а продукт, який пройшов логістичний та юридичний ланцюг з мінімізацією втрат і правовою гарантією результату. Для цього, зокрема, слід інвестувати й у зберігання продукції, і в якісне перероблення, і в захист прав на аграрну інфраструктуру.
«Іноземні інвестори вже звертають увагу на український агросектор. Ті, хто заходять зараз, отримають конкурентну перевагу. Бо земля – не безмежний ресурс, а продукти харчування – питання національної безпеки будь-якої країни. І саме юридичний супровід є ключем до стабільного та прибуткового входу в цей ринок», - резюмував адвокат.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Дискусія
Апостилювання подорожчало у 12 разів
Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

Гарантії діяльності
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими
Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

За кордоном
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)
Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

Підтримка
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…
Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

За кордоном
У Великій Британії провели Ukraine Law Day
У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

Дискусія
Адвокати, науковці та експерти дослідили проблеми судової…
Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз організувала круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.

Cудова практика
Судову практику у сфері містобудування за 2025 рік виклали у…
Останні ключові позиції Верховного Суду щодо ДАБК, будівельного паспорту, містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, дозволу на виконання будівельних робіт, прийняття в експлуатацію обʼєктів будівництва та самочинного будівництва проаналізували у НААУ.

Cудова практика
Чи порушує мобілізація адвоката право людини на захист, - висновок…
Положеннями ст. 335 КПК передбачено зупинення судового провадження лише у випадках, коли для проходження військової служби під час мобілізації був призваний обвинувачений. Однак це положення не поширюється на мобілізацію захисника.