Національна Асоціація Адвокатів УкраЇни - Обшук володіння адвоката: алгоритм протидій

Головна цитата

Майже кожна резонансна справа адвоката пов’язана із потенційною можливістю для захисника приймати у себе вдома чи в офісі непроханих гостей в особі правоохоронців. Часто це пов’язано із методами тиску на правозахисника за відсутності бажання конкурувати з адвокатом в належному процесуальному порядку як із рівнозначною стороною кримінального провадження.

Публікації

Обшук володіння адвоката: алгоритм протидій

14:31 Вт 20.09.16 Автор : Марія Островська 12469 Переглядів 0 Коментарів Версія для друку

Майже кожна резонансна справа адвоката пов’язана із потенційною можливістю для захисника приймати у себе вдома чи в офісі непроханих гостей в особі правоохоронців. Часто це пов’язано із методами тиску на правозахисника за відсутності бажання конкурувати з адвокатом в належному процесуальному порядку як із рівнозначною стороною кримінального провадження.

Тому колегам запропонований алгоритм протидій задля попередження негативних наслідків обшуку та фіксації неправомірної поведінки.

 1. Зберігайте спокій та врівноваженість. Намагайтесь відноситься до слідчої дії, як до буденного питання. Це знадобиться для прийняття зважених та ефективних рішень, попередить допущення емоційних помилок.
 2. Вимагайте надання оригіналу та копії ухвали слідчого судді про дозвіл на проведення обшуку, фіксуйте відмову. Уважно перевірте текст на предмет відповідності фактичним даним (правильність адреси, прізвища, строк дії ухвали тощо) та вимогам Кримінального процесуального кодексу (ст. ст. 164, 235), а також ч. 2 ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»: винесення судової ухвали про дозвіл на обшук у адвоката лише за клопотанням прокурора або заступника не нижче міського/обласного рівня, врахування в ухвалі положень про гарантії збереження адвокатської таємниці.
 3. Вимагайте від службових осіб назвати своє ПІБ, посаду та пред’явити службові посвідчення: зафіксуйте данні. Перевірте наявність в ухвалі їхніх прізвищ, як службових осіб, яким доручено проводити обшук. У разі відсутності – вимагайте надання постанови керівника органу досудового розслідування про створення групи слідчих/прокурорів (ч. 2 ст. 38, п. 1 ч. 2 ст. 39, ч. 1 ст. 236 КПК).
 4. Перевірте данні залучених понятих (ПІБ, місце проживання тощо): вимагайте надання документу, що посвідчує особу; зафіксуйте контактну інформацію. Все це знадобиться для подальшого виклику на допит в якості свідків та перевірки потенційної заінтересованості в результатах кримінального провадження чи роботи у правоохоронних органах (абз. 3-4  ч. 7 ст. 223 КПК).
 5. Вмикайте відеокамеру, диктофон, організовуйте активне візуальне спостереження за діями правоохоронців, безперервно фіксуйте всі події будь-яким чином. Одразу пересилайте збережені файли онлайн довіреній особі, оскільки гаджети можуть бути згодом вилучені, а данні видалені. Організуйте таке спостереження іншими присутніми довіреними особами.
 6. Заявіть клопотання про застосування самими правоохоронцями технічних засобів фіксування обшуку,  фіксуйте отримання такого клопотання або відмову. Їх незастосування в такому випадку тягне за собою недійсність відповідної процесуальної дії та недопустимість отриманих результатів (ч. ч. 1, 6 ст. 107 КПК). Але про намір використати технічні засоби фіксування обшуку за ініціативою самого слідчого учасники процесуальної дії мають бути попереджені заздалегідь (ч. 2 ст. 107 КПК).
 7. Особистий обшук може бути проведений лише за рішенням слідчого чи прокурора і якщо є достатні підстави вважати, що особа при собі переховує предмети або документи, які мають значення для кримінального провадження. У разі проведення особистого обшуку за відсутності двох понятих або особою протилежної статі – зафіксуйте це порушення у протоколі (ст. 104, ч. 7 ст. 223, ч. 5 ст. 236 КПК).
 8. Заявіть про наявність у вас статусу адвоката, пред’явіть відповідні документи (свідоцтво/посвідчення/інформація в ЄРАУ, договір про надання правової допомоги, якщо обшук проводиться по питаннях діяльності клієнта). Висловіть неприпустимість проведення огляду, витребування та вилучення документів, пов’язаних зі здійсненням адвокатської діяльності, адже це є порушенням п. п. 2, 4 ч. 1 ст. 23 Закону та ст. 161 КПК.
 9. Вимагайте ввічливого спілкування та коректної поведінки, в свою чергу не допускайте образливого відношення до правоохоронців. В соцмережах та на youtube однаково неприязно виглядає відео істерично агресивної поведінки як слідчого, так і адвоката.
 10. Дзвоніть до знайомих адвокатів, які можуть оперативно приїхати на допомогу разом із необхідними документами (свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю, бланком ордеру, витягом із Єдиного реєстру адвокатів України, бланком договору про надання правової допомоги).
