"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Арешт чи санкції: що має пріоритет?

Аби підвищити ефективність реалізації повноважень з управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, пропонується відкоригувати порядок стягнення активів фізичних або юридичних осіб в дохід держави.
Для цього у Верховній Раді зареєстровано проект Закону №12445 від 27.01.2025 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України стосовно удосконалення діяльності Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів щодо управління активами».
Згідно з чинним порядком стягнення активів, визначеним ч. 2 ст. 5-1 «Закону про санкції», Міністерство юстиції звертається до ВАКС з позовною заявою про застосування до фізичної або юридичної особи санкції у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства.
Проектом пропонується зробити виняток з цього правила. На думку авторів законодавчої ініціативи, воно не повинне поширюватися на активи, на які накладено арешт у кримінальному провадженні та які передані в управління АРМА.
У Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань антикорупційної політики та комплаєнсу звернули увагу на те, що в такий спосіб пропонується запровадити пріоритетність кримінального арешту над стягненням активів у дохід держави в рамках Закону «Про санкції».
Але такі зміни можуть ускладнити правозастосування, застерігають адвокати. Бо згідно з ч. 1 цієї ж статті накладення на активи арешту, встановлення щодо них мораторію чи будь-яких інших обтяжень (заборони розпоряджатися або користуватися ними), а також перебування таких активів у заставі не перешкоджає стягненню цих активів у дохід держави як санкції, а також здійсненню реєстраційних дій. І це правило не скасовується та не змінюється проектом.
Отже, законодавець вже визначив пріоритетність норм Закону «Про санкції» над іншими обмеженнями та обтяженнями.
НААУ просить врахувати це зауваження під час опрацювання проекту Закону на засіданнях Комітету ВР з питань антикорупційної політики.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Гарантії діяльності
Офісу Генпрокурора нагадали про незаконність обшуків у адвокатів…
Хоча обшук житла має проводитися лише за вмотивованим рішенням суду, закон передбачає невідкладні випадки, коли слідчий, дізнавач чи прокурор можуть увійти до володіння особи до постановлення ухвали слідчого судді. Цим винятком із правила правоохоронці часто зловживають.

Законодавство
Шість місяців від моменту загрози: варто уточнити зміни до ЦК щодо…
Розкриття змісту конкретних обставин, наявність яких надає суду підстави для застосування не дворічного, а шестимісячного строку для оголошення зниклого безвісти в умовах воєнних дій померлим, убачається правильним.

Анонс
Триває збір заявок на другий літературний конкурс серед адвокатів
У Національній асоціації адвокатів України збирають заявки на другий всеукраїнський конкурс «Мовою прози», який покликаний виявити творчо обдарованих адвокатів та популяризувати їх мистецькі твори.

Гарантії діяльності
РАУ вимагає перевірити справжність листа СБУ про «небезпечну»…
Рада адвокатів України звернеться до голови Служби безпеки України Василя Малюка з приводу перевірки інформації про «негативні тенденції інституту адвокатури», яка поширюється від імені СБУ деякими медіа.

Законодавство
Більше штрафів – більше ризиків: адвокати оцінили зміни у сфері…
Саме лише посилення відповідальності за порушення правил охорони та використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду, хоча і сприятиме збереженню природних ресурсів, водночас не усуває існуючих корупційних ризиків.

Гарантії діяльності
Конвенція РЄ про захист професії адвоката відкрита для підписання
Тринадцять країн-учасниць Ради Європи підписали Конвенцію про захист професії адвоката, що була ухвалена Комітетом Міністрів РЄ 12 березня 2025 року. Ще чотири країни зроблять це сьогодні. України серед них немає.

Навчання
Самотність як виклик: адвокатам нагадали, що дружба – це навичка
Сьогодні більше половини людей у світі почуваються самотніми. І це не просто емоційна скарга. Самотність впливає на здоров’я так само руйнівно, як куріння чи алкогольна залежність. Адвокати – не виняток.

За кордоном
Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у…
Верховний суд Нової Шотландії (Канада) ухвалив рішення не розкривати імена трьох адвокатів, яких правоохоронці підозрювали у тому, що вони могли попередити свого колегу про слідчі дії, заплановані стосовно нього.