"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Сімейне право у кінці 2024 року: новели законодавства та судова практика

В кінці 2024 року Верховна Рада внесла зміни до законів щодо соціальних послуг та виплат для дітей, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, та щодо протидії домашньому насильству. Також на розгляді у парламенті 13 законопроектів у сфері сімейного права.
Огляд законопроектів, а також напрацювань адвокатів у сфері сімейного права представив Комітет НААУ з питань сімейного права у своєму бюлетені за IV квартал 2024 року.
Так, серед законопроектів, зареєстрованих у Верховній Раді, законопроекти щодо спільної опіки батьків над дітьми, надання права на розірвання шлюбу протягом одного року, якщо один із батьків ухиляється від участі в утриманні дитини, подання позову про відібрання дитини, відповідальності за незаконне переміщення та невиправдану затримку репатріації дитини, визначення осіб, які не можуть бути усиновлювачами, укладення договорів про здійснення батьківських прав та виконання обов'язків, вирішення спорів про позбавлення батьківських прав, визначення права на отримання спадщини спадкоємцями, якщо спадкодавцем є військовослужбовець, який загинув на війні, визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини у зв'язку з необізнаністю спадкоємця про наявність заповіту та щодо сплати аліментів на утримання неповнолітньої дитини.
Судова практика охоплює аналіз 24 рішень Верховного Суду щодо поділу майна подружжя, стягнення аліментів, визначення місця проживання дитини, міжнародного викрадення дітей, визначення походження дітей, позбавлення та поновлення батьківських прав, видання обмежувальних приписів та інших сімейно-правових спорів.
Також до Дайджесту включено огляд 4 рішень ЄСПЛ, який констатував порушення «ст. 8 (право на повагу до приватного та сімейного життя)» Європейської конвенції з прав людини.
Крім того, Бюлетень містить перелік дисертацій та публікацій членів Комітету.
Детальніше з напрацюваннями Комітету можна ознайомитися за посиланням.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Гарантії діяльності
Офісу Генпрокурора нагадали про незаконність обшуків у адвокатів…
Хоча обшук житла має проводитися лише за вмотивованим рішенням суду, закон передбачає невідкладні випадки, коли слідчий, дізнавач чи прокурор можуть увійти до володіння особи до постановлення ухвали слідчого судді. Цим винятком із правила правоохоронці часто зловживають.

Законодавство
Шість місяців від моменту загрози: варто уточнити зміни до ЦК щодо…
Розкриття змісту конкретних обставин, наявність яких надає суду підстави для застосування не дворічного, а шестимісячного строку для оголошення зниклого безвісти в умовах воєнних дій померлим, убачається правильним.

Анонс
Триває збір заявок на другий літературний конкурс серед адвокатів
У Національній асоціації адвокатів України збирають заявки на другий всеукраїнський конкурс «Мовою прози», який покликаний виявити творчо обдарованих адвокатів та популяризувати їх мистецькі твори.

Гарантії діяльності
РАУ вимагає перевірити справжність листа СБУ про «небезпечну»…
Рада адвокатів України звернеться до голови Служби безпеки України Василя Малюка з приводу перевірки інформації про «негативні тенденції інституту адвокатури», яка поширюється від імені СБУ деякими медіа.

Законодавство
Більше штрафів – більше ризиків: адвокати оцінили зміни у сфері…
Саме лише посилення відповідальності за порушення правил охорони та використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду, хоча і сприятиме збереженню природних ресурсів, водночас не усуває існуючих корупційних ризиків.

Гарантії діяльності
Конвенція РЄ про захист професії адвоката відкрита для підписання
Тринадцять країн-учасниць Ради Європи підписали Конвенцію про захист професії адвоката, що була ухвалена Комітетом Міністрів РЄ 12 березня 2025 року. Ще чотири країни зроблять це сьогодні. України серед них немає.

Навчання
Самотність як виклик: адвокатам нагадали, що дружба – це навичка
Сьогодні більше половини людей у світі почуваються самотніми. І це не просто емоційна скарга. Самотність впливає на здоров’я так само руйнівно, як куріння чи алкогольна залежність. Адвокати – не виняток.

За кордоном
Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у…
Верховний суд Нової Шотландії (Канада) ухвалив рішення не розкривати імена трьох адвокатів, яких правоохоронці підозрювали у тому, що вони могли попередити свого колегу про слідчі дії, заплановані стосовно нього.