 11. Дзвоніть до регіональної ради адвокатів – повідомте про обшук для виїзду її представника на місце подій. Безпосередня активна процесуальна участь представників ради з метою збереження професійної таємниці – право та обов’язок регіонального органу адвокатського самоврядування. Зокрема, Радою адвокатів Київської області для оперативного вирішення таких питань створений та успішно діє Комітет захисту професійних прав адвокатів та реалізації гарантій адвокатської діяльності www.radako.com.ua (тел. цілодобової гарячої лінії: 050-356-75-55). Заявіть про обов’язок службових осіб правоохоронного органу завчасно повідомляти раду адвокатів регіону про проведення обшуку. Зверніть їх увагу, що відсутність представника ради за умови такого неналежного повідомлення перешкоджає проведенню вказаних дій (ч. 2 ст. 23 Закону).
 12. Нагадайте правоохоронцям, що порушення гарантій адвокатської діяльності тягнуть за собою дисциплінарну та кримінальну відповідальність, зокрема за  ст. ст. 162, 364, 365, 367, 397, 398, 399 Кримінального кодексу України.
 13. Слідкуйте за кожним рухом правоохоронців. Якщо вони розходяться по різним кабінетам (кімнатам) організовуйте одночасне візуальне спостереження за допомогою колег, родичів, сусідів.  Зауважте, що обшук має супроводжуватись не силовою підтримкою, а двома незаінтересованими понятими, які обидва мають бачити всі дії правоохоронців. Тому обшук має проводитись послідовно по черзі у кожному приміщенні, а не скрізь одночасно.
 14. Виходячи із змісту та обсягу розшукуваних речей та документів відповідно до ухвали слідчого судді, – зважте, можливо вони наявні і не складають адвокатську таємницю, а їх видача не нашкодить вам чи вашому клієнту, і навпаки, усуне потенційно негативні наслідки проведення слідчої дії.
 15. Максимально залучіть ЗМІ. Зверніться до журналістів, які можуть оперативно приїхати та професійно зафіксувати події для подальшого об’єктивного та ефективного їх висвітлення. Складіть стисле повідомлення та розмістіть його в соціальних мережах, скиньте інформацію на email профільних Інтернет-ресурсів, телеканалів. Сформуйте власний аналіз подій та самостійно викладіть на ресурсах, подібних  www.kraina.name, www.protokol.com.ua.
 16. Дзвоніть до поліції (спецлінія 102) – зробіть усне повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення, зокрема за ст. 162 «Порушення недоторканності житла» (незаконне проникнення до житла чи до іншого володіння особи, незаконне проведення в них обшуку чи огляду), ст. 397 «Втручання в діяльність захисника чи представника особи», ст. 398 «Погроза або насильство щодо захисника чи представника особи» КК. Подайте за підслідністю до прокуратури (до початку дії Державного бюро розслідування) письмову заяву про вчинене кримінальне правопорушення в порядку 214 КПК.
 17. Повідомте про події за відповідними телефонами «довіри» та «гарячої лінії»: Кабмін (0800507309), Національна поліція України (0800500202, (044) 254-91-02), ГПУ ((044) 200-76-24), НАБУ 0-800-503-200, МВС (044) 254-94-94, ДФС (сервіс "Пульс" (044) 284-00-07) тощо.
 18.  Візьміть контактні данні сторонніх осіб, що стали очевидцями незаконних процесуальних дій, домовтесь про об’єктивні показання/пояснення.
 19. Вимагайте складення протоколу та надання його вам на ознайомлення. Уважно прочитайте протокол після остаточного оформлення. Зверніть увагу на заповнення службовою особою всіх граф бланку, а також на включення до протоколу повного переліку вилучених документів, речей та їх детальний опис. Внесіть всі свої заяви, зауваження та доповнення: інформацію про процесуальні порушення, вилучені речі (якщо вони чітко не описані), пошкоджене майно, нанесені тілесні ушкодження тощо (ст. 104, ч. 8 ст. 236 КПК). Вимагайте надання другого примірнику протоколу (ч. 9 ст. 236 КПК).

Статтю адвоката Марії Островської - керівника Аналітичної групи Комітету захисту професійних прав адвокатів та реалізації гарантій адвокатської діяльності РАКО, члена Комітету законотворчих ініціатив з питань адвокатської діяльності при НААУ опубліковано у виданні «Юридична газета».

 

Автор публікації: Марія Островська

 

Інші публікації автора

Вестник:№12 грудень 2021 - Вісник;
Партнерська програма 2021;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Річний звіт НААУ 2020;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорії

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл

НААУ вітає Вас на новому сайті!

Ця онлайн-платформа розроблена відповідно до структури глобального корпоративного сайту та сприяє кращому розумінню компетенції та напрямків діяльності Національної асоціації адвокатів України (НААУ). Сайт демонструє наше прагнення відповідати найвищим інформаційним стандартам сучасності. За його допомогою асоціація має змогу активно взаємодіяти із кожним користувачем.
Запрошуємо почати ознайомлення з порталом

Дізнатись що нового? Почати користування