Стягнення грошової заборгованості платіжним наказом нотаріуса в Угорщині | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Головна цитата

«У будь-якому випадку платіжний наказ нотаріуса, який набрав законної сили, підлягає негайному виконанню, і його зміст не може бути оскаржений», - адвокат В. Ясевін

Публікація

Стягнення грошової заборгованості платіжним наказом нотаріуса в Угорщині

13:04 Пн 07.07.25 Автор : Віктор Ясевін 233 Переглядів Версія для друку

Українці, які тимчасово перебувають в Угорщині, дедалі частіше укладають між собою угоди про позику. Але якщо борг не повертається добровільно, кредитору доводиться шукати спосіб захисту своїх прав у чужій юрисдикції. Ефективним способом може стати видача нотаріусом платіжного наказу.

Інститут платіжного наказу нотаріуса в Угорщині опосередковано нагадує інститут виконавчого напису нотаріуса в Україні, але не тотожний йому. Це спрощена, позасудова процедура, в якій нотаріус видає платіжний наказ адресований позичальнику чи боржнику на підставі односторонньої заяви позикодавця (кредитора) або його уповноваженої особи – без заслуховування позичальника, розгляду заяви позикодавця по суті та дослідження доказів.

У даній процедурі немає місця доказам, оскільки нотаріус не має права розглядати правовий спір, а отже, не наділений правом досліджувати та перевіряти, чи дійсно між сторонами існують боргові правовідносини та чи є вимога про повернення боргу законною та обґрунтованою. З огляду на це для нотаріуса не має значення, чи був укладений між сторонами будь-який договір позики або ж боргові зобов’язання виникли з позадоговірних правовідносин.

З метою розвантаження роботи угорських судів, законодавець визначив, що грошова вимога, яка не перевищує 3 млн. HUF (станом на червень 2025 року це близько 366,7 тис. грн.), на першому етапі повинна бути стягнута виключно позасудовим шляхом внаслідок видачі платіжного наказу нотаріуса.

Платіжний наказ нотаріуса не може бути виданий, якщо сторони не мають адреси реєстрації місця проживання в Угорщині (ці адреси наявні у громадян України, які отримали тимчасовий захист, або мають статуси тимчасового та постійного дозволу на проживання в Угорщині).

У випадку, якщо позичальник чи боржник не оскаржує платіжний наказ нотаріуса протягом 15 днів з дати його отримання або не приймає його (коли поштове відправлення двічі повертається з відміткою пошти «після повідомлення адресата, відправлення не отримано» або «адресат відмовився від отримання») - платіжне доручення нотаріуса набирає законної сили і має таку ж саму юридичну силу, як і рішення суду, яке набрало законної сили.

Уточнимо, коли платіжний наказ нотаріуса позичальником/боржником не отримано, (тобто у випадку поштової доставки він повертається нотаріусу з позначкою пошти «після повідомлення адресата, відправлення не отримано»), він вважається таким, що доставлений позичальнику/боржнику на 5-й робочий день після другої спроби доставки, якщо не доведено інше. А от якщо платіжний наказ нотаріуса повертається з позначкою пошти «адресат відмовився від отримання», він вважається таким, що доставлений позичальнику/боржнику у день спроби його доставки.

У будь-якому випадку платіжний наказ нотаріуса, який набрав законної сили, підлягає негайному виконанню, і його зміст не може бути оскаржений.

Після набрання платіжним наказом юридичної сили, нотаріус – за клопотанням позикодавця чи його уповноваженого представника – видає виконавчий наказ стосовно примусового виконання боргової вимоги. У даному випадку нотаріус електронними засобами комунікації надсилає виконавчий наказ до Служби судового виконання Угорщини.

Видати виконавчий наказ до Служби судового виконання Угорщини стосовно примусового виконання боргової вимоги має право лише той нотаріус, який перед цим видавав платіжний наказ.

У тому ж випадку якщо позичальник/боржник протягом 15 днів з дати отримання платіжного наказу нотаріуса заперечує наявність самого факту боргу або заперечує щодо розміру суми боргу, позикодавець або його уповноважена особа мають право стягнути грошову заборгованість лише шляхом подання позову до суду. Це передбачає повноцінний судовий розгляд справи із дотриманням усіх стадій судового розгляду, визначених цивільно-процесуальним законодавством Угорщини.

Вартість послуги нотаріуса за видачу платіжного наказу становить 3% від розміру боргової вимоги, але не менше 8 тис. HUF (978 грн.) та не більше 300 тис. HUF (36,7 тис. грн.).

Розмір судового збору за подання позовної заяви у даній категорії позовного провадження (сплати 3% від розміру боргової вимоги за нотаріальні послуги щодо видачі платіжного наказу нотаріуса та наявності заперечення на нього зі сторони позичальника/боржника) становить 3% від ціни позову.

Розмір виконавчого збору за виконання виконавчого наказу нотаріуса становить 1% від розміру боргової вимоги, але не менше 8 тис. HUF та не більше 150 тис. HUF (18,4 тис. грн.).

Автор публікації: Віктор Ясевін

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Інші публікації автора

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл