"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
НААУ про зміни до закону про АРМА: умови для виконання рішень суду зайві

Аби посилити інституційну спроможність Агентства з розшуку та менеджменту активів, у Верховній Раді запропонували внести низку змін до профільного закону. Відповідний проект №12374-д від 10.02.2025 вже пройшов перше читання, але потребує доопрацювання.
Зауваження до його окремих положень висловили у Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань антикорупційної політики та комплаєнсу.
Зокрема, проектом пропонується відкоригувати механізм управління коштами та банківськими металами.
Сьогодні, відповідно до ч. 3 ст. 20 Закону «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» у разі надходження рішення прокурора або судового рішення, що набрало законної сили, яким скасовано арешт розміщених на рахунках АРМА коштів або банківських металів, агентство перераховує відповідні кошти та нараховані за ними проценти або здійснює переказ банківських металів та нарахованих за ними процентів на рахунок їх законного власника протягом трьох робочих днів з дня надання ним інформації про реквізити рахунка.
На думку авторів законодавчої ініціативи, необхідно установити додаткову умову для виконання цього обовʼязку АРМА, а саме: наявність судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
У НААУ вважають, що у нинішніх умовах воєнного стану, періодичного обмеження чи припинення доступу до реєстрів, недоцільно ставити умову про обов’язкову наявність судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
У разі сумнівів в оригінальності поданого документа АРМА може звернутися до відповідного суду та перевірити надане судове рішення. Крім того, згідно з вимогами Конституції та Кримінального процесуального кодексу рішення суду, які набрали законної сили, обов’язкові до їх виконання без жодних додаткових умов.
Тож запропонованими змінами будуть суттєво порушуватися права власників майна.
Також у НААУ висловили зауваження щодо підстав для обмеження в призначенні голови АРМА, формування конкурсної комісії, процедур ухвалення рішень, статусу помічників комісії, визначення кандидатур, складу комісії з оцінювання, права на конфіденційні інтерв’ю, порогу витрат для реалізації майна, а також формування і використання спеціалізованого фонду.
Повний текст зауважень і пропозицій можна переглянути за посиланням.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Законодавство
Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки…
Після шлюбу мачуха або вітчим фактично утримують дитину свого чоловіка чи дружини. Тому у ст. 268 Сімейного кодексу варто закріпити відповідний обов’язок на період шлюбу. Бо на практиці це відбувається і без норм закону.

Дискусія
Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від…
У системі правосуддя адвокат має бути незалежним захисником, але на практиці дедалі частіше стає обʼєктом тиску, переслідувань і дискредитації. Обшуки в офісах, вимоги розголошення таємниці, інформаційні атаки — такі способи впливу стають новою реальністю для професії.

Навчання
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…
Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

Законодавство
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…
Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

Дискусія
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…
Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

Навчання
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…
У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

Дискусія
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…
З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

Етика
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…
За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.