"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Вимоги до захисту Реєстру відступлень права грошової вимоги слід конкретизувати - НААУ

Проект Закону «Про факторинг» є кроком уперед у регулюванні відносин, повʼязаних із виконанням договорів, у яких виникає право грошової вимоги. Водночас, документ варто доопрацювати. Зокрема, в частині захисту інформації у реєстрі, що запроваджується.
Зауваження і пропозиції до проекту Закону № 12306 від 11.12.2024, який Верховна Рада ухвалила за основу, висловили у Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань митного та податкового права.
Адвокати підкреслили, що особливої актуальності проект набуває в контексті сучасних викликів. Адже факторинг може стати ефективним інструментом підтримки ліквідності підприємств, прискорення оборотності активів та уникнення касових розривів. А це критично важливо для безперервності господарської діяльності в умовах обмеженого доступу до традиційного банківського кредитування.
Важливим елементом регулювання є запровадження публічного електронного Реєстру відступлень права грошової вимоги за договорами факторингу, адміністратором і держателем має стати Нацбанк. Зокрема, це дозволить знизити ризики шахрайських дій, пов’язаних із подвійним відступленням одного й того ж права вимоги. Також реєстр підвищить прозорість факторингових операцій, адже відомості будуть відкритими та загальнодоступними.
Втім, хоча норми проекту і містять положення щодо захисту даних відповідно до законів «Про захист персональних даних» та «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», а також передбачає інтеграцію із Системою електронної взаємодії електронних ресурсів відповідно до Закону «Про публічні електронні реєстри», ці положення є занадто загальними та недостатніми з огляду на високу чутливість фінансової інформації.
На думку НААУ, необхідно встановити детальні вимоги до технічного захисту інформації в реєстрі, враховуючи сучасні кіберзагрози, які становлять реальну небезпеку для державних інформаційних систем, особливо в ситуації повномасштабної війни.
Зокрема, необхідно визначити конкретну відповідальність держателя, реєстратора та користувачів за порушення вимог до захисту інформації у реєстрі, а також передбачити регулярний незалежний аудит системи захисту інформації. Важливо деталізувати процедури відновлення даних у випадку технічних збоїв або кібератак, що забезпечить безперервність функціонування реєстру.
Також Комітет НААУ висловив зауваження і пропозиції до проекту в частині регулювання транскордонного факторингу та врахування специфіки окремих видів факторингу, з якими можна ознайомитися за посиланням.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Гарантії діяльності
13 травня для України – точка відліку у захисті професії адвоката, -…
Урочисте підписання європейської Конвенції про захист професії адвоката відбудеться 13 травня у Люксембурзі. Це буде точка відліку. І Україна має вчинити всі необхідні підготовчі дії, аби стати одним із підписантів.

Cудова практика
Що каже ВС із земельних питань у 2025 році?
На початку 2025 року Верховний Суд ухвалив низку рішень у сфері земельних питань. Зокрема, щодо зняття обмеження оборотоздатності майнових прав (оренди) для користувача земельної ділянки, перевищення площі земельної ділянки над площею, займаною об'єктом нерухомості, заборони безоплатної передачі земель державної та комунальної власності у приватну власність тощо.

Навчання
7 ознак токсичного клієнта, з яким адвокату краще не працювати
Відкрита комунікація адвоката з клієнтом дає змогу останньому краще зрозуміти свої права, наслідки своїх дій і рішень. Саме тому адвокат, який слухає клієнта та пояснює юридичні терміни простою мовою, завжди знайде спільну мову з довірителем, що буде запорукою успішного захисту. Втім, не всі клієнти налаштовані на конструктивну роботу.

Навчання
Не завдає синців: адвокатам розповіли, як розпізнати абʼюз
Під час війни адвокатам доводиться боротися за власну психічну рівновагу. Постійний тиск, емоційне вигорання, токсичне середовище — усе це створює ґрунт для появи аб’юзивної поведінки як у приватному житті, так і в професійному.

Cудова практика
Трудові спори у 2025 році: огляд судової практики
В разі незгоди працівника про переведення його в іншу місцевість, на території якої не тривали активні бойові дії, зі збереженням зарплати та компенсацією за переїзд, то підприємство має право звільнити цього працівника.

Дискусія
Роль адвокатури в інформаційній безпеці країни обговорили за…
У сучасних умовах війни дезінформація стала одним із ключових інструментів впливу, який використовується для дестабілізації ситуації в країні, дискредитації інституцій, зокрема і адвокатури, та маніпулювання громадською думкою.

Законодавство
Примусова евакуація дітей: чим має займатися Нацполіція?
На законодавчому рівні сьогодні не визначено чіткого порядку і повноважень органів влади для проведення примусової евакуації дітей із зон бойових дій. А це ускладнює захист їхнього життя в умовах воєнного стану.

За кордоном
Коли вирок чекає на захисника: в США засуджений відтермінував…
Суд в Айові (США) відклав винесення вироку 35-річному Джароду Андерсону, якого суд присяжних визнав винним у вчиненні низки злочинів проти неповнолітньої, включаючи торгівлю людьми, сексуальне насильство та експлуатацію. Підставою рішення стала заява підсудного про конфлікт із адвокатами.