"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
«Військові адвокати» не мають нічого спільного з адвокатурою – заява НААУ

Діяльність «військових адвокатів», які силоміць «відбивають» мобілізованих військовозобов’язаних у ТЦК, не має жодного стосунку до адвокатської практики, заснованої на принципах верховенства права та законності.
Таку заяву зробила голова Національної асоціації адвокатів України Лідія Ізовітова, коментуючи інформацію та відео, які ширяться соціальними мережами, про такі «послуги» невідомих осіб.
Адвокат не має права в своїй професійній діяльності вдаватися до засобів та методів, які суперечать чинному законодавству або Правилам адвокатської етики.
Відзначається, що адвокати сьогодні надають правничу допомогу військовозобов’язаним, в тому числі у приміщеннях ТЦК. При цьому адвокати часто зазнають порушень професійних прав і втручання у гарантії адвокатської діяльності.
Наводимо повний текст документу:
Офіс Генерального прокурора України
Міністерство оборони України
Міністерство внутрішніх справ України
Державне бюро розслідувань
Служба безпеки України
Комітет Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки
Комітет Верховної Ради України з питань правової політики
Комітет Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності
ВІДКРИТА ЗАЯВА
щодо діяльності «військових адвокатів»
У соціальних мережах активно поширюються відео й повідомлення про так званих військових адвокатів на мікроавтобусах, які за гроші «відбивають» людей у службовців територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
«У Києві, якщо тебе приймає ТЦК чи поліція, ти можеш звернутися до фірми і вони миттєво пришлють на місце декілька бусиків з міцними хлопцями. На бусиках будуть написи «військові адвокати». І вони відібʼють вас у ТЦК і відвозять вас куди ви схочете. Послуга ця платна - приблизно 3 - 4 тис. доларів. Тобто, аби не платити ТЦК, ви можете сплатити бандитам, які врятують вас від ТЦК», - повідомляє автор одного з відеороликів. В іншому - показуються ті самі автівки із написами «військові адвокати», які курсують вулицями столиці або просто стоять колонами.
Національна асоціація адвокатів України заявляє, що в Україні не існує ані «військової адвокатури», ані осіб із правовим статусом «військові адвокати».
Наразі окремі особи намагаються просувати таку ідею. Так, наприклад, про необхідність військових адвокатів говорила екс-заступниця міністра оборони Ганна Маляр у 2023 році на ХVIІ Форумі Асоціації правників України «Розвиток юридичних послуг». Також адвокати Ілля Костін, який проходить службу в Головному управлінні військової юстиції, та Артем Донець у коментарі медіа активно підтримували запровадження військових-адвокатів.
Не виключено, що невідомі особи, називаючи себе «військовими адвокатами», вже скористалися цією ідеєю для вчинення протиправних дій.
Тож наслідки вже відчутні й викликають занепокоєння. Адже створення «військової адвокатури» як окремої інституції несе ризики усталеним професійним стандартам адвокатури та загрожує незалежності правозахисної діяльності й ефективному захисту прав військовослужбовців.
Національна асоціація адвокатів України заявляє: діяльність «військових адвокатів», які силоміць «відбивають» мобілізованих військовозобов’язаних у ТЦК, не має жодного стосунку до адвокатської практики, заснованої на принципах верховенства права та законності.
Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» називає девʼять основних видів адвокатської діяльності. Жоден з яких не передбачає застосування насильницьких форм упливу, у тому числі на органи державної влади та їх посадових осіб.
Адвокат не має права в своїй професійній діяльності вдаватися до засобів та методів, які суперечать чинному законодавству або Правилам адвокатської етики.
Адвокати сьогодні надають правничу допомогу військовозобовʼязаним, в тому числі у приміщеннях ТЦК. При цьому адвокати часто зазнають порушень професійних прав і втручання у гарантії адвокатської діяльності.
Рада адвокатів України виступаючи на захист адвокатів, яких Бучанський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки безпідставно звинуватив у нібито антидержавній поведінці, спрямованій на зрив мобілізаційних завдань, наголосила, що безпідставне звинувачення адвокатів у вчиненні професійних дій, які фактично є реалізацією їхніх законних повноважень та не виходять за межі чинного законодавства, є неприпустимим. Такі дії становлять пряме порушення гарантій адвокатської діяльності, оскільки фактично означають втручання та перешкоджання законній професійній діяльності адвокатів.
Національна асоціація адвокатів України рішуче засуджує випадки застосування фізичного впливу невідомими особами, які називають себе «військовими адвокатами», стосовно посадових осіб територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Наголошуємо: адвокатура здійснює захист прав військовозобов’язаних та військовослужбовців виключно у межах, визначених законодавством України, та на підставі принципів законності й верховенства права. Адвокати забезпечують правовий захист, використовуючи виключно законні засоби та форми професійної діяльності. Саме така правнича допомога сприяє зміцненню довіри громадян до правової системи та забезпечує баланс між потребами національної безпеки і захистом основоположних прав людини.
Голова Національної асоціації адвокатів України,
Ради адвокатів України
Л.Ізовітова
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Різне
Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом
У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.

Дискусія
Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу…
Для України звичною стала практика, коли норми закону спершу приймаються, а потім нівелюються. Але коли реформа за реформою обирають взірців доброчесності, а їх «святість» порушує будь-які закони, логіка побудови карткового будиночку ламається вщент.

Дискусія
Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно…
Професії адвоката і експерта можуть і повинні розвиватися, навчаючись одна в одної, обмінюючись досвідом та кращими практиками. Разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та ефективну систему правосуддя, гідну європейської України.

Взаємодія
У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси
На суботу, 12 липня, заплановано глобальні роботи на інфраструктурі ДП «Інформаційні судові системи». У звʼязку із цим, в цей день з продовженням на 13 липня, можуть бути недоступні сервіси електронного суду, електронного кабінету та інші.

Дискусія
Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим…
Що зміниться для бізнесу після скасування Господарського кодексу? Як тепер укладати договори, хто нестиме відповідальність, як захищати інтереси у спорах і чим компенсувати втрату спеціального регулювання?

Дискусія
Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний…
Українське містобудівне законодавство залишається фрагментарним, суперечливим і непридатним до завдань відбудови. Тож ідея кодифікації викликає значний інтерес і серед юристів, і серед фахівців будівельної галузі.

Дискусія
Укріплення суверенітету країни потребує нової моделі формування…
Модель конкурсної комісії з добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, запроваджена як антикризова, себе вичерпала. Бездіяльність ВРП щодо формування нового складу КК, відсутність відповідальності та наявні ознаки політичного впливу свідчать: повноваження мають бути передані безпосередньо законодавчо визначеним субʼєктам формування ВККС.

Законодавство
Аграрна підтримка не може зводитися до досягнення KPI – Комітет НААУ
Підміна державної аграрної політики орієнтацією на показники ігнорує реальні потреби сільського господарства в умовах війни